360°, Jan Schiller, Štěpán Křeček, Lukáš Kovanda, Karlos Vémola - 27.7. v 22:00
Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly na pětinu. Štěpán Křeček, ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že Rusko chce do Evropy dodávat málo plynu, aby ji drželo v šachu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy už ceny energií zůstanou vysoké navždy.
Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na pravidlech omezení spotřeby pro nadcházející topnou sezonu. „Rusku se to nelíbí, protože nás chce držet v šachu, aby bylo málo plynu a aby ho mohlo draze prodávat do Evropské unie,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS poradce premiéra Štěpán Křeček s tím, že Rusko dělá obstrukce omezováním dodávek, což je podle něj velká hrozba.
Státy Evropské unie se zaměřily také na zkapalněný zemní plyn (LNG) z Holandska. Ten býval dražší než běžný zemní plyn dodávaný například Ruskem. Křeček ale upozornil, že při současných cenách může být LNG nakonec levnější. „Mnohdy porovnáváme ceny s tím, jak to bylo v minulosti. Když vidíme, jak se teď Rusko chová a za jaké ceny nám posílá plyn, může být zkapalněný plyn ve skutečnosti levnější,“ podotkl Křeček.
V reakci na vysoké ceny energií se zavádí úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu ve prospěch dodavatelů energií, která bude vyplácena automaticky. Ekonom Lukáš Kovanda ale varoval, že je možné, že takových tarifů bude potřeba daleko víc. „Záleží, co udělá Putin. Pokud bude hrát tak tvrdě, jako hraje, bude třeba dalších úsporných tarifů. Tlak veřejnosti bude neúprosný. Nenalhávejme si, že energie zlevní. To se nestane, v porovnání se situací před únorem letošního roku zůstanou ceny vysoké,“ varoval Kovanda.
Křeček ale odmítá, že by ceny zůstaly vysoké už navždy. „Nebyl bych takový fatalista, plynu je na světě dost, jde jen o to dostat ho k nám za rozumné ceny. Až se vyvine infrastruktura, ceny mohou klesnout. Říkat, že ceny budou vysoké napořád, není dobrá predikce,“ podotkl Křeček a dodal, že vzniká i tlak na schodek státního rozpočtu.
Ten vláda pro rok 2022 schválila v plánované výši 330 miliard korun. V březnu to přitom bylo o 50 miliard méně. „Lze očekávat, že i v dalších letech bude vysoký. Musíme zvážit dvě možnosti. Buď bychom schodek dramaticky krotili a tím vyvolávali recesi, nebo necháme schodek o něco vyšší a budeme podporovat ekonomiku, abychom obnovili hospodářský růst,“ uvedl Křeček.
Podle Kovadny jsou ale vysoké schodky na další roky alarmující. „To je neakceptovatelné a mělo by to být přepracováno. Schodky by měly být dramaticky nižší. Je to v rozporu s klíčovým předvolebním slibem. Vládní strany slibovaly velké škrty v řádech stovek miliard korun a nic se neděje,“ řekl Kovanda.