CNN Prima News Federální shromáždění

Federální shromáždění

Výpis příspěvků ke štítku „Federální shromáždění“

Opilí poslanci si tu klidně hajlovali, popsali komentátoři. Jak zabránit excesům ve Sněmovně?

Opilí zákonodárci hajlovali ve Federálním shromáždění, poslanec František Kondelík si do toho krájel tlačenku. Komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněl peprné okamžiky z půdy zákonodárství, jež předcházela nynější dolní komoře Parlamentu. Excesům ve Sněmovně má předejít etický kodex poslance. Šídlo se s komentátory Martinem Schmarczem a Petrem Kolářem shodl, že dokument nebude mít na chování poslanců žádný dopad.

Poslední dva dny Československa: Zakouřený parlament, trafiky pro federály a pistole u pasu

Do rozpadu Československa zbývaly pouhé dva dny, psal se 30. prosinec 1992. Česká národní rada se chystala k proměně v Parlament České republiky a poslanec Emil Jaroš (ODS) přišel tentýž den se dvěma návrhy. Kolegy vyzval, aby se v novém státu vzdali kouření a už také do parlamentu nenosili střelné zbraně. „Jako lékař mám určitou praxi, kdy manžel ukazoval manželce svoji zbraň a dokonale ji zastřelil. Pochopitelně nechtěně,“ vysvětloval Jaroš ve sněmovně.

Báli jsme se nenávisti a jugoslávského vývoje, říká Benda 30 let po schválení zániku ČSFR

Nejdéle sloužící poslanec v polistopadové historii Marek Benda (ODS) vzpomíná, jak s úlevou přijal, když československý parlament 25. listopadu 1992 schválil zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). „Báli jsme se vyvolání vzájemné nenávisti a jugoslávského vývoje,“ vzpomíná Benda třicet let poté pro CNN Prima NEWS. Vždyť rakouský list Die Presse v předvečer hlasování varoval: „Československu hrozí druhá Jugoslávie.“

Zemřel filozof Jan Sokol. Signatáři Charty 77 a exministrovi školství bylo 84 let

Filozof a někdejší politik Jan Sokol, který zemřel ve věku 84 let, patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům. Podílel se na českém ekumenickém překladu bible, patřil mezi první signatáře Charty 77, v 90. letech také stál u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Po listopadu 1989 se objevil v politice, zasedal ve Federálním shromáždění, byl ministrem školství v Tošovského vládě i kandidátem na prezidenta. Soustrast jeho rodině vyjádřil na Twitteru předseda ODS Petr Fiala, či předseda STAN Vít Rakušan.

Kraje jsou opevněné gubernie místních politiků, říká bývalý premiér Pithart

Kraje v České republice existují už dvacet let. Současný prezident Miloš Zeman, který u jejich vzniku stál, opakovaně říká, že jejich zřízení je jedna z jeho největších politických chyb. Skutečně nemá existence krajů smysl? A proč jich máme právě čtrnáct? O tom hovořil host pořadu K věci Marie Bastlové první český polistopadový premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

První svobodné volby 1990: Bomba na Staromáku i estébáci na kandidátkách

„Když půjdeš volit, zabiji ti psa.“ To byl obsah anonymního telefonátu, který 8. června 1990 přijala obyvatelka jihočeských Borovan. Ten den začaly první svobodné parlamentní volby po pádu komunismu, kterým předcházel šokující teroristický útok. Výbuch nastražené trhaviny na Staroměstském náměstí v Praze zranil týden před volbami osmnáct lidí. A pachatel zůstává neznámý i po třiceti letech.