Odkup fotbalového Newcastlu saúdskoarabským Veřejným investičním fondem, jenž je nástrojem korunního prince Muhammada bin Salmána, faktického vládce země, budí rozporuplné emoce. Bývalý důstojník saúdskoarabských zpravodajských služeb Saad Aljabri, který v současnosti žije v exilu v Kanadě, Salmána označil za psychopata a celosvětovou hrozbu.
Většina fotbalových fanoušků považovala Newcastle United v posledních letech za průměrný až podprůměrný tým Premier League. To by se ale již brzy mohlo změnit. Tým totiž podobně jako francouzský PSG či anglický Manchester City koupil zámožný investor ze Středního východu.
MS ve fotbale 2022
Majitelem PSG je fond Qatar Investment Authority ovládaný rodinou katarského emíra Tamíma Sáního. V Manchesteru City má většinový podíl šajch Mansúr Nahaján, bratr prezidenta Spojených arabských emirátů.
Ještě o poznání větší hráč z Arabského poloostrova své jmění nově investoval právě do Newcastlu. Ten je teď bohatším týmem než zbytek klubů z Premier League dohromady, a to včetně Manchesteru City. Jásot a oslavy místních fanoušků však brzdí kontroverze okolo saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.
Kritici tvrdí, že arabští monarchové z bohatých ropných států si přes fotbal kupují politický vliv a pozitivní mediální obraz, zatímco v jejich zemích se masivně porušují lidská práva a jimi investované obrovské peníze ničí přirozenou konkurenci ve fotbale.
Na bývalého důstojníka poslal nájemné vrahy
Fotbalový svět neuklidnila ani nedělní vyjádření bývalého důstojníka saúdskoarabských zpravodajských služeb Saada Aljabriho. „Mohammed bin Salmán je psychopat, který představuje hrozbu pro svůj lid, pro Američany i pro celou planetu,“ řekl pro televizi CBS.
Aljabri uprchl do Kanady po událostech v roce 2017, kdy bin Salmán vyhrál mocenský spor se svým předchůdcem, bratrancem Mohammedem bin Nayefem, který pak skončil v domácím vězení. Salmán také v Saúdské Arábii uvěznil dvě Aljabriho děti a rovněž měl do Kanady poslat nájemné vrahy, aby ho zlikvidovali.
Aljabri byl prý varován krátce poté, co byl v roce 2018 v sídle saúdského konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář Džamál Chášukdží. Saúdská vláda pak nechala jeho tělo rozřezat a ukrýt. Saúdskoarabský žurnalista před svou smrtí ostře kritizoval Salmánovu politiku.
Mluvčí kanadské vlády podezření z atentátu okomentoval následovně: „I když nemůžeme komentovat konkrétní obvinění, která jsou v současnosti před soudy, jsme si vědomi incidentů zahraničních aktérů spojených se sledováním, zastrašováním či vyhrožováním na půdě Kanady.“
Skupina lidí kolem saúdskoarabského Veřejného investičního fondu viní Aljabriho z toho, že měl před útěkem ukrást peníze z rozpočtu na boj proti terorismu. Aljabri to popírá.