Epidemie v Česku postupně sílí. Testy potvrdily nejvyšší nedělní nárůst od listopadu

Testování na koronavirus

Aktuální covidová statistika

V neděli přibylo 7 235 případů koronaviru, je to nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. Naproti tomu počet hospitalizovaných s covidem klesl na 1 505. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36 tisíc potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47 tisíc nově nakažených a v minulém už téměř 73 tisíc potvrzených případů onemocnění COVID-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali.

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Incidenční číslo stouplo k pondělí ve všech regionech. Nejvyšší incidence je nadále v Praze, kde připadá za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel 1 373 nově nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má Vysočina, a to 362.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V neděli jich bylo 876. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním COVID-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně.

Laboratoře v neděli provedly přes 34 tisíc testů, z toho zhruba 27 600 bylo PCR testů. Před týdnem byl počet testovaných asi o 2 300 nižší. Vzhledem k výraznému zvýšení denních nárůstů počtu nově nakažených stále značně rostou i podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na 26,57 procenta. Minulou neděli to bylo kolem 11 procent. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 12,57 procenta na 28,58 procenta. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl ze šesti procent za předchozí neděli na 15,7 procenta.

Nejasnosti v pravidlech karantén kvůli omikronu. Co od pondělí platí? Odpovídá Válek

Pravidla kolem izolace a karantény se v Česku mění tak často, že se lidé začínají ztrácet v tom, co vlastně platí. Mají očkovaní z karantény výjimku? Na jak dlouho musíte v současnosti po pozitivním testu zůstat v izolaci? A kdy potřebujete k ukončení karantény negativní test? Na to, jak se ve zmatku kolem karantén vyznat, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,6 milionu případů nákazy a zemřelo 36 874 lidí s prokázaným onemocněním COVID-19.

Mění se pravidla karantény po rizikovém kontaktu

Pro vakcínu proti covidu si v Česku v neděli přišlo 12 228 lidí, z toho 11 225 dávek bylo posilujících pro lidi s dříve dokončeným očkováním. Vakcinaci má hotovou přes 6,73 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 3,27 milionu z nich. Za víc než rok očkování proti covidu v Česku zdravotníci rozdali 16,49 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.

V Česku se od pondělí mění pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i očkovaní. Nově se také všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách bez očkování proti nemoci covid musí každý týden testovat. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří covid prodělali v posledním půl roce.

Ode pondělí se také musí všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami na koronavirus. V případě pozitivního testu odejde pracovník na pět dní do karantény. Může podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce. Nově mají očkovaní lidé z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů měsíčně místo dosavadních dvou. Nový režim testování by měl platit dva až tři týdny.

Tagy: