reklama

Emoce pracovaly, ale hasiči udělali maximum, řekl ministr vnitra k zásahu u požáru

Svědci tragické události v Bohumíně kritizují hasiče. Ti ale kritiku odmítají, na místo přijeli do pěti minut po ohlášení požáru. Hasičů se již zastal ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Hamáčka jsou hlavním důvodem kritiky emoce, které jsou vzhledem k požáru, při kterém zemřelo 11 lidí, pochopitelné.

reklama

Na operačním středisku se rozezněl telefon v sobotu v 17:48. O necelé dvě minuty později už první jednotky opouštěly hasičskou stanici. Na místo dorazily v 17:54 hodin. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt. Zásah na místě tragédie přesto kritizují místní obyvatelé, kteří byli svědky požáru. Hasiči podle nich nezasahovali rychle.

„Myslím si, že zásah hasičů by měl víc kmitat, jen se tady procházeli, je mi z toho špatně,“ uvedla jedna ze svědkyní. Hasičů se však zastal ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček, Alena Schillerová i Jan Hamáček.

„Podle toho, co vím, hasiči postupovali správně a plně stojím za nimi. Když jsem poslouchal některá vyjádření, tak jsem nevěřil svým uším. Požár byl rozsáhlý, navíc tam byly látky, které urychlovaly hoření. Do deseti minut bylo na místě osm hasičských vozidel. Rozumím tomu, že emoce pracovaly, ale hasiči udělali maximum a já jim děkuji,“ řekl Hamáček pro CNN Prima NEWS.

Svědci události si mimo jiné stěžovali také na to, že hasiči nepoužili dostatečně rychle seskokovou matraci. „Potom, co přijeli hasiči, se dobré půl hodiny nic nedělo. Jenom roztahovali hadice. Z druhé strany už začali lidé vyskakovat. Kdyby alespoň hasiči roztáhli plachtu. Pátý člověk vyskočil a oni pořád nic,“ popsala jedna z přihlížejících.

K tématu

Vladimír Vlček však poukázal na to, že seskokové matrace jsou určeny pro skok maximálně z 23 metrů, jenomže hořící 11. patro panelového domu bylo zhruba ve výšce 33 metrů. S tímto stanoviskem souhlasí také ředitel Odboru integrovaného záchranného systému a výkonu služby Zdeněk Haluška. „Seskoková matrace je velice, velice nouzový způsob záchrany. Představte si, že byste měli skočit z výšky 30 metrů na místo, které má čtyři krát čtyři metry,“ řekl Haluška.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba přesto zřídil komisi, která vyšetří postup hasičů na místě tragédie. Podle Hamáčka má komise spíš charakter nástroje, který by měl hasiče definitivně očistit. „Je nutné, aby se popřely fámy a falešná obvinění,“ dodal Hamáček.

Další hlavní zprávy

Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 26 lidí
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama