Evropa chce kupovat plyn jako vakcíny, říká náměstek. Podle experta jsou Češi nazí v trní

Napojení českého plynovodu Gazelu, který je přes další plynovody spojený s Nord Streamem.

360°, René Neděla, Karel Havlíček, Stanislav Mikeska - 1.4. v 21:29

Česko zapomnělo v energetické oblasti plánovat, kritizoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS energetik a odborník na zkapalněný plyn Stanislav Mikeska. Nastínil, za kolik nakupují plyn Němci, a o kolik více jim za něj dávají Češi. Náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla pak vysvětloval, v čem je dobrý společný nákup plynu v rámci celé Evropské unie.

Pokud Rusko opravdu brzy „zavře kohoutky“, bude situace kritická. „Kdyby došlo ze dne na den k zastavení dodávek plynu, není řešení,“ řekl ve čtvrtek poslancům bezpečnostního výboru náměstek ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) René Neděla. Problém by podle něj měla velká část Evropy.

Ve vysílání CNN Prima NEWS v pátek zdůraznil, že obávaná situace nemá rychlé řešení, jen jedno komplikované. „Jde o celoevropský společný nákup (plynu) a následné přerozdělování. Musíme jít cestou energetických úspor a obnovitelných zdrojů, abychom si zvýšili soběstačnost u koncových zákazníků,“ apeloval Neděla.

Důvodem společných nákupů je zamezit individuálním kontraktům států. A to nejen kvůli ceně. „Aby zbylo na státy se slabší vyjednávací schopností jako během covidu s vakcínami,“ přirovnal náměstek.

Energetik Mikeska ale nesouhlasil, i když se výše popsaný přístup zdá logický a je možné, že státy dosáhnou množstevní slevy a dalších výhodných podmínek. „Musíme si uvědomit, kde plyn bereme. Je to Rusko, Norsko a Alžírsko. Kde pak nakoupíme a jak plyn dopravíme, když všechny dodávky jsou pod dlouhodobými kontrakčními smlouvami? Němci je mají do 2028, Maďarsko a Srbsko podepsaly nedávno na dalších 10 let,“ zmínil expert.

Češi platí několikanásobně více než Němci

Česko přímé kontrakty nemá, na burze nakupuje německý plyn, původem ale z Ruska. „Jsme nazí v trní, tady se opomenulo plánování v energetické oblasti,“ kritizoval Mikeska. Německé firmy mají podle něj kontrakt na 260 dolarů za tisíc kubických metrů, Češi „slavně nakupují“ za 900, 1 200 nebo dva tisíce. Pokud opravdu dojde k přerušení dodávek plynu, může cena vyletět na 4 tisíce dolarů za tisíc kubíků, varoval.

Podle ministra Síkely má Česká republika zásoby plynu přibližně na měsíc, ropy pak na více než 90 dní. Ministerstvo průmyslu a obchodu chtělo plyn přibližně před třemi týdny dokoupit, ale vláda návrh ani neprojednávala. Zásobníky jsou momentálně plné z 10 až 12 procent. A to v době, kdy Vladimir Putin dekretem stvrdil možnost nakupovat ruský plyn jen za rubly. To EU odmítá.

Podle opozičního poslance a Síkelova předchůdce Karla Havlíčka (ANO) se mělo dokupovat už před měsícem, protože všichni věděli, co se na Ukrajině děje. „Poučme se. Vláda udělala chybu, naštěstí Rusko plyn nezastavilo. Tak začněme dokupovat. Je to možná risk, protože nevíme, jak se bude vyvíjet cena,“ přiznal bývalý ministr.

„Nespoléhal bych, že vše bude v pořádku. Ať dopadne situace jakkoliv, dnes je povinnost státu, aby připravil všechny scénáře včetně toho krizového,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

Náměstek ministra Síkely René Neděla oponoval, že ceny plynu oproti období před třemi týdny klesly o 40 procent. Odložení nákupu tak ušetřilo až 4 miliardy korun.

Tagy: