Hrozba eboly v Česku: Příznaky krvácivé horečce nasvědčují, říká Prymula. Popsal opatření

Prymula k hrozbě eboly v Česku

Pokud se u pacienta, který byl v pátek večer převezen do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na nákazu virem ebola, potvrdí diagnóza, není třeba panikařit. Uvedl to epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že epidemie v Česku nehrozí, protože tato nemoc se nepřenáší respiračně. Stejný názor vyjádřil na sociální síti X i ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka. Dodal, že na toto onemocnění máme navíc dostupné léky.

I přesto, že Fakultní nemocnice Bulovka nepotvrdila, že je u pacienta podezření na ebolu, podle Prymuly je to vysoce pravděpodobné. „Příznaky tomu mohou nasvědčovat, a navíc se dotyčný vrátil z oblasti, kde se toto onemocnění vyskytuje nebo vyskytovalo. Dle mých informací šlo pravděpodobně o Demokratickou republiku Kongo. V takovém případě je zcela namístě přistoupit k preventivním opatřením,“ uvedl Prymula.

ČTĚTE TAKÉ: Střevní záněty trápí tisíce mladých lidí, moderní léčba jim vrací normální život

V případě, že by se podezření na ebolu potvrdilo, jsou postupy předem dány: „Pokud by se nákaza potvrdila, budou izolovány veškeré kontakty tohoto jedince. V ohnisku již byla provedena dezinfekce všech prostor a předmětů. Toto onemocnění se totiž šíří kontaktem s různými předměty, které byly kontaminovány sekrety nemocného jedince,“ sdělil epidemiolog.

Obávat se epidemie prý ale není na místě. „Naštěstí to není respirační přenos, takže se nemusíme bát, že by v našich podmínkách vznikla,“ zdůraznil Prymula. A jeho slova potvrdil i Konvalinka: „Ebola se šíří výhradně tělesnými tekutinami. Epidemie nehrozí, na Bulovce to zvládnou!“ uvedl na sociální síti X a dodal: „Pokud se potvrdí, máme léky (monoklonální protilátky, remdesivir).“

Co je ebola a jak se šíří?

Ebola je závažné virové onemocnění, které se přenáší výhradně tělesnými tekutinami nakažené osoby nebo zvířete. Inkubační doba této nemoci se podle WHO pohybuje od 2 do 21 dnů.

Zpočátku se projevuje náhlou horečkou, slabostí, bolestí svalů a kloubů, silnou bolestí hlavy či bolestí v krku. Později mohou přijít i další příznaky – nevolnost, zvracení, střevní potíže i vnější a vnitřní krvácení. Včasná intenzivní podpůrná péče s rehydratací a léčbou symptomů zlepšuje šance na přežití. Průměrná úmrtnost se u tohoto onemocnění pohybuje kolem 50 procent.

Nelze vyloučit ani horečku Marburg

U pacienta, který byl do pražské Fakultní nemocnice Bulovka převezen z táborské nemocnice, existuje podle informací AKTU.cz podezření také na horečku Marburg. K té se Konvalinka nevyjádřil.

Vysoce nebezpečný virus Marburg má úmrtnost až 88 procent. Způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Na rozdíl od eboly, u které se úmrtnost v závislosti na kmeni viru pohybuje mezi padesáti až devadesáti procenty, však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, informovalo zpravodajství CNN.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bílé sanitky se osvědčily, v Praze doplní známé žluté. V čem se liší a pro koho budou jezdit?

Tagy:
nemoc zdraví ebola Česko Praha Jan Konvalinka přenosné nemoci zdravotnictví nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy epidemie a pandemie