Šinkora: Testování je vyhazování peněz. Kdo doufá, že nepotká omikron, je blázen

Testování na covid je vyhazování peněz, zvláště s ohledem na omikron. V Partii Plus na CNN Prima NEWS to řekl imunolog Jiří Šinkora s tím, že koronavirus nyní způsobuje jen rýmu a kašel. Biochemik Libor Grubhoffer ale Šinkorovi odporoval – omikron bychom rozhodně neměli podceňovat.

„Způsobuje vysoký počet nakažených a malý počet onemocnění. Nemocnice se vyprazdňují ve všech zemích, nezpůsobil žádnou katastrofální vlnu úmrtí. Neměli bychom se bát. To, že je infekční, neznamená, že je nebezpečný,“ zhodnotil omikron ve vysílání CNN Prima NEWS Šinkora.

Testování podle něj nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci. „Je to tak nakažlivá varianta, že nakazí všechny. Kdo doufá, že se s ní nepotká, je blázen. (…) Testování je vyhazování peněz a ukáže se to velmi brzy,“ doplnil imunolog v Partii Plus.

S tím ale nesouhlasil Grubhoffer, který připomněl, že v nemocnicích jsou stále stovky pacientů ve vážném stavu, část z nich jistě s omikronem. Jejich počet se podle něj může dostat až na několik tisíc. „Omikron je minimálně třikrát nakažlivější, má ovšem patrně výrazně nižší patogenitu, což je velká naděje. V žádném případě bych se ale ještě neunáhloval v závěrech,“ prohlásil biochemik.

Připustil, že testování mohou být částečně vyhozené peníze, ale i tak za to stojí. „Proboha, jsou věci v životě lidské společnosti, které nás stojí spoustu peněz, ale jsou mnohem evidentněji vyhozené. V tomto případě jde pořád o lidské zdraví,“ dodal Grubhoffer.

Podle Šinkory ale koronavirus způsobuje jen rýmu a kašel. V současnosti prý neprožíváme pandemii, ale jde o integrování pátého koronaviru do lidské společnosti. „To, že nám zemřelo spoustu seniorů, je proto, že pro ně přišel příliš pozdě. Děti na to netrpěly, těch několik málo zemřelých je oběť toho, že je to nové,“ dodal.

Očkování dětí

Očkovat děti proti covidu považuje za šílenství. „Děti, když se narodí, jsou připravené zabít každý vir, který potkají. Od maminky jsou vybavené protilátkami po dobu šesti týdnů, dostanou je pupečníkem a nasají během 48 hodin. Po šesti týdnech tyto protilátky zmizí a děti se musí chránit samy. Ale od té doby potkají mnoho virů a lehce se ubrání,“ popsal.

I to ale Grubhoffer zpochybnil. „Nesouhlasím s tím, že novorozenec je chráněn proti každému viru, je zejména chráněn mateřskou imunitou, tak do roku a půl, až poté se vývoj imunitního systému takového malého človíčka vytváří,“ sdělil.

Třetí dávka očkování je podle něj alespoň u dospělých nezbytná, i když nebyla vyvinuta přímo na variantu omikron. „Existuje něco jako obecná specifická protilátková odpověď proti druhu SARS-Cov-2 a je nade vší pochybnost, že lidé po třetí dávce jsou ještě dostatečně chráněni právě kvantitou těch specifických protilátek,“ přiblížil.

Zároveň odmítl, že by šířil paniku, prý jen varuje před nemístným optimismem. „Samozřejmě, že bych si nesmírně přál, aby to byla poslední varianta, ale nikde to není psané. Je v podstatě zbytečné vykládat, že je to rýma a ministr by to měl vyhlásit. Více než dva roky bojujeme s vážnou pandemií a měli bychom si zachovat názorovou důstojnost i v jejím závěru,“ apeloval.

Tagy:
očkování vakcína koronavirus COVID-19 Libor Grubhoffer třetí dávka Jiří Šinkora omikron Partie PLUS

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

07:58

Vývoj bojů na Ukrajině

07:38

Polsko darovalo Ukrajině zásilku náhradních dílů a zbraní pro stíhačky MiG-29

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.