Pouze 23 procent. Takové důvěře se těší premiér Petr Fiala (ODS). Uvádí to průzkum společnosti Morning Consult, který sleduje oblibu světových lídrů i to, jak se občané staví k vývoji ve svých zemích. Nízkou podporu si však nevyžádal pouze český předseda vlády.
Český premiér se umístil podle posledního průzkumu nejhůře z 22 státníků, jejichž veřejnou podporu sleduje společnost Morning Consult. Fialovi důvěřuje pouze 23 procent Čechů, tedy ani ne čtvrtina občanů. Naopak 70 procent lidí mu nevěří. Největší oblibě se předseda vlády těšil v březnu, kdy mu důvěřovalo 41 procent Čechů.
Za postupným propadem pravděpodobně stojí aktuální situace. Tedy válka na Ukrajině, energetická krize a obavy z budoucnosti. Podobně se propadá i nálada občanů s tím, jakým směrem se Česká republika ubírá. Celkem 80 procent z nich si myslí, že se tuzemsko vydalo špatným směrem. Pouze pětina lidí si myslí opak.
Kdo patří mezi premianty
Fiala však není jediný, komu věří zhruba čtvrtina občanů. V těsném závěsu se drží jihokorejský prezident Jun Sok-jol (24 procent), polský předseda vlády Mateusz Morawiecki (26 procent) či končící britský premiér Boris Johnson (27 procent). Údaje o lídrech i vývojích v jednotlivých státech vycházejí ze sedmidenního průměru dospělých obyvatel zemí. Zároveň se však počítá s až 4procentní odchylkou. Je tak možné, že se výše zmínění státníci umístili na stejné příčce.
A kdo naopak září? Největší důvěře se těší indický premiér Narendra Modi (75 procent). Na druhém místě se umístil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador (65 procent) a pomyslný bronz si vysloužil premiér Austrálie Anthony Albanese (58 procent). Z evropských státníků se největší důvěře těší švédská premiérka Magdalena Anderssonová a italský předseda vlády Mario Draghi (oba 53 procent), který nedávno rezignoval.
Morning Consult je globální společnost se sídlem v USA, která se od roku 2014 zabývá průzkumy rozhodování. Specializuje se na technologii on-line průzkumu. V rámci vlastní platformy Political Intelligence se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění o volbách, volených představitelích a volebních otázkách. Na důvěru lídrů se občanů dotazovala od 27. července do 2. srpna. Vzorek se liší podle velikosti země, většinou se jedná o 500 až 5 000 respondentů.
Jsou Ukrajinci vládě přednější?
Průzkumy veřejného mínění však nejsou jedinou zpětnou vazbou, kterou státníci dostávají. Kritiku či podporu si mnohdy vyslechnou i od politologů či expertů. Například politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiblížil, jaký další aspekt může Fialovu kabinetu škodit.
„Mohlo být hůř, a to vzhledem k tomu, jak zatím vláda relativně přehlíží situaci českých domácností,“ popsal Kubáček. Vládě vytkl, že se dostatečně nestará o české občany například v oblasti energetické krize. Uznal přitom, že se Fialův kabinet velkou měrou stará o uprchlé Ukrajince, očekával by ale stejnou starost i o české občany. „Kdyby tak intenzivně pracovali vůči Čechům a českým problémům, tak jsou dneska v úplně jiných pozicích,“ uzavřel.