Ekonomové o cenách potravin
Rostoucí ceny energií jsou jen předzvěstí mnohem většího problému s názvem zdražování. Kvůli válce na Ukrajině se totiž musíme připravit na vzestup cen u potravin, a to zejména výrobků, jejichž vstupní surovinou je obilí. Česká vláda by se měla zaměřit na to, jak dopad zdražování co nejefektivněji kompenzovat nízkopříjmovým domácnostem. „Plošná opatření jsou zbytečně drahá a narušují cenový signál,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
„Čeká nás masivní potravinová inflace. Efekt 30 procent může být podceněný, protože dojde k výpadku obilí z Ruska a Ukrajiny a zdraží hnojiva,“ zmínil Jan Bureš ve vysílání CNN Prima NEWS. Narážel mimo jiné na odhady, podle kterých by ceny pečiva mohly vzrůst právě asi o 30 procent.
Potraviny by mohly zdražit až o třetinu. Nikdo neví, kam až to poroste, varují výrobci
Zdražování potravin nekončí, spíš naopak. Výrobci varují, že jídlo letos prodraží o 30 procent, možná i o víc. Vyzývají proto vládu, aby zemědělcům a výrobcům pomohla.
Podle Bureše je třeba počítat také s tím, že tlak na růst cen potravin bude zvyšovat i příchod uprchlíků z Ukrajiny. „Historické zkušenosti ukazují, že i příliv nových obyvatel je něco, co přispívá k růstu potravin,“ dodal.
Obilná soběstačnost nás nezachrání
Hlavní ekonom Patria Finance je přesvědčen, že vláda by měla pomáhat cílenými opatřeními především nízkopříjmovým domácnostem. Plošné kroky, které by směřovaly k ovlivnění cen, ale odmítá. „Plošná opatření jsou zbytečně drahá a narušují cenový signál, který je jasný. Když něco zdražuje, měli bychom spotřebu omezit a uskromnit se,“ vysvětlil Bureš.
Rovněž hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek varuje, že ceny pečiva by mohly stoupnout ještě výrazněji a že ona často zmiňovaná soběstačnost v produkci pšenice nás před zdražením nemusí vůbec ochránit. Její producenti ji totiž za světové ceny vyvezou raději do zahraničí, čímž pšenice zdraží i na domácím trhu. „Musíme se zamyslet, jak růst cen potravin zbrzdit,“ řekl Dufek ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něho by bylo na místě přesunout některé druhy zboží do nižší sazby DPH, nebo dokonce snížit daň z přidané hodnoty na nulu.
Pekaři bijí na poplach. Zakažte vývoz pšenice, žádají vládu kvůli rostoucím cenám
Rohlík za tři koruny? Podle odborníků se taková cena pomalu a jistě blíží. Zdražování pečiva prý bude pokračovat – nejdřív to bylo kvůli koronaviru, pak drahým energiím, teď i kvůli válce. Někteří pekaři po vládě chtějí, aby zakázala vývoz pšenice.
Bureš však preferuje spíše cestu navyšování příspěvků na bydlení a zjednodušení jeho vyplácení. „Valorizace určitých úrovní životního minima je v tuto chvíli určitě na místě. Jde o krok správným směrem. Cílená opatření mají směřovat na pomoc spojenou s bydlením, kde budou domácnosti rostoucí náklady pociťovat nejhůře, protože mají vysoký podíl ve spotřebním koši,“ vysvětlil.
Vláda má podpořit energetické úspory
Podle něho totiž dva až tři miliony Čechů sice nespadají do kategorie chudých obyvatel, ale zároveň představují nízkopříjmovou populaci, která má jen minimální úspory. „Je to populace, která není připravená na dvoucifernou inflaci, která navíc může trvat delší dobu. Tito lidé potřebují zjednodušení pomoci ze strany státu,“ řekl Bureš.
S tím souhlasil i Dufek, který připomněl i vysoké ceny energií. „Tento problém nebude dočasný. Měli bychom začít řešit, že vysoké ceny energií tu budou mnohem déle, než si myslíme, možná napořád,“ řekl. Vláda by podle něho měla podporovat energetické úspory tak, abychom nejen potřebovali méně ruského plynu, ale energie vůbec. „Máme dostat devět miliard eur v rámci národního investičního plánu, velká část by měla směřovat na energetické úspory,“ dodal Dufek.