Probíhající fotbalové Euro vzbuzuje s ohledem na možnost šíření koronaviru velké emoce. Hráči i fanoušci jsou rádi. Po více než roční pauze se jeden z nejpopulárnějších sportů může hrát občas i před plnými tribunami. Lékaři naopak trnou. Cestování přes celý kontinent v kombinaci se šířící se indickou delta mutací totiž není z epidemického hlediska vůbec ideální. Experti dokonce varují před další vlnou pandemie a netradiční „cestovní“ Euro kritizují i zahraniční politici.
Symbolem pravého fotbalového zážitku se stala Puskás Arena v Budapešti. Kapacita stadionu není v Maďarsku nijak omezena a zápasy Eura tam sledoval několikrát i „plný dům“, tedy i přes 60 tisíc fanoušků. Ja koby se v kontextu všemožných restrikcí jednalo o úplně jiný svět.
Na úspěšné osmifinále českého národního týmu s Nizozemskem se z Česka vypravilo přes sedm tisíc nadšenců. A pozápasové záběry ukazují, že pravidla nošení roušek, rozestupů či zákazů zpívání vzala za své.
Cestu diváků proto kritizoval například šéf České lékařské komory. „Maďarsko epidemii nezvládá. Jako doktor můžu říct jediné: Nešel bych tam ani zadarmo, a to jsem velký fotbalový fanoušek. Je to obrovský hazard,“ řekl Milan Kubek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
A výlet do hlavního města země prezidenta Viktora Orbána se nezamlouval ani českému ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). „Doporučil bych, aby lidé spíše sledovali zápas u televize, protože tyto hromadné akce v současné době riziko představují. Byl bych velmi obezřetný,“ apeloval.
Obavy z mutace delta
A přestože se už v Maďarsku žádné další utkání Eura hrát nebude, obavy z šíření nakažlivější indické mutace, označované jako delta, zůstávají. Čtvrtfinále se totiž hraje také v Petrohradu, Rusko přitom překonává smutné rekordy v počtech úmrtí na covid za jediný den.
A aby toho nebylo málo, velmi rychle se delta šíří ve Velké Británii, kde se mají příští týden odehrát oba semifinálové duely a také finálové klání.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer označil rozhodnutí UEFA pořádat rozhodující fázi turnaje v Británii za absolutně nezodpovědné. „Nedokážu si to vysvětlit. Mám podezření, že vše je jen komerční záležitostí. Pokud budou fanoušci blízko sebe a při gólech se budou objímat, pomohou šíření viru,“ citovala Seehofera agentura Reuters.
Kapacita stadionu v londýnském Wembley je 90 tisíc fanoušků, na rozhodující zápasy Eura povolila UEFA až 60 tisíc příznivců. Obsazena tak budou dvě sedadla ze tří. Pro porovnání, utkání ve skupině mezi domácí Anglií a Českou republikou sledovalo v hledišti jen něco přes 19 tisíc příznivců.
Euro jako recept na další katastrofu
Podobný názor jako Seehofer má i výbor pro veřejné zdraví Evropského parlamentu. Plánovaných 60 tisíc fanoušků ve Wembley označil jako „recept na katastrofu“. Rovněž Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje fotbalové Euro za další „spouštěč další vlny pandemie“.
„Davy fanoušků na stadionech, v hospodách, barech a městské hromadné dopravě pomohou k nárůstu infekce v Evropě. Největší problém je u lidí, kteří ještě nejsou očkovaní,“ prohlásila krizová expertka WHO Katie Smallwoodová.
Podle WHO se počet nově nakažených napříč celým kontinentem zvýšil za poslední týden o 10 procent. Kromě situace v jednotlivých zemích je podle odborníků důvodem samotný formát turnaje. Euro totiž zavítalo na 11 stadionů napříč celou Evropou, od Říma přes Londýn až do Baku. Nutno dodat, že dlouhé letecké přesuny kritizují i samotní sportovci.
„Co k tomu říct, tyhle přelety jsou šílená tragédie. To asi vymýšlela nějaká hlava,“ kritizuje dlouhou cestu do Ázerbájdžánu nejlepší střelec českého týmu Patrik Schick, který je s dosavadními čtyřmi góly stále ve hře o nejlepšího snajpra šampionátu.
S fotbalovými zápasy jsou v současné době podle listu The Guardian spojeny stovky nových případů nákazy, včetně 1300 skotských fanoušků, kteří se vydali na zápas svého týmu proti Anglii, nebo 300 Finů, kteří se vrátili z Petrohradu.
UEFA se ale brání, že dodržuje pokyny místních zdravotnických úřadů, omezení počtu fanoušků na stadionech podle ní spadají pod národní autority. Podle zdravotního experta UEFA Davida Kocha nelze nárůst počtu případů vyloučit, ale obavy se podle něj netýkají jen Eura, nýbrž všech hromadných akcí.
Názory na mutaci se liší
Obavy z další vlny pandemie narostly hlavně kvůli šířící se indické mutaci koronaviru zvané delta. „Místo toho, abychom slavili a rozvolnili, jsou hlasy, že je tady delta. Je to varianta přirozeného mutování. Šíří se rychleji, ale není prokázáno, že by hospitalizace byla náročnější,“ popsal tuto variantu viru biochemik Zdeněk Hostomský v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
S oponentním názorem ale vystoupil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. „Zavedli jsme respirátor místo roušky kvůli zvýšenému reprodukčnímu číslu s nástupem britské mutace. Nevíme, co nová varianta udělá,“ varuje.