Nejvyšší potenciál oslovit voliče při červnových volbách do Evropského parlamentu mají hnutí ANO a STAN. Plyne to z průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi.
Z průzkumu plyne, že pokud by obě uskupení opravdu volili všichni, kteří jejich výběr skutečně zvažují, získala by shodně 27,5 procenta. Na třetím místě skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s potenciálem 26 procent a čtvrtí Piráti, kteří by mohli dostat až 15,5 procenta hlasů.
ČTĚTE TAKÉ: Eurokampaň přiostřuje. Rudá Superwoman umravňuje fialové kazisvěty, Piráti uvádějí sitcom
Na dalším místě je koalice Stačilo!, ve které se sdružili komunisté s uskupením Spojení demokraté – Sdružení nezávislých. Ta má podle průzkumu potenciál získat 13,5 procenta hlasů. Sociální demokracii (SOCDEM) zvažuje 12,5 procenta občanů a koalici Přísaha a Motoristé 12 procent oslovených. Nad desetiprocentní hranici, konkrétně s potenciálem 11,5 procenta, se dostala ještě koalice SPD s Trikolorou.
KOMENTÁŘ: V Bruselu se bojuje o Prahu a lavina se sype v celé EU. Kdo nevolí, ať se nediví
Už za měsíc občané dvaceti sedmi členských zemí rozhodnou o nových poslancích Evropského parlamentu. Toto hlasování je u nás bráno jako podřadné, pravidelně se ho účastní méně než třicet procent oprávněných voličů. Ale zdání klame. Ve skutečnosti se o naší budoucnosti rozhoduje daleko více v Bruselu než v Praze. Je proto důležité „být u toho“.
Do eurovoleb se podle ministerstva vnitra přihlásilo 30 volebních formací, z toho 11 koalic. Lidé budou pro své kandidáty hlasovat 7. a 8. června. Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by subjekt mohl v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k němu přiklonili všichni lidé, kteří jeho volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Dodejme, že jde o volební potenciál, proto může být součet výše uvedených čísel vyšší než 100 procent.
Rozdíl mezi mladými a staršími voliči
K ANO, Stačilo! a SOCDEM se podle autorů průzkumu nejčastěji kloní lidé z nejstarší generace a středoškoláci bez maturity. Naopak Spolu, Piráti a STAN bodují u mladších lidí a lidí s vysokoškolským vzděláním. „Výsledný zisk u těchto politických subjektů tak bude ovlivněn tím, k jakému subjektu se nakonec potenciální voliči přikloní, a samozřejmě také celkovou volební účastí,“ uvedli autoři.
Průzkumu se zúčastnilo mezi 24. dubnem a 7. květnem 2 000 lidí starších 18 let.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka o korespondenční volbu: Podle Kovářové má mít právo i Čech na Měsíci. SPD hrozí stížností