
Grotty, pávi i orloj. Na zámku v Ploskovicích se točilo mnoho českých pohádek
Průkopnice očkování v českých zemích. Marie Walburga, hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Poddané na moravském panství v Kuníně nechala očkovat v roce 1799. Foto Jaroslav Zezulčík Zdroj: Ivan Motýl
Kastelán zámku v Kuníně a historik Jaroslav Zezulčík. Majitelka zámku Marie Walburga byla průkopnicí očkování v Evropě. Na panství očkovala již v roce 1799. Zdroj: Ivan Motýl
Kastelán kunínského zámku a historik Jaroslav Zezulčík před portrétem hraběnky Marie Walburgy, průkopnice očkování v Evropě. Zdroj: Ivan Motýl
Kastelán kunínského zámku a historik Jaroslav Zezulčík před portrétem hraběnky Marie Walburgy, průkopnice očkování v Evropě. Zdroj: Ivan Motýl
Kastelán zámku v Kuníně a historik Jaroslav Zezulčík. Majitelka zámku Marie Walburga byla průkopnicí očkování v Evropě. Na panství očkovala již v roce 1799. Zdroj: Ivan Motýl
Průkopnice očkování v českých zemích. Marie Walburga, hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Poddané na moravském panství v Kuníně nechala očkovat v roce 1799. Foto Jaroslav Zezulčík Zdroj: archiv Ivana Motýla
Zámek v moravském Kuníně nedaleko Nového Jičína. Majitelka panství Marie Walburga byla průkopnicí vakcinace v Evropě. Na panství očkovala již v roce 1799. Zdroj: Ivan Motýl
Zámek v moravském Kuníně nedaleko Nového Jičína. Majitelka panství Marie Walburga byla průkopnicí vakcinace v Evropě. Na panství očkovala již v roce 1799. Zdroj: Ivan Motýl
První vakcíny vyzkoušely děti z českých zemí již v roce 1799. Dostaly je proti smrtelným černým neštovicím a očkování bylo úspěšné. Vakcíny proti COVID-19 zase mohou zabránit nebezpečnému postcovidovému syndromu dětí (PIMS-TS) i zbytečným dětským úmrtím. „První vakcinace byla provedena na moravském panství v Kuníně v roce 1799. Zpočátku se akce potkala s odporem, pak ale lidé za vakcínu děkovali,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik a kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík (59).
K nejhorším infekčním nemocem patřily v minulosti pravé čili černé neštovice. Třeba Praha měla na sklonku 18. století asi 70 tisíc obyvatel, epidemie černých neštovic v roce 1799 jich ale 18 tisíc zabila. A většině dalších obyvatel města neštovice znetvořily tvář hlubokými jizvami, mnoho lidí infekce oslepila. Teď sedíme na zámku v moravském Kuníně, kde začala první vakcinace v českých zemích proti neštovicím. Proč právě tady?
Protože v té době na zámku v Kuníně žila Marie Walburga, hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Jedna z nejpozoruhodnějších osobností pozdního osvícenství, žena s pověstí nejsečtělejší ženy v celé habsburské monarchii. Majitelka panství tehdy udržovala kontakty s předními evropskými vzdělanci, s umělci filozofy i vědci. Nová vlna epidemie černých neštovic, která se na sklonku 18. století valila Evropou, ji napřed vyděsila, a když černé neštovice pronikly až do blízkosti Kunína, byla podle dobového svědectví „pohnuta nevýslovnou bídou a strašným zpustošením, které tento jed zanechává“.
Ale asi se neuchýlila jen k modlitbám, které by odvrátily epidemii jaksi z vůle boží, jak tehdy bývalo zvykem?
To rozhodně ne. Protože se zajímala o nejnovější poznatky na poli medicíny, neuniklo jí, že v Anglii a posléze i ve Vídní už proběhly první pokusy zastavit neštovice očkováním. Šlo vůbec o první praktické využití vakcinace v dějinách lékařství a hraběnka Walburga docílila toho, že již v zimě roku 1799 se očkovalo i na kunínském panství. Je to významné datum, neboť šlo o vůbec první vakcinaci v dějinách českých zemí.
Nechala preventivně naočkovat celou populaci na svém panství?
Vakcinace se napřed týkala výhradně dětí, aby je doslova vyrvala za chřtánu smrti. Úmrtnost nakažených pravými neštovicemi tehdy činila nejméně 30 procent.
Připomeňte, kdo vůbec první vakcínu v dějinách lékařství vymyslel?
Venkovský lékař v Berkeley na jihozápadě Anglie Edward Jenner si na jaře roku 1796 povšimnul, že u sedláků nakažených kravskými neštovicemi již později nedochází k nakažení těmi pravými. Jinými slovy, kdo prodělá kravské neštovice, je chráněn proti pravým. Jenner vyhledal osmiletého chlapce, o němž věděl, že dosud neprodělal neštovice pravé ani ty kravské. Se souhlasem rodičů pak dítě drobně zranil na kůži a do rány vetřel hnis z puchýřku dojičky, která se nedávno nakazila neštovicemi od krávy. Za týden u chlapce proběhly příznaky nezhoubné nákazy kravskými neštovicemi, a když se vyléčil, doktor Jenner dítě nechal nakazit pravými neštovicemi. Chlapec ale smrtelnou infekci nedostal a zůstal imunní. Mimochodem, jmenoval se James Phipps, jako dospělý založil rodinu a dožil se pětašedesáti let. Byl to úžasný objev, jak získat ochranu proti infekcím. Lékař Edward Jenner svůj pokus nazval vakcinací, název odvodil od latinského slova „vacca“, což je výraz pro krávu.
Počátky očkování jsou tedy spojeny s krávou. Tohle asi čeští antivaxeři netuší, jinak by očkování možná posměšně nazvali „kravinací“ či nějak podobně. Jak rychle se objev lékaře Edwarda Jennera rozšířil po Evropě?
Ve Vídni už v roce 1799 demonstroval význam očkování kravskými neštovicemi lékař švýcarského původu Jean rytíř de Carro. A to přímo na svých dětech. Odtud pak vedla přímá cesta na kunínské panství, kde se ve stejném roce odehrálo první očkování v českých zemích.
Jak na očkování reagovali rodiče dětí z Kunína a okolí? Nebáli se o ratolesti, nevzpouzeli se?
Kunínské čili kunvaldské panství mělo tehdy spíše archaický ráz. Hraběnka Walburga byla sice v očích podaných něco jako panovnice, které se nikdy neodpírá, podivná novota s názvem vakcína se však líbit nemohla. Majitelka panství proto nechtěla vakcinaci nařizovat direktivně a vsadila na osobní angažovanost. Co nejsrozumitelněji vysvětlovala užitečnost a nepostradatelnost očkování, tedy jediného prostředku na záchranu dětí, bez kterého by mnohé z nich čekala smrt. Trpělivě také rodičům vyvracela všechny námitky proti očkování.
Takový osobní přístup při propagaci očkování je v době pandemie COVID-19 spíš výjimkou. Neslyšel jsem o případech, že by po českých vesnicích jezdili lékaři a osobně přesvědčovali odmítače očkování o smyslu vakcíny.
Důležité bylo, že paní hraběnka pro vakcinaci získala i podporu nejváženějších mužů na panství. I dneska přitom v čele samospráv najdeme odpůrce očkování, s nimiž by asi po vzoru hraběnky také měli trpělivě promlouvat třeba lékaři a epidemiologové.
Vidíte další historické paralely?
Určité podobnosti tu jsou. Očkování proti černým neštovicím bylo na sklonku 18. století úplnou novinkou, proto vzbuzovalo velkou nedůvěru. Drtivá většina dnešních rodičů sice souhlasí se všemi druhy povinného očkování pro své dětí, tedy například s vakcínami proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně či spalničkám a zarděnkám, jenže to je něco, na co jsme už po několik generací navyklí. Najednou se ale objevila úplně nová infekce a nový druh očkování, na což část populace reaguje stejně nedůvěřivě jako obyvatelé Kunína před 223 lety, když jim hraběnka Walburga poprvé představila vakcínu proti neštovicím.
Jak očkování v Kuníně v roce 1799 dopadlo?
Celé to velké snažení korunoval skvělý výsledek. V první fázi se podařilo k vakcinaci přesvědčit rodiče 38 dětí, které tedy byly naočkovány. A nezemřelo žádné z nich. Víme přitom, že 82 dětí z panství tehdy prodělalo neštovice bez očkování, zemřelo 17 z nich, většina dalších neočkovaných a nakažených pak měla trvalé následky. Každý najednou viděl, jak úžasné výsledky má vakcinace.
Můžete citovat z nějakých dobových zpráv a pramenů, jak očkování probíhalo?
