Ekonom Sedláček: Propad HDP je dobrý výsledek, krize nás posune do digitalizace

„Propad českého HPD o 5,6 procenta je relativně dobrý výsledek, zachránilo nás, nemáme dluhy,“ uvedl host pořadu CNN Prima NEWS Interview ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj je navíc současná situace příležitostí k digitalizaci státní správy. „Není potřeba, aby vše probíhalo osobně a abychom na vyřízení měli 30 dní jak za Rakouska-Uherska,“ zdůraznil.

„Jsou to dobrá čísla. Celý svět se prakticky zamknul, jak jen mohl. Bylo to nejsmutnější období nejen po ztrátách lidských životů, ale i ekonomiky,“ řekl ekonom a pedagog Tomáš Sedláček. Pokles o 5,6 procenta je tak podle něj relativně dobrý a přirovnal by ho k propadu v roce 2009. „Ukázalo se, že je naše ekonomika rezistentní,“ dodal.

Od horších výsledků nás zachránil fakt, že jsme měli relativně nízký objem dluhu. „Není to špatné vysvědčení, naše ekonomika měla oproti Západu výhodu,“ myslí si Sedláček.

Zároveň se téměř vše přesunulo na internet. „Přestěhovali jsme na internet drtivou část ekonomiky, která to unese. Přesunula se sem celá byrokracie, banky, pojišťovny, ale i školství. Lidská práce z dob před deseti lety se stává historií,“ uvedl Sedláček.

Českou ekonomiku přirovnává k tlustému boxerovi. „Sice nevyhraje v ringu, ale nedostane pořádnou ránu, protože má tukové polštáře,“ řekl s tím, že až pandemie skončí, nebudeme sice vzorem pro ostatní, ale alespoň opatrně začneme kopírovat ostatní. Sedláček by si ovšem přál více odvahy. „Měli bychom zkusit něco nového, celou byrokracii přestěhovat na internet. Proč čekáme na doklady ve frontě jak v komunismu? Udělali jsme pár věcí (v digitalizaci), ale od té doby spíme,“ zdůraznil.

Úředníci by mohli odejít z ministerstva na internet

Každá krize nás ale podle Sedláčka někam posune, a tato právě do digitalizace. „Není potřeba, aby vše probíhalo osobně a abychom na vyřízení měli 30 dní jak za Rakouska-Uherska. Teď je ideální příležitost začít znovu. Celé ministerstvo by mohlo agendu přesunout na internet a v kancelářích by mohli bydlet lidé, protože by tam úředníci neúřadovali,“ nastínil možnou budoucnost.

Česká republika by se podle něj zároveň mohla věnovat i takzvanému „brain drain“ (fenomén úbytku vzdělaných lidí, který se děje zemím, odkud chytří lidé mohou odjet za „lepším“, pozn. red.) tak, aby se u nás dobře žilo chytrým lidem. „Přivítat cizince má mnoho pozitiv a žádná negativa,“ myslí si Sedláček. Dále by doporučil zvyšovat lidský kapitál. „Hmotný má nižší váhu. Je to vidět, když malí investoři na Redditu porazili titány z Wall Street. Stačí jim jen připojení k internetu,“ upozornil.

Lidé by podle Sedláčka měli využít čas, který jim současná doba přinesla, a naučit se dobře anglicky nebo si zlepšit počítačovou gramotnost. „Je to podobně důležité jako schopnost číst a psát před x stoletími,“ tvrdí. Důležitý je i důraz na znalosti. „Taxikář, který má najednou volný čas, by se mohl zamyslet nad tím, co se může naučit, než aby promarnil čas sledováním Netflixu,“ řekl s tím, že on-line kurzy, které jsou často zadarmo, sice nenahradí vysokoškolský titul, ale na ten klade důraz čím dál méně lidí.

Sedláček také upozornil, že se tuzemsko už nikdy nedostane na takovou úroveň turismu, na jakou jsme byli zvyklí. „V Praze, ale i na vesnici je hodně restaurací, odvykli jsme se stravovat doma. Málokdy jsem narazil ve světě na město, kde existuje tolik hospod jako u nás,“ říká.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři
Domácí

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

CNN: Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví

08:03

Ruské síly ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově. Zemřela 46letá žena a byla poškozena kritická infrastruktura, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov.

07:38

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

07:23

Ukrajinci pokračují v postupu u Lymanu a v Chersonské oblasti, uvedli analytici

Policejní zátah v Brně. Bylo zadrženo osm lidí v souvislosti s přidělováním městských bytů

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize