Tisková konference Jozefa Síkely (29. 08. 2022)
Premiér Petr Fiala (ODS) se v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po zhruba dvouhodinové schůzce. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová ve stejný den uvedla, že Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu.
„Shodli jsme se na tom, že je potřeba najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které určitě neodpovídají nákladům na výrobu a dosahují výše, která není přijatelná,“ řekl Fiala. „Současné ceny za elektrickou energii jsou neospravedlnitelné. Náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké. Proto je nutné, abychom provedli strukturální změny, které přispějí k tomu, že ceny zase urychleně klesnou a že bude dostatečná nabídka energií,“ podotkl Scholz.
Síkela: Trh s energiemi přestal fungovat. Evropa musí oddělit ceny plynu a elektřiny
Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. Svolal ji ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat a Evropa musí oddělit ceny plynu od cen elektřiny. Rada bude projednávat i návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Síkela to v pondělí řekl novinářům. Stanovení maximální ceny plynu je podle něj funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit ceny elektřiny dolů.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na pátek 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Trh s energiemi přestal podle ministra fungovat. Evropa podle něj musí oddělit ceny plynu od cen elektřiny. Rada bude projednávat i návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny.
Fiala zopakoval, že se Česko chce podílet na rozvoji evropské energetické infrastruktury a na získání kapacit v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jež bude Německo budovat. „Z Německa jsme zkapalněný plyn schopni dostat existujícími plynovody poměrně jednoduše do České republiky,“ řekl Fiala.
Z geografických a strategických důvodů má Česko zájem podílet se zejména na kapacitě terminálu Lubmin-Greifswald. Scholz sdělil, že první nové terminály budou v provozu už v lednu.
Podle Fialy též pokračují jednání o česko-německé smlouvě o solidaritě v dodávkách plynu. Česko by též uvítalo prodloužení provozu v německých jaderných elektrárnách, doplnil předseda české vlády.
V Kramářově vile jsem přijal německého kancléře @OlafScholz. Musíme hledat celoevropské řešení rostoucích cen energií. pic.twitter.com/WH549PZmPs
— Petr Fiala (@P_Fiala) August 29, 2022
V Německu se v současnosti vedou debaty o prodloužení životnosti posledních tří tamních jaderných elektráren, a to kvůli úsporám plynu. Nevyloučil to dříve právě Scholz, podle ministra hospodářství za Zelené Roberta Habecka by se to ale nevyplatilo.
Zasáhne i Evropská komise
Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová ve stejný den uvedla, že Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. Chystané změny už ale ve svém projevu na konferenci Bledské strategické fórum blíže nespecifikovala.
„Raketově rostoucí ceny elektřiny dnes odhalují, z různých důvodů, limity současné koncepce našeho trhu s elektřinou,“ řekla ve Slovinsku šéfka komise. „Už není schopná naplňovat svůj účel. A proto jako komise pracujeme na krizové intervenci a na strukturální reformě trhu s elektřinou,“ doplnila von der Leyenová.