Protesty v Gruzii pokračují
Gruzínská policie zadržela více než dvě stovky demonstrantů během protestů, které propukly po rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit přístupová jednání s EU. Oznámilo to gruzínské ministerstvo vnitra. Mezi zadrženými se podle gruzínských médií ocitl i jeden z opozičních předáků Zurab Džaparidze, který mezitím ohlásil, že byl propuštěn na svobodu. I během noci na pondělí policie násilím rozháněla demonstranty, kteří se pokoušeli stavět barikády v centru Tbilisi, uvedl server civil.ge a dodal, že protesty v hlavním městě pokračují. Ve Tbilisi i dalších městech se v pondělí konají stávky studentů.
„Další silná noc Gruzínců, kteří pevně stojí za svou ústavou a evropskou volbou. Odhodlání v ulicích neukazuje žádné známky ochabování!“ napsala na sociální síti X proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová.
#GeorgiaProtests : Another powerful night of Georgians standing firm to defend their constitution and their European choice 🇬🇪🇪🇺
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) December 2, 2024
The determination in the streets shows no signs of stopping! pic.twitter.com/fG1UcoH8O6
Kreml v pondělí ústy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina ujistil, že se do gruzínských záležitostí nevměšuje, a prohlásil, že dění v Tbilisi vykazuje všechny známky pokusu o prozápadní revoluci.
ČTĚTE TAKÉ: Zahraniční vojska na straně Ukrajiny? Nelze to vyloučit, řekla šéfka unijní diplomacie
Úřady podle ministerstva vnitra obvinily tři demonstranty z napadení policistů a z házení zápalných lahví na parlament, za což jim hrozí až sedm let vězení. Dalších 224 demonstrantů policie zadržela kvůli přestupkům, 36 z nich soud již potrestal pokutou a dalších 34 krátkodobým vězením. Ostatní případy se ještě posuzují, napsal server Gruzija Online.
„Většina zadržených demonstrantů je zraněna na hlavě a v obličeji, mají zlomené lícní kosti, otevřené rány. Byli podrobeni systematickému bití mezi zatčením a přepravením do přeplněných vazebních věznic,“ uvedla s odvoláním na právníky prezidentka Zurabišviliová.
Ministerstvo vnitra tvrdí, že vinou „nezákonného a násilného“ chování demonstrantů během noci na pondělí utrpělo zranění 21 policistů, celkem pak během protestů bylo zraněno 113 policistů, z nichž někteří vážně. Demonstranti naopak obviňují z brutality policii, která používá k rozhánění protestů slzný plyn a vodní děla.
V nemocnicích během posledních 24 hodin přijali přinejmenším 37 zraněných, včetně 24 demonstrantů a 12 policistů, uvedl ministr zdravotnictví Michail Sardžveladze podle ruské agentury TASS. Ujistil, že nikdo ze zraněných není v ohrožení života.
Situace v Gruzii se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Nicméně opozice i západní země poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Opoziční strany výsledky neuznávají a jejich poslanci se odmítají ujmout mandátu. Tisíce lidí v Tbilisi i dalších městech vyšly do ulic poté, co vládnoucí strana 28. listopadu oznámila rozhodnutí pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s EU.
Nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová v neděli gruzínskou vládu varovala, že sedmadvacítka by na Gruzii mohla uvalit sankce za policejní násilí na protivládních demonstracích. Premiér Irakli Kobachidze kritiku Západu odmítl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel překvapil Maory zpěvem, ukazuje video. Zvolil nesmrtelnou českou klasiku