Gregorová: Podpora Ukrajiny? Evropa by měla přidat. Je na místě zamezit maďarskému vydírání

Lidé by měli vědět, jak klíčová je naše role pro zastavení ruské invaze. Pokud naši komunikaci podceníme, bude podpora Ukrajiny upadat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Politička se kromě jiného rozpovídala o současných náladách ve Spojených státech i sporech unijních zemí s Maďarskem. Podle Gregorové by se EU měla přestat nechat vydírat a například změnit hlasování ze současné jednomyslnosti na kvalifikovanou většinu.

V poslední době se často spekuluje o postupném oslabení americké vojenské podpory napadené Ukrajiny. Máte vy takové obavy?
Nedomnívám se, že se bude podpora Ukrajiny ze strany USA nějak výrazně přehodnocovat. Pomoc bude určitě pokračovat, i když je možné, že v menší míře. Předpokládám, že jediná zásadní změna v zahraniční politice Spojených států by se mohla týkat posílení důrazu na vztahy s Čínou – respektive pokračující obchodní války.

VIDEO: Joe Biden kritizoval Izrael za přehnanou vojenskou reakci na teroristický útok Hamásu

Jak dramaticky by americkou podporu Ukrajiny mohly ovlivnit tamní prezidentské volby? Američané si zvolí novou hlavu státu již v listopadu.
Opět bych zopakovala, že podle mě se zahraniční politika Spojených států výrazně měnit nebude, a to ani s nadcházejícími volbami. Momentálně je hlavním tématem voleb spíše celková vnitřní situace v USA – finanční i společenská. Právě to bude největší výzvou nového prezidenta. Ten sice v určitý moment může vyhodnotit, že země potřebuje spojující prvek a že ten prvek třeba bude znamenat návrat do určitého izolacionismu. Silně o tom však pochybuji. I úplnému bláznovi či populistovi by zbytek administrativy Bílého domu spočítal, že se něco takového nevyplatí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spolupráce ODS s Orbánem? Na vydírání zvolil špatné hřiště. Přes Ukrajinu nejede vlak, řekl Vondra

Ať už se politická situace v USA bude vyvíjet jakkoliv, neměla by Evropa v podpoře Ukrajiny do budoucna ještě výrazně přidat?
V případě materiální pomoci nejde ani tak o to přidat, spíš lépe zvažovat, jakou podporu a kam poskytovat. To je klíčové. Nyní se podílím na vyjednávání pokračující podpory liberalizace obchodu s Ukrajinou a také Moldavskem. Bohužel se zdá, že si některé členské státy u Evropské komise „vylobbovaly“ extrémně silná ochranná opatření vůči ukrajinskému a moldavskému dovozu. To považuji za obrovský problém, protože právě díky obchodu může Ukrajina do určité míry fungovat i bez našich neustálých finančních injekcí. Jestli nechceme dopustit, aby ukrajinská ekonomika kompletně padla, tak je na čase tento přístup přehodnotit.

Jako další stěžejní krok vnímám přehodnocení role některých členských států, které nemají daleko od toho, aby se chovaly jako páté kolony Ruska. Ostatně i za omezování obchodu stojí staré známé tváře. Zářným příkladem tohoto přístupu je Maďarsko, které vydírá EU kvůli zneužívání svých evropských dotací a používá k tomu Ukrajinu jako rukojmí. V některých případech mu tahle pokrytecká strategie funguje.

Podle interních informací z Komise je možné, že zmíněná omezení obchodu byla ústupkem právě Maďarsku, aby dále neblokovalo schválení 50 miliard eur na pomoc Ukrajině. Bylo by tedy na místě přestat se nechat Maďarskem vydírat a například změnit hlasování ze současné jednomyslnosti na kvalifikovanou většinu.

Chápu to tedy tak, že z pohledu Evropské unie je podle vás stále co zlepšovat?
Ano. Evropa by rozhodně měla přidat. Ne nutně v peněžní pomoci, ale spíše v politické podpoře Ukrajiny. Samozřejmostí zůstávají dodávky munice, k čemuž jsme v minulém roce vyjednali takzvanou směrnici ASAP (Act in Support of Ammunition Production). Naším úkolem je také zajistit, že se munice pro Ukrajinu nestane obětí korupce, kdy někteří dodavatelé shrábnou peníze, ale munici už nepošlou.

Kvůli ruské agresi trpíme všichni. Pokud ale necháme Ukrajinu padnout, pak teprve poznáme, čemu jsme se celou tu dobu bránili a že jsme nejspíš měli dělat ještě víc.

Už jste zmínila „problémové“ Maďarsko. Jak vůbec vnímáte současné evropské nálady v případě podpory Ukrajiny?
Osobně ty nálady vnímám spíše jako dobré – v tom smyslu, že jsme odhodláni Ukrajině dále pomáhat. Na druhou stranu vnímám i negativa v tom, co teď někteří politici předvádějí ve svých kampaních. Často loví hlasy na primitivním populismu a nerealistických řešeních. Zřejmě si neuvědomují, že když dojde na jejich slova a Putin si „rozebere” Ukrajinu, tak my se rozhodně nebudeme mít lépe, jak oni tvrdí. Budeme pak mít na hranicích agresora. Následky takového stavu mohou být nepředstavitelné.

Musíme neustále připomínat a zdůrazňovat, že celou agresi a její následky způsobil Putin. Také je nezbytné neustupovat a dodržovat protiruské sankce. Někteří politici mají bohužel tendenci dělat ve svých volebních kampaních ústupky, aby se zalíbili kolujícím lžím, nikoliv pravdě. Z toho se nesmí stát norma.

Jak by se tedy měli chovat evropští lídři a další politici unijních států?
Je nutné pokračovat ve vysvětlování našich kroků a v komunikaci s veřejností. Lidé by měli vědět, jak klíčová je naše role pro zastavení války. Pokud naši komunikaci podceníme, bude podpora Ukrajiny upadat. Není možné, aby se z tohoto konfliktu nadále dělalo dělící téma, kdy buď podporujete Ukrajinu, anebo jste „proruští dezoláti“.

Je v pořádku se ptát. Musíme však prezentovat realitu, jaká je, tedy že silná a stabilní Ukrajina chrání před postupem Putina i nás. Kvůli ruské agresi trpíme všichni. Pokud ale necháme Ukrajinu padnout, pak teprve poznáme, čemu jsme se celou tu dobu bránili a že jsme nejspíš měli dělat ještě víc.

Tagy: