Válka na Ukrajině je problém pro celý svět, má jasno australský poslanec. Varuje před Čínou

Australský labouristický poslanec Luke Gosling

Starší Ukrajinci nechtějí ustoupit

Ve válce na Ukrajině je pro celý svět v sázce hodně. V rozhovoru pro česká média, včetně CNN Prima NEWS, to řekl australský poslanec vládních labouristů Luke Gosling. Více však mluvil o Číně, která pro jeho zemi i region představuje velkou hrozbu. Zákonodárce zmínil, že Číňané například rozšiřují kapacity své flotily. K tomuto kroku tak přistupují i Australané.

V Austrálii jste byl součástí jednání s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským, který zde hovořil zejména o kyberbezpečnosti. Jak to probíhalo?
Jednali jsme o projektech na kyberbezpečnost a zároveň jsme si vyměnili vzájemně zkušenosti, které jako Česko a Austrálie máme. Stejně tak jsme si ujasnili, že spolu chceme v tomto nadále spolupracovat. Austrálie nedávno jmenovala svého koordinátora pro kyberbezpečnost a tato pozice se ukazuje jako velmi důležitá například pro náš průmysl, když čelí kybernetické hrozbě. Jeho rolí je také koordinace takové bezpečnosti.

PODÍVEJTE SE: Volby v Rusku skončily

Váš ministr Lipavský správně poznamenal, že v rámci kyberbezpečnosti jsme všichni propojeni. Kybernetické hrozby v Evropě se často neliší od těch, které zažíváme v Indo-Pacifiku. Fakt, že Česko, země na druhé straně světa, se zajímá o zlepšení kyberbezpečnosti v Pacifiku, je skutečně úctyhodný a vítaný.

Sám pocházíte z Darwinu na severu Austrálie – městu, které má své vlastní zkušenosti s vlivem z Číny. Ta zde ve velkém podniká a její společnost si na téměř 100 let pronajímá místní přístav. Jak moc je pro Austrálii z hlediska kyberbezpečnosti Čína hrozbou?
Je tady plno hrozeb a výzev. Jasně to ukazuje, že my jako podobně smýšlející země musíme spolupracovat. Co se týče Číny a našeho vztahu s ní, je třeba si uvědomit, že naše demokracie je osvobozena od jakéhokoliv vlivu, ať už z Číny nebo kterékoliv jiné země.

ČTĚTE TAKÉ: Putin jde po Rusech bojujících za Ukrajinu: Zveřejněte jména, budeme je trestat, vyzval FSB

To je pro nás velmi důležité a vím, že stejně tak pro Čechy. Chceme mít svobodný indo-pacifický region. Žijeme zde a chceme tu být v bezpečí. Musíme být připraveni a uvědomovat si, že některé státy Indo-Pacifiku pro naši bezpečnost a demokracii představují hrozbu. Čím více budeme spolupracovat, ať už se státy Severoatlantické aliance (NATO) nebo podobně smýšlejícími partnery, tím lépe budeme na takové hrozby připraveni.

Pro nás Evropany je tím největším zahraničním tématem posledních let ruská invaze na Ukrajinu. Jaký dopad má tato válka zde v Austrálii?
Ve válce na Ukrajině se hraje opravdu o hodně. Ruská zločinná a nemorální invaze na Ukrajinu by měla varovat všechny demokratické země na světě. Proto se musíme spojit a spolupracovat na tom, aby to Ukrajina ustála. Je i v zájmu Austrálie se zabývat tím, že mnohem větší země chce využít svoji sílu, aby zadupala do země suverenitu jiného, značně menšího státu. Loni jsem byl na zasedání NATO v dánské Kodani a jednal jsem nejen s představiteli NATO včetně těch z Česka, ale také s Ukrajinci, abychom zjistili, jak nejlépe může Austrálie Ukrajině asistovat. Už teď většina jejich vybavení pro obranu pochází z vojenských dodávek ze zahraničí. V sázce je tedy opravdu mnoho pro nás, demokratické státy. Dva roky války se podepsaly také na bezpečnosti. Pokud nebude dbát o svá spojenectví, to, co se stalo Ukrajině, se může přihodit i nám.

Pro Austrálii je důležitým bodem také migrace…
Migrace je problém, se kterým zápolí skoro všechny státy a snaží se nalézt správný mix spjatý s ekonomikou, ale také s lidským hlediskem. Státy, které chtějí být zodpovědnými členy globální komunity. Austrálie je největším ostrovem Indo-Pacifiku a naši občané chtějí mít své hranice zabezpečené, což zajišťujeme. Samozřejmě, že státy, které nejsou ostrovní, to s migrací mají těžší a myslím, že je nemáme co učit. K migraci jsou ale velmi citliví naši občané, které coby zákonodárci reprezentujeme. Snažíme se nalézt ten správný balanc s růstem naší ekonomiky i populace.

Jak je pro Austrálii důležité obranný pakt s USA a Velkou Británií zvaný AUKUS?
Jednou z klíčových věcí pro náš vstup do AUKUSu bylo vytvoření kapacity jaderných ponorek. Právě to je totiž nutné pro efektivní odrazení jakékoliv budoucí hrozby, která by chtěla vstoupit na australské území nebo narušit naše zájmy. Snažíme se zajistit, že budeme mít i nadále schopnost zachovat v regionu status quo s odkazem na to, jak se zvětšují flotily jiných, silnějších států. Mezi nimi je i právě Čína. AUKUS je tak důležitý i proto, že s partnery můžeme sdílet naše technologie, abychom v budoucnu mohli adekvátně bránit naši zemi, která je obestoupena hned třemi oceány. Abyste odradil někoho od agrese, musíte mít dostatečnou sílu a právě touto cestou se díky AUKUSu vydáváme.

Tagy: