Šinkora: Testování je vyhazování peněz. Kdo doufá, že nepotká omikron, je blázen

Partie PLUS, Jan Herzmann, Ladislav Cabada, Libor Grubhoffer, Jiří Šinkora - 16.1. v 12:59

Testování na covid je vyhazování peněz, zvláště s ohledem na omikron. V Partii Plus na CNN Prima NEWS to řekl imunolog Jiří Šinkora s tím, že koronavirus nyní způsobuje jen rýmu a kašel. Biochemik Libor Grubhoffer ale Šinkorovi odporoval – omikron bychom rozhodně neměli podceňovat.

„Způsobuje vysoký počet nakažených a malý počet onemocnění. Nemocnice se vyprazdňují ve všech zemích, nezpůsobil žádnou katastrofální vlnu úmrtí. Neměli bychom se bát. To, že je infekční, neznamená, že je nebezpečný,“ zhodnotil omikron ve vysílání CNN Prima NEWS Šinkora.

Testování podle něj nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci. „Je to tak nakažlivá varianta, že nakazí všechny. Kdo doufá, že se s ní nepotká, je blázen. (…) Testování je vyhazování peněz a ukáže se to velmi brzy,“ doplnil imunolog v Partii Plus.

S tím ale nesouhlasil Grubhoffer, který připomněl, že v nemocnicích jsou stále stovky pacientů ve vážném stavu, část z nich jistě s omikronem. Jejich počet se podle něj může dostat až na několik tisíc. „Omikron je minimálně třikrát nakažlivější, má ovšem patrně výrazně nižší patogenitu, což je velká naděje. V žádném případě bych se ale ještě neunáhloval v závěrech,“ prohlásil biochemik.

Připustil, že testování mohou být částečně vyhozené peníze, ale i tak za to stojí. „Proboha, jsou věci v životě lidské společnosti, které nás stojí spoustu peněz, ale jsou mnohem evidentněji vyhozené. V tomto případě jde pořád o lidské zdraví,“ dodal Grubhoffer.

Covid jako normální nemoc: Španělsko a Británie mají novou cestu. Budeme je následovat?

Koronavirus jako normální nemoc, se kterou budeme žít? Takovou cestou se plánuje vydat Velká Británie i Španělsko. Země chtějí rozvolnit opatření a díky variantě omikron spoléhají na to, že kvůli nemoci už nebude tolik lidí umírat. I když například Rakousko nebo Německo v současné době zpřísňují, čeští experti věří, že se Česko brzy vydá podobnou strategií jako Španělsko a Británie.

Podle Šinkory ale koronavirus způsobuje jen rýmu a kašel. V současnosti prý neprožíváme pandemii, ale jde o integrování pátého koronaviru do lidské společnosti. „To, že nám zemřelo spoustu seniorů, je proto, že pro ně přišel příliš pozdě. Děti na to netrpěly, těch několik málo zemřelých je oběť toho, že je to nové,“ dodal.

Očkování dětí

Očkovat děti proti covidu považuje za šílenství. „Děti, když se narodí, jsou připravené zabít každý vir, který potkají. Od maminky jsou vybavené protilátkami po dobu šesti týdnů, dostanou je pupečníkem a nasají během 48 hodin. Po šesti týdnech tyto protilátky zmizí a děti se musí chránit samy. Ale od té doby potkají mnoho virů a lehce se ubrání,“ popsal.

I to ale Grubhoffer zpochybnil. „Nesouhlasím s tím, že novorozenec je chráněn proti každému viru, je zejména chráněn mateřskou imunitou, tak do roku a půl, až poté se vývoj imunitního systému takového malého človíčka vytváří,“ sdělil.

Třetí dávka očkování je podle něj alespoň u dospělých nezbytná, i když nebyla vyvinuta přímo na variantu omikron. „Existuje něco jako obecná specifická protilátková odpověď proti druhu SARS-Cov-2 a je nade vší pochybnost, že lidé po třetí dávce jsou ještě dostatečně chráněni právě kvantitou těch specifických protilátek,“ přiblížil.

Zároveň odmítl, že by šířil paniku, prý jen varuje před nemístným optimismem. „Samozřejmě, že bych si nesmírně přál, aby to byla poslední varianta, ale nikde to není psané. Je v podstatě zbytečné vykládat, že je to rýma a ministr by to měl vyhlásit. Více než dva roky bojujeme s vážnou pandemií a měli bychom si zachovat názorovou důstojnost i v jejím závěru,“ apeloval.

Tagy: