360°, Marek Benda, Jiří Dienstbier - 6.5. v 20:14
Příliš valné mínění o plánované cestě vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy nemá poslanec ODS Marek Benda. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové Hamáčkovo počínání zhodnotil úsměvně, když využil literární postavu dobrého vojáka Švejka a respektovaného exšéfa americké diplomacie Henryho Kissingera. Benda dodal, že Česko vyšlo z diplomatické krize z Ruskem zatím dobře.
Hamáčkovu hojně propíranou cestu do Ruska zhodnotil Marek Benda slovy, že „je to, jako když si Švejk hraje na Kissingera“. Využil tak postavy dobromyslného, leč nepříliš moudrého českého vojáka a bývalého amerického ministra zahraničí, který je dodnes uznáván po celém světě. „Ono to ale tak moc nefunguje,“ dodal dlouholetý poslanec ODS.
Ministr vnitra chtěl podle svých slov cestu do Ruska pouze hrát jako kamufláž před odhalením, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti. Tvrdí, že neměl v plánu do Ruska vycestovat. Přesto však došlo ke sjednání schůzek s ruským ministrem obchodu a šéfem Dumy, tedy ruského parlamentu. Hamáčka měl na cestě doprovázet i bývalý předseda slovenské Národní rady Andrej Danko, který má k Rusku velmi blízko. Sám ministr vnitra hlásá, že to celé byla pouze nahraná akce, která jej mimo jiné „stála přátelství s Dankem“.
Hamáčkovi ovšem tento příběh řada lidí nevěří. Mezi nimi je i bývalý senátor a exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že si sice nemyslí, že by Hamáček jednal vlastizrádně, ale stejně tak nevěří tomu, že šlo o fingovanou akci od samého začátku.
„Zdá se, že to byla plánovaná cesta. Měl by jednat na rovinu. Mám velké pochybnosti o pravdivosti verze, že se od samého začátku jednalo o kamufláž,“ řekl Dienstbier a dodal, že toto svými vyjádřeními potvrzují i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) a šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Krize s Ruskem pro nás dopadla dobře, soudí Dienstbier
O diplomatické krizi mezi Českem a Ruskem Dienstbier soudí, že pro Česko dopadla vcelku dobře. Věc však nepovažuje za uzavřenou. „Do budoucna to bude otázka jednání. Ani jeden stát nemá dostatečný personál na ambasádách,“ doplnil bývalý senátor.
Kladně výsledek hodnotí i Benda. „Naprosto bych podepsal, že výsledek je fakticky dobrý pro naši zemi. Rusové zde před lety provedli neuvěřitelně drzou akci, v podstatě akt státního terorismu, a Česká republika přijala velmi adekvátní reakci,“ řekl šéf ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.
Připomněl, že Česko dosud patřilo mezi země s největším personálním obsazením ruské ambasády. V Praze tak podle něj byla „celá řada důstojníků ruských tajných služeb“. „Tohle se podařilo zredukovat, aniž by to vyvolalo zásadní konflikt,“ dodal Benda v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Chtěl Hamáček ututlat Vrbětice?
Web Seznam Zprávy přišel s informací, že Hamáček krátce před odhalením ruské akce ve Vrběticích hodlal v Moskvě Rusům nabídnou výměnu. Za ututlání ruského zapojení chtěl pro Česko vyjednat dodání milionu kusů vakcíny Sputnik V proti koronaviru. Hamáček tyto informace odmítá a na autory textu podal trestní oznámení.
Poslanec ODS a předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda hodnotí propíranou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, jako když si Švejk hraje na Kissingera. Zdroj: CNN Prima NEWS
To však podle Bendy nemusí vůbec o ničem vypovídat. „Rozdaná trestní oznámení jsou dnes takovou módou, že už byla zcela devalvována,“ řekl. Novináři Seznamu ovšem podle něj budou ve sporu minimálně zpočátku tahat za kratší konec pomyslného provazu, protože budou muset prokazovat, že co napsali o Hamáčkově plánu, je pravdou.
S tím souhlasil i Dienstbier. Bývalý ministr pro lidská práva zároveň uvedl, že chápe Hamáčkovo rozhodnutí obrátit se na soud. „Kdyby jen opakoval svoji verzi, že proti zájmům České republiky nic neudělal, šlo by jen o tvrzení. Takhle zaujal mnohem ostřejší pozici,“ dodal.