Že by se Praha v příštích letech rozrostla na dva či dokonce tři miliony obyvatel? Aktuálně nereálné. Prohlásil to ředitel sekce rozvoje města Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha (IPR) Jaromír Hainc na Summitu architektury a urbanismu pořádaným Sdružením pro architekturu a rozvoj (SAR). K takovému množství obyvatel by podle něj mohla Praha dojít jedině masivní migrací zvenčí, popřípadě populační explozí. Podle hlavního ředitele IPR Ondřeje Boháče je město reálně připravené pojmout přibližně 1,7 milionu obyvatel.
Mezi architekty a urbanisty na summitu několikrát zaznělo, že ačkoliv má hlavní město oficiálně 1,3 milionu obyvatel, reálně jich má o zhruba 300 tisíc více, tedy těch, kteří zde již trvale bydlí. Denně navíc do Prahy zavítají desítky tisíc lidí z jiných krajů, zejména pak ze Středočeského, což ještě více navýší množství lidí, kteří se v Praze denně pohybují.
Právě proto Sdružení pro architekturu a rozvoj apeluje na územní plánovače z IPR i na politiky, aby budovali město pro alespoň dva miliony obyvatel. „Již nyní v hlavním městě reálně žije kolem 1,6 milionu obyvatel a jejich počet stále narůstá. Tomu musí odpovídat dlouhodobý Strategický plán s výhledem minimálně do roku 2050 a nový prorozvojový územní plán. Jinak metropole bude kolabovat a kvalita života se zde bude zhoršovat,“ stojí v jedné z rad, které SAR uvádí prostřednictvím svého předsedy a architekta Tomáše Ctibora.
Zaznívají dokonce i hlasy o tom, že by Praha měla být plánována coby metropole se třemi miliony obyvatel. „Predikce na dva až tři miliony by znamenala buďto výraznou migraci, a to ne vnitrostátní, a nebo výrazný nárůst plodnosti, což nepokládáme za realistický scénář,“ prohlásil na středečním setkání odborníků na rozvoj města a urbanismus ředitel sekce rozvoje města pod IPR Jaromír Hainc. Dodal, že město nelze plánovat na pár let, ale naopak na desítky let dopředu.
Na jeho slova reagoval předseda České komory architektů a bývalý pražský primátor Jan Kasl, podle něhož se musí na Prahu dívat jako na metropolitní oblast, kam de facto spadají i blízké oblasti kolem hlavního města. Podle jeho slov se ale taková migrace z Evropy nedá očekávat a vnitrostátní naplnění prý také není reálné. „Nedělejme si iluze, že by je Praha měla v hranicích administrativních, byť místo tam je. Spočítalo se, že je tam místo na 450 tisíc lidí,“ řekl Kasl. Na druhou stranu dodal, že takové množství lidí by mohlo být právě v celkové metropolitní oblasti, tedy Praha společně se Středočeským krajem.
Kolik bude mít Praha obyvatel v příštím desetiletí?
Šéf SAR Ctibor apeluje na to, aby se územní rozvoj plánoval s ambicemi na vyšší množství obyvatel, nejen podle realistických prognóz. Zároveň připomněl situaci s ukrajinskými uprchlíky, kteří po válce ve své zemi hojně prchali mimo jiné právě do Česka, a zejména do Prahy. Tím pádem tak navýšili množství lidí, kteří se v Praze pohybují.
Ředitel IPR Ondřej Boháč na summitu upozornil, že obyvatel Středočeského kraje přibývá už dokonce dvojnásobnou rychlostí a je jich více než obyvatel Prahy. „To, že plánujeme pro dva miliony lidí neznamená, že se sem zítra můžou nastěhovat. To číslo je reálně nižší, ale jde o to, abychom rychle dosáhli stavu, kdy třeba 1,7 milionu lidí je možných,“ zmínil Boháč s tím, že tato úvaha se pohybuje v horizontu 10 let.
Velká a hlavně rostoucí kumulace lidí v Praze přichází na přetřes i s blížícími se komunálními volbami. „Jeden zastupitel z Jižního města prohlásil, že Středočeši nebudou jezdit po Praze autem nebo že děti do (pražské) školy budou platit. Třicet procent docházejících na střední školy je mimopražských,“ připomněl Kasl slova dvojky kandidátní listiny hnutí ANO a zastupitele Prahy 11 Ondřeje Prokopa.