reklama

Emoce pracovaly, ale hasiči udělali maximum, řekl ministr vnitra k zásahu u požáru

Svědci tragické události v Bohumíně kritizují hasiče. Ti ale kritiku odmítají, na místo přijeli do pěti minut po ohlášení požáru. Hasičů se již zastal ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Hamáčka jsou hlavním důvodem kritiky emoce, které jsou vzhledem k požáru, při kterém zemřelo 11 lidí, pochopitelné.

reklama

Na operačním středisku se rozezněl telefon v sobotu v 17:48. O necelé dvě minuty později už první jednotky opouštěly hasičskou stanici. Na místo dorazily v 17:54 hodin. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt. Zásah na místě tragédie přesto kritizují místní obyvatelé, kteří byli svědky požáru. Hasiči podle nich nezasahovali rychle.

„Myslím si, že zásah hasičů by měl víc kmitat, jen se tady procházeli, je mi z toho špatně,“ uvedla jedna ze svědkyní. Hasičů se však zastal ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček, Alena Schillerová i Jan Hamáček.

„Podle toho, co vím, hasiči postupovali správně a plně stojím za nimi. Když jsem poslouchal některá vyjádření, tak jsem nevěřil svým uším. Požár byl rozsáhlý, navíc tam byly látky, které urychlovaly hoření. Do deseti minut bylo na místě osm hasičských vozidel. Rozumím tomu, že emoce pracovaly, ale hasiči udělali maximum a já jim děkuji,“ řekl Hamáček pro CNN Prima NEWS.

Svědci události si mimo jiné stěžovali také na to, že hasiči nepoužili dostatečně rychle seskokovou matraci. „Potom, co přijeli hasiči, se dobré půl hodiny nic nedělo. Jenom roztahovali hadice. Z druhé strany už začali lidé vyskakovat. Kdyby alespoň hasiči roztáhli plachtu. Pátý člověk vyskočil a oni pořád nic,“ popsala jedna z přihlížejících.

K tématu

Vladimír Vlček však poukázal na to, že seskokové matrace jsou určeny pro skok maximálně z 23 metrů, jenomže hořící 11. patro panelového domu bylo zhruba ve výšce 33 metrů. S tímto stanoviskem souhlasí také ředitel Odboru integrovaného záchranného systému a výkonu služby Zdeněk Haluška. „Seskoková matrace je velice, velice nouzový způsob záchrany. Představte si, že byste měli skočit z výšky 30 metrů na místo, které má čtyři krát čtyři metry,“ řekl Haluška.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba přesto zřídil komisi, která vyšetří postup hasičů na místě tragédie. Podle Hamáčka má komise spíš charakter nástroje, který by měl hasiče definitivně očistit. „Je nutné, aby se popřely fámy a falešná obvinění,“ dodal Hamáček.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama