Síkela pod palbou
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?
Dosavadní příběh Jozefa Síkely v politice připomíná jízdu na horské dráze. Původně se s ním na ministerstvo průmyslu vůbec nepočítalo. Po jmenování si koalice jeho vystupování v Poslanecké sněmovně pochvalovala, nyní se ale na hlavu rodáka z Rokycan čím dál tím častěji snáší kritika, a to i od vládních kolegů.
Síkela má za sebou velmi úspěšnou dráhu bankéře, které zasvětil posledních 30 let, tu se však rozhodl vyměnit za nejistou kariéru politika. Zlákala ho nabídka hnutí STAN, kteří hledali náhradníka za Věslava Michalika. Bývalý starosta Dolních Břežan a místostarosta hnutí byl totiž v podezření ohledně svých podnikatelských aktivit a sám z klání o post šéf rezortu odešel.
Dlouhé roky s ním komunikoval exministr školství Petr Gazdík, který ho na post ministra doporučil. „Znám ho jako ekonoma, s nímž jsme konzultovali některá ekonomická témata při přípravě programu koalice PirSTAN,“ řekl pro CNN Prima NEWS Gazdík.
Síkelovi lidé a kritika za úsporný tarif
Síkelu na konci listopadu loňského roku obhajoval také šéf hnutí Vít Rakušan při jeho představení ve vládě. „Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata,“ konstatoval s tím, že v minulosti s hnutím spolupracoval a poskytoval odborné konzultace.
Při svém prvním vystoupení v Poslanecké sněmovně Síkela hned zpražil exministryni financí Alenu Schillerovou. Z bývalé šéfky státní kasy si utahoval zejména kvůli výrokům, kterými označila Dluhopisy republiky za svůj produkt, a tvrzením, že během vlády ANO se dařilo najít dostatek peněz v rozpočtu pro všechny rezorty.
„Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá. První náznaky používání dluhopisových cenných papírů se objevují již v době alexandrijské. Tedy 300 let před naším letopočtem,“ řekl napřed za smíchu a potlesku svých kolegů Síkela. Ministr posléze dodal, že coby bankéři mu pod rukama prošly desítky dluhopisů. „Nikdy jsem si netroufl označit ten produkt jako můj,“ řekl. „Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili stát ještě víc, zadlužili jste naše děti, takže prosím pěkně, dodržujme přesně ty technické pojmy,“ dodal Síkela.
Síkela se však brzy objevil pod palbou kritiky. A to za přípravu úsporného tarifu a kroky proti vysokým cenám energií. Úsporný tarif totiž připravoval několik měsíců a nakonec ho stejně „přebilo“ zavedení cenových stropů. Síkela navíc zprvu nevysvětloval, jak se příprava tarifu vyvíjí a jak bude finálně vypadat.
Ke kritice z opozice se navíc přidala i ta z vládních lavic. Naléhal na něj i šéf hnutí STAN Vít Rakušan, aby směrem k médiím a veřejnosti lépe komunikoval. Tlak vyvíjeli zejména lidovci. „Musí šlápnout do práce a odmakat to,“ řekl šéf strany a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Síkela po palbě z vlastních řad začal více poskytovat rozhovory a účastnit se debatních soubojů. Přesto se nevyvaroval přešlapů. K poslednímu došlo v neděli, kdy připustil, že zastropování cen energií nebude na celou spotřebu domácností. Druhý den svá slova korigoval s tím, že domácnosti se nemusí bát a zastropování bude platit v celé míře. Psali jsme zde.
Kariéra bankéře
Svou kariéru začínal čerstvě po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze v prestižním bankovním studijním programu rakouské Creditanstalt AG ve Vídni, kde následně i pracoval. Poté působil v pozicích věnujících se řízení úvěrových rizika firemního bankovnictví. A to ve společnostech Bank Austria Creditanstalt a Česká spořitelna. Následuje jeho dráha ve vrcholných manažerských pozicích. V České spořitelně se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele. Později byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Erste Bank na Ukrajině.
Jmenován byl také předsedou představenstva a generálním ředitelem Slovenské spořitelny. V této funkci se mu podařilo dosáhnout historicky rekordních čísel a společnost získala titul Banka roku a Síkela Bankéř roku. Následovalo jeho jmenování členem představenstva Erste Group Bank AG. Po krátké pauze se pak vrhl do světa investování, kdy spoluzakládal private ekvity fond Prime Fund.