reklama

Ekonom Sedláček: Propad HDP je dobrý výsledek, krize nás posune do digitalizace

„Propad českého HPD o 5,6 procenta je relativně dobrý výsledek, zachránilo nás, nemáme dluhy,“ uvedl host pořadu CNN Prima NEWS Interview ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj je navíc současná situace příležitostí k digitalizaci státní správy. „Není potřeba, aby vše probíhalo osobně a abychom na vyřízení měli 30 dní jak za Rakouska-Uherska,“ zdůraznil.

reklama

„Jsou to dobrá čísla. Celý svět se prakticky zamknul, jak jen mohl. Bylo to nejsmutnější období nejen po ztrátách lidských životů, ale i ekonomiky,“ řekl ekonom a pedagog Tomáš Sedláček. Pokles o 5,6 procenta je tak podle něj relativně dobrý a přirovnal by ho k propadu v roce 2009. „Ukázalo se, že je naše ekonomika rezistentní,“ dodal.

K tématu

Od horších výsledků nás zachránil fakt, že jsme měli relativně nízký objem dluhu. „Není to špatné vysvědčení, naše ekonomika měla oproti Západu výhodu,“ myslí si Sedláček.

Zároveň se téměř vše přesunulo na internet. „Přestěhovali jsme na internet drtivou část ekonomiky, která to unese. Přesunula se sem celá byrokracie, banky, pojišťovny, ale i školství. Lidská práce z dob před deseti lety se stává historií,“ uvedl Sedláček.

Českou ekonomiku přirovnává k tlustému boxerovi. „Sice nevyhraje v ringu, ale nedostane pořádnou ránu, protože má tukové polštáře,“ řekl s tím, že až pandemie skončí, nebudeme sice vzorem pro ostatní, ale alespoň opatrně začneme kopírovat ostatní. Sedláček by si ovšem přál více odvahy. „Měli bychom zkusit něco nového, celou byrokracii přestěhovat na internet. Proč čekáme na doklady ve frontě jak v komunismu? Udělali jsme pár věcí (v digitalizaci), ale od té doby spíme,“ zdůraznil.

Úředníci by mohli odejít z ministerstva na internet

Každá krize nás ale podle Sedláčka někam posune, a tato právě do digitalizace. „Není potřeba, aby vše probíhalo osobně a abychom na vyřízení měli 30 dní jak za Rakouska-Uherska. Teď je ideální příležitost začít znovu. Celé ministerstvo by mohlo agendu přesunout na internet a v kancelářích by mohli bydlet lidé, protože by tam úředníci neúřadovali,“ nastínil možnou budoucnost.

K tématu

Česká republika by se podle něj zároveň mohla věnovat i takzvanému „brain drain“ (fenomén úbytku vzdělaných lidí, který se děje zemím, odkud chytří lidé mohou odjet za „lepším“, pozn. red.) tak, aby se u nás dobře žilo chytrým lidem. „Přivítat cizince má mnoho pozitiv a žádná negativa,“ myslí si Sedláček. Dále by doporučil zvyšovat lidský kapitál. „Hmotný má nižší váhu. Je to vidět, když malí investoři na Redditu porazili titány z Wall Street. Stačí jim jen připojení k internetu,“ upozornil.

Lidé by podle Sedláčka měli využít čas, který jim současná doba přinesla, a naučit se dobře anglicky nebo si zlepšit počítačovou gramotnost. „Je to podobně důležité jako schopnost číst a psát před x stoletími,“ tvrdí. Důležitý je i důraz na znalosti. „Taxikář, který má najednou volný čas, by se mohl zamyslet nad tím, co se může naučit, než aby promarnil čas sledováním Netflixu,“ řekl s tím, že on-line kurzy, které jsou často zadarmo, sice nenahradí vysokoškolský titul, ale na ten klade důraz čím dál méně lidí.

Sedláček také upozornil, že se tuzemsko už nikdy nedostane na takovou úroveň turismu, na jakou jsme byli zvyklí. „V Praze, ale i na vesnici je hodně restaurací, odvykli jsme se stravovat doma. Málokdy jsem narazil ve světě na město, kde existuje tolik hospod jako u nás,“ říká.

K tématu

Tagy: krize internet ekonomika kurzy digitalizace HDP cizinci vzdělání koronavirus COVID-19 Tomáš Sedláček byrokracie Reddit lidský kapitál

Další hlavní zprávy

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama