Česko aktuálně trápí silné vichry. Jen do středečních 15 hodin zasahovali hasiči už u více než 400 případů souvisejících s větrem, nejvíce ve Středočeském, Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Většinou odklízeli popadané stromy a ulomené větve nebo upevňovali poškozené střechy.
Před silným větrem varovali meteorologové v úterý. Vítr podle nich může zejména v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů za hodinu. Výstraha platí do středečních 18 hodin.
Zákaz ohňostrojů i vypouštění lampionů
V Praze na Chodově a v Hloubětíně spadly stromy na zaparkovaná auta. V hlavním městě vítr komplikoval zásah u požáru strniště v Křeslicích nebo trávy v Radlické ulici. „Do 15. hodiny evidujeme přes dvě desítky případů spojených s větrem,“ uvedli pražští hasiči na Twitteru.
„Prahu dnes zasáhne silný vítr. V kombinaci s požárem může dojít k rozšíření plamenů. Aktuálně zasahujeme u uvolněného plechu v Hostivaři a padlého stromu ve Stodůlkách. Likvidujeme i požár strniště v Počernicích,“ napsali.
Do 15. hodiny evidujeme přes dvě desítky případů spojených s větrem. Například v centru Prahy jsme odstraňovali zbytky skla z oken obytného domu. V Běchovicích strom poškodil osobní vozidlo.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) August 26, 2020
Zdá se ale, že vítr již slábne ✌️#vítr pic.twitter.com/KkydNRsVxz
Středočeští hasiči na svých webových stránkách informovali o zvýšeném nebezpečí vzniku požárů. „Český hydrometeorologický ústav vydal vzhledem k teplému a převážně suchému počasí pro Středočeský kraj i další kraje České republiky výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů,“ píší na svém webu.
Je proto mimo jiné celoplošně zakázáno používání zábavní pyrotechniky, vypouštění „lampionů štěstí“ či rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně ve volné přírodě.
Lidé by měli být opatrní i při kouření. „Přesvědčit se, že nedopalek, který odkládám, je řádně uhašený,“ řekl ČTK mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan a připomněl, že kouření v lese je zakázané.
Největší náraz větru zaznamenali na Klínovci
U škod, které napáchal silný vítr, už od rána zasahují plzeňstí hasiči. Jde o desítky zásahů, většinou spojených s odstraňováním popadanych stromu ze silnic a cest. Nejvíce problémů pak během dne řešili na Tachovsku, v okrese Plzeň-sever a přímo v západočeské metropoli.
V západních Čechách meteorologové zaznamenali největší náraz větru kolem 12:45 na Klínovci v Krušných horách, kde vítr dosáhl rychlosti 90 kilometrů v hodině. V Plzeňském kraji foukalo nejvíce v Plzni, kde stanice Mikulka zaznamenala před polednem náraz větru o rychlosti 84 kilometrů v hodině, ve Zbirohu na Rokycansku dosáhl vítr v nárazu rychlosti 79 kilometrů za hodinu.
Nechoďte do lesů, vyzývá turisty NP Šumava
Silný vítr fouká také ve velké části Jihočeského kraje. Tamní hasiči kvůli tomu zatím měli dvě desítky výjezdů. „Nejvíce zasahujeme na Strakonicku,“ řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Šumavský národní park proto vyzval turisty, aby ve středu nechodili do lesů.
Vzhledem k silnému větru totiž na řadě míst hrozí pády stromů. Podle mluvčího NP Šumava Jana Dvořáka má už park informace o vyvráceném stromu na Vltavské stezce mezi Stožcem a Novou Pecí na Prachaticku.
„Vzhledem k silnému větru trvá zvýšené nebezpečí pádu stromů. Bylo by ideální pro dnešek vynechat výlety do lesů,“ uvedl ve středu NP Šumava na svém webu. „Podobné případy se mohou objevit i na jiných místech parku. Považujeme proto za rozumné, aby dnes lidé skutečně nevstupovali do lesů,“ doplnil pro ČTK Dvořák.
Podle něj nelze vyloučit, že na určitá omezení mohou turisté narazit i v následujících dnech. Především kvůli tomu, že na stezkách mohou ležet popadané stromy. „Žádáme proto návštěvníky parku, pokud by skutečně nějakou podobnou překážku objevili, aby o ní informovali na informačním centru,“ sdělil Dvořák.
Na Příbramsku zasahují středočeští i jihočeští hasiči
V Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku zase hoří hromada štěpky a kvůli silnému větru se oheň stále rozšiřuje. Byl vyhlášen čtvrtý stupeň ze čtyř, jak uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Hasiči zasahují v celém regionu kvůli popadaným stromům i dalším haváriím způsobeným větrem.