K VĚCI, Markéta Gregorová - 24.1. v 12:30
Nejen v Česku působí extremistické živly, které mezi lidi v hospodách rozšiřují dezinformace a podkopávají demokracii. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to pronesla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Cílem strany podle ní není přebírání voličů subjektů s odlišnými hodnotami, ale spíše vykolíkování si jasné ideové pozice. O pirátské kandidátce do Evropského parlamentu řekla, že je dobře složená a že v ní není „žádná špatná krev“.
Evropské země včetně Česka trápí podle Gregorové nejrůznější extrémistické živly. V reakci na diskusi ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s občany Karviné si vzpomněla i na obvyklé lokace, kde působí nejčastěji. „Snaží se podkopat demokracii a naši bezpečnost tím, že například mezi lidmi v hospodách rozšiřují nejrůznější manipulace či dezinformace, jak se na ně valí hordy lidí, co jim berou ukrajinští uprchlíci nebo co má údajně představovat Vladimir Putin,“ konstatovala v pořadu K věci.
K TÉMATU: Konečná: Přejmenujte Piráty na Koryta. Naštěstí má vaše koalice název Stačilo, smál se Peksa
Kulidakis: Křídlo Gregorové je autentičtější. Neomarxismus těžkého kalibru, míní Schmarcz
Souboj mezi dvěma křídly Pirátské strany bude pokračovat i nadále, uvedl komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis v reakci na sobotní klání dosavadního předsedy strany Ivana Bartoše a europoslankyně Markéty Gregorové. Zatímco Bartoš a jeho zastánci podle komentátora „zbafuňařeli“, Gregorová zastává původní myšlenku Pirátů. Opačného názoru je však jeho kolega Martin Schmarcz, který názory europoslankyně označil za děsivé a neomarxistické.
O cíli zmíněného zkreslování reality má jasno. „Mnoho lidí se pak přikloní k volbě jednoduchých, populistických hesel nebo dokonce extremistických sil, které jim slibují první, poslední, ale ve skutečnosti jim jde pouze o upevnění své moci,“ je přesvědčena.
V souvislosti s tím zmínila i některé příklady v evropských státech. „Sledujeme nárůst spousty hnutí typu neofašistické Forza Italia s premiérkou Giorgiou Meloniovou, a to třeba ve Švédku, Nizozemsku, ale i na Slovensku,“ řekla.
Piráti se podle Gregorové snaží především o jasnou profilaci. „Je nutné si vykolíkovat svou pozici a ukázat lidem, kde na ideové škále stojíme. Nebudeme aktivně přesvědčovat voliče s výrazně jiným hodnotovým nastavením, že budeme hájit jejich zájmy. To by byl hluboký populismus,“ zdůraznila europoslankyně.
Dobrá kandidátka a špatná setrvačnost
Gregorová rovněž uvedla, že kandidátka Pirátů v případě letošních voleb do europarlamentu je dobře složená. „Dosud jsem spolupracovala se spolustraníkem Marcelem Kolajou a naše vzájemná komunikace byla na výborné úrovni. Stali jsme se i přáteli. I proto si myslím, že mezi lidmi na kandidátce nepanuje žádná špatná krev,“ pronesla ve vysílání CNN Prima NEWS.
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Markéta Gregorová a Ivan Bartoš na pirátském celostátním fóru Zdroj: Profimedia.cz
Ivan Bartoš, Klára Kocmanová a Markéta Gregorová na pirátském celostátním fóru Zdroj: Profimedia.cz
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) Zdroj: CNN Prima NEWS
Europoslankyně se rozhovořila i o novém složení předsednictva strany. „Z původní sestavy tam zbyl pouze Ivan Bartoš. Každá žena z nově zvolené čtveřice, a to včetně mě, měla také ambice vyvolat diskusi o nových tématech, abychom jako strana nejeli na setrvačnost. Takový stav by byl tím nejhorším, co bychom mohli v následujících dvou volebních letech udělat,“ shrnula Gregorová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Setkání pirátského fóra se neslo ve velmi dobré náladě. Po zdravici Mariana Jurečky (KDU-ČSL) však zavládla v sále ticho. Více se dozvíte v reportáži: