Festival Mladí ladí jazz láká na světové hvězdy. Představí se na něm i oscarový skladatel

Gustavo Santaolalla, autor hudby k filmům Zkrocená hora, Babel nebo hernímu i seriálovému hitu The Last of Us, přijíždí do Prahy na festival Mladí ladí jazz, jehož bude letos hlavní hvězdou. Argentinský hudební skladatel, který získal za svou tvorbu dva Oscary, cenu BAFTA i Zlatý glóbus, vystoupí v pražském Obecním domě 7. října. Další hvězdou festivalu je americký saxofonista a bývalý wrestler Colin Stetson, který nahrával s Lou Reedem nebo Chemical Brothers a složil soundtrack hry Red Dead Redemption II. Mladí ladí jazz letos na podzim představí kromě těchto hvězd ještě další trojici mladých ambiciózních projektů.

„V letošní dramaturgii jdeme napříč žánry a scénou, těšte se na elektroniku, soul i funk. Kromě dnes již legendárních autorů, jakými jsou Gustavo Santaolalla a Colin Stetson, zveme do Česka také progresivní projekty jako Blue Lab Beats, ECHT! či Negro Impacto. S držiteli Grammy Blue Lab Beats jsme navíc přichystali také workshop pro hudební producenty,” říká ředitel festivalu Mladí ladí jazz Jan Gregar.

ČTĚTE TAKÉ: Elton John oznámil smutnou zprávu. Na jedno oko téměř přestal vidět, jak to má s léčbou?

Držitelé ceny Grammy Blue Lab Beats začínali jako bedroom producers a prosluli remixy Dua Lipa i Rag’n’Bone Man. Svým koncertem vedle pražského publika, kterému se představí 13. října v Rock Café, potěší také milovníky dobré hudby v Olomouci, kde zahrají 14. října v Jazz Tibet Clubu. Dalším hostem Mladí ladí jazz jsou v Evropě stále oceňovanější belgičtí ECHT!, kteří uhranuli publikum na letošním festivalu Povaleč i na loňském Mladí ladí fest. Ti vystoupí 2. října v prostoru Fuchs2. Neméně lákavé bude vystoupení irské dvojice Negro Impacto. Ta se s úspěchem představila na předních irských festivalech Electric Picnic a Forbidden Fruit a může se stát i černým koněm pro české publikum, kterému se představí 25. října v pražském Jazz Docku.

Detailní program a informace k interpretům

Gustavo Santaolalla vystoupí 7. října v Obecním domě v Praze. Za filmovou tvorbu získal dva Oscary – v roce 2006 za soundtrack k dramatu Zkrocená hora, za který obdržel i Zlatý glóbus, a o rok později za kompozici k filmu Babel. V poslední době se proslavil zejména soundtracky ke hře a seriálu The Last of Us. Santaolalla má na kontě i tři sólové nahrávky včetně klasického alba Ronroco, které se letos po 25 letech od prvního vydání dočkalo remasterované edice. Tvoří ho dvanáct melodií inspirovaných tradiční argentinskou hudbou a ovlivněných i hudbou Japonska, Afriky a východní Evropy. Deska dostala název podle jihoamerického strunného nástroje, na který Santaolalla hraje už od dětství. V Praze jej doprovodí Javier Casalla (housle, viola, charango a zpěv), Juan Luqui (charango, ronroco, havajská kytara, autoharfa a zpěv), Barbarita Palacios (klávesy, zvonkohra, guitalele, argentinské bubny bombo legüero a zpěv) a Nicolás Rainone (kytara, guitarrón, violoncello, ronroco a zpěv).

Gustavo Santaolalla je rovněž členem a skladatelem argentinsko-uruguayské skupiny Bajofondo kombinující akustické tango s elektronikou. Formace vydala řadu alb a spolu s Gotan Project se zasloužila o návrat argentinského tanga na výsluní popularity. Bajofondo sklízelo úspěchy také v České republice, skupina excelovala například na festivalu Colours of Ostrava. Santaolalla se narodil v roce 1951 v El Palomaru u argentinské metropole Buenos Aires. V šestnácti založil kapelu Rainbow, která míchala rock s tradiční latinskoamerickou hudbou. Později se etabloval jako producent mnoha úspěšných jihoamerických a mexických skupin a interpretů devadesátých let. Na přelomu tisíciletí začal spolupracovat s mexickým režisérem Alejandrem Gonzálezem Iñárrituem a postupně napsal hudbu k jeho prvním filmům Amores perros – Láska je kurva, 21 gramů a Babel a podílel se také na hudbě k seriálům Narcos: Mexiko, The Last of Us a Milé dítě.

Colin Stetson vystoupí 22. října v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Je dalším autorem, který si připsal úspěch v herním světě. Složil hudbu ke hře Red Dead Redemption II, které se na světě prodalo více než 60 milionů kopií. Devětačtyřicetiletý americký saxofonista a bývalý zápasník ve wrestlingu s hudbou začínal ve skupině Transmission Trio, s níž v roce 2003 vydal album Tiny Beast. Poté se vydal na sólovou dráhu a od té doby natáčí vlastní alba nezaměnitelného soundu, který charakterizují psychedelické saxofonové plochy a vesmírně znějící syntezátory. Za album New History Warfare Vol. 3: To See More Light z roku 2013 byl nominován na kanadskou Polaris Music Prize. Často spolupracoval s kapelou Arcade Fire, hrál na albech Davida Gilmoura nebo Animal Collective, natáčel i s Lou Reedem, Chemical Brothers nebo Tomem Waitsem. Je rovněž autorem soundtracku k americkému filmu Menu s Ralphem Fiennesem.

Blue Lab Beats se představí 13. října v pražském Rock Café a 14. října v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Londýnská producentská dvojice kombinuje jazz, hip-hop, afrobeat, soul a elektroniku. Její členové, Mr DM (David Mrakpor) a NK-OK (Namali Kwaten), začínali na remixech písní od Dua Lipa nebo Rag’n’Bone Man, nyní už jsou držiteli ceny Grammy a na YouTube jejich tvorba nasbírala přes padesát milionů streamů.

Jejich předskokanem v Praze bude soul-popová zpěvačka, skladatelka a producentka ze Slovenska Tamara Kramar. Několik let žila v Británii, momentálně pracuje na nové hudbě v USA. Na kontě má dva projekty, debutové EP Bachelor of Science a nové minialbum Make It Poetic, které si sama produkovala. Do povědomí se dostala v roce 2021 a od té doby stihla vyhrát cenu Radio_Head v kategorii Objev Roku i objevit se na billboardu na Times Square.

Blue Lab Beats v Rock Café před koncertem povedou workshop zaměřený na produkci hudby. Mladí ladí jazz pořádají také workshop pro hudební producenty pod vedením právě tohoto uznávaného britského dua a držitelů ceny Grammy. Účastníci zjistí, jak na žánrovou fúzi jazzu, hip-hopu a elektroniky i jaké mají Blue Lab Beats produkční techniky. Představí také ukázky práce v DAW softwaru a jejich nejen hudební postřehy z producentské kariéry. Workshop se uskuteční 13. října odpoledne, vstupné je 200 Kč, pro držitele vstupenek na večerní koncert je workshop po registraci zdarma.

ECHT! vystoupí 2. října v prostoru Fuchs2. Belgickou kapelu tvoří kytarista Florent Jeunieaux, baskytarista Federico Pecoraro, klavírista Dorian Dumont a bubeník Martin Méreau. Skupina má kořeny v jazzu, ale do své hudby míchá i elektroniku a hip-hop. V roce 2020 obdržela od Red Bull Elektropedia ocenění v soutěži Fresh on the Scene. Do Prahy se vrací po loňském úspěšném vystoupení na Mladí ladí fest.

Jejich předskokanem je domácí formace Opatův modul, která tvoří elektronickou hudbu hranou na živé, kterou doplňují o industriální samply a projekce. Jejich hudební produkce vychází z hravosti drum’n’bassu.

Negro Impacto zahrají 25. října v pražském Jazz Docku. Duo z irského města Dundalk tvoří zpěvačka vystupující pod přezdívkou Chi Chi a producent Laurenc. Jejich hudba mísící neo-soul, r'n'b, rock a funk si již vysloužila přirovnání ke kapele The Internet nebo zpěvačce Erykah Badu. Dvojice se s úspěchem představila na předních irských festivalech Electric Picnic a Forbidden Fruit a může se stát i senzací podzimní nabídky Mladí ladí jazz.

Předskokanem bude UlyUly – vystudovaný astrofyzik a multiinstrumentalista z Dublinu. Původně začínal na hardcore scéně, tu ale postupně nechal za sebou a vzal do rukou trumpetu. Jeho tvorba je ovlivněná popem, soulem, jazzem a má křehký, nostalgický zvuk. Ulyho texty jsou hodně osobní, věnují se převážně tématu identity.

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Sází na aktuální objevy mezinárodní scény a nezapomíná ani na domácí kapely a interprety. Vyhlašuje soutěž pro nové hudební projekty Jazzfruit a pravidelně pořádá v klubu Jazz Dock koncerty mladých hudebníků. Každoročně 30. dubna slaví na Karlově náměstí mezinárodní den jazzu akcí s názvem Mladí ladí jazz Open Air a ve spolupráci se spoludržitelem Grammy Oranem Etkinem pořádá sérii interaktivních koncertů Mladí ladí dětem. Podílí se také na vzdělávání ve školách s projektem Timbalooloo do škol nebo organizuje workshopy pro rodiče s dětmi či pedagogy. Jeho pořadatelem je organizace Nerudný fest, která pravidelně pořádá Koncert pro budoucnost a festivaly Praha žije hudbou a Student fest.

Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Potvrzeno, legendární Oasis se vrací na scénu. Skupina oznámila sérii velkých koncertů

Tagy:
festival hvězda hudba koncert projekt tiskové zprávy hudební skupina elektronika Praha jazz Grammy Award hudební vystoupení hudební žánr umění a zábava umění, kultura, zábava a média Gustavo Santaolalla Mladí ladí jazz ECHT! Negro Impacto Blue Lab Beats Colin Stetson