„Od kterých nebudou nikdy osvobozeny než hrobem,“ napsal v roce 1800 o následcích černých neštovic u neočkovaných dětí kunínský zámecký kaplan a spolupracovník hraběnky Johann Edmund Schreiber v časopise Patriotisches Tageblat. K těm trvalým následkům patřilo nejen znetvoření obličeje jizvami, ale třeba i částečná anebo úplná slepota. Kaplan Schreiber se z úspěchu vakcinace ohromně radoval: „Stěží by byl ale výsledek tak příznivý, kdyby se ušlechtilá dáma nevěnovala věci s neúnavnou svědomitostí a aktivitou,“ líčil, jak hraběnka v doprovodu ranhojiče Johanna Schwacha zajížděla i ve fujavicích či lijácích do obydlí poddaných a přemlouvala nerozhodné rodiče. Očkované děti pak vždy navštěvovala, článek o tom uvádí: „Zažívala velké potěšení, když si povšimla, že ty jsou čilé a svěží.“
Černé neštovice se nicméně na přelomu 18. a 19. století nepodařilo zastavit v Evropě ani jinde ve světě, takže boj s infekcí vlastně skončil až nedávno. Proč se neštovice nezdařilo zlikvidovat již na počátku 19. století, hráli v tom roli tehdejší antivaxeři?
V Anglii se do roku 1800 podařilo naočkovat 15 tisíc osob a třeba Napoleon nařídil v roce 1805 vakcinaci všech vojáků, kteří neprodělali neštovice. Anglie pak v roce 1853 zavedla očkovací povinnost, přesto se zřejmě našlo hodně odmítačů a vakcinolog Marek Petráš ve své nedávné studii uvádí, že v letech 1871 až 1872 zabily černé neštovice v Anglii nejméně 42 tisíc lidí. Při epidemii v letech 1870-1873 infekce usmrtila jen v Německu asi milion lidí.
Kdy bylo povinné očkování proti pravým neštovicím zavedeno v českých zemích?
Zavedení plošného povinného očkování přinesl až československý zákon o povinném očkování proti neštovicím z roku 1919. Uvádí se, že jen ve 20. století choroba zahubila ve světě 300 až 500 milionů lidí, a ještě v roce 1967 onemocnělo černými neštovicemi 15 miliónů lidí, přičemž 2 miliony zemřely. Dvousetletý boj s pravými neštovicemi byl díky očkování globálního rázu úspěšně zakončen až v roce 1980, od té doby je nemoc považována za vyhubenou.
To je strašně dlouhá doba od vynálezu vakcíny v roce 1796, globální vymýcení covidu snad bude rychlejší. Raději se vraťme zpět tady na kunínské panství. Když hraběnka Walburga s pomocí vakcín odvrátila či alespoň zmírnila epidemii, pustili se do vakcinace také v okolí?
Úspěch očkování se rychle roznesl, o vakcínu brzy prosili také poddaní ze sousedních panství Fulnek, Odry, Nový Jičín či Bílovec. A hraběnka se úspěšný výsledek vakcinace rozhodla podpořit oslavnou akcí přímo v Kuníně.
Víme něco o průběhu slavnosti?
Víme toho docela dost. Nejdříve z domu rychtáře vyšel průvod oživený polní hudbou. Evangelický pastor posléze v kostele pronesl řeč, ve které povzbuzoval k napodobení činu, který se oslavuje. A paní hraběnka pak rodiče zaměstnala úvahou o záchraně dětí.
Třeba bude oslava z Kunína někoho inspirovat k podobné akci, až se podaří vymýtit covid. Anebo by podobná akce dneska nikoho nezajímala?
Netuším. Jen vím, že hraběnka Walburga si přála, aby záchrana dětí na panství zůstala nezapomenutelnou událostí. A aby dospělé přiměla k hlubšímu přemýšlení o tom, co se vlastně stalo.
Myslíte, že oslovila i tehdejší místní antivaxery, kteří ve vakcíně viděli spiknutí či jiný zlořád?
V projevu na slavnosti hraběnka vysvětlovala škodlivost oddávání se předsudkům. A poděkovala očkovaným a jejich rodičům za tolik užitečný příklad, očkované a jejich rodiče také obdarovala a pozvala ke stolu. Tohle všechno muselo mít vliv i na odpůrce této novoty. V Kuníně byly položeny základy toho, aby lidé začali věřit, že moderní věda může účinně pomáhat a zachraňovat životy.
Na Silvestra jsem psal reportáž z covid oddělení nedaleké novojičínské nemocnici, ten den ráno tam zemřela neočkovaná sedmdesátnice a většinu pacientů v covidáriu tvoří neočkovaní. Nechci spekulovat, ale po tomto rozhovoru mám pocit, že v České republice potřebujeme novou hraběnku Walburgu. Osobnost, která by odmítače dokázala zavčas a nenásilně přesvědčit, že vakcína jim může i zachránit život.
V českých zemích úspěšně očkujeme od roku 1799. Jsme tedy průkopníci vakcinací ve světovém měřítku, takže dnešní odpor k tomuto jedinečnému vynálezu lékařské vědy je pro mě nepochopitelný.
Češi vystavili vládě Petra Fialy (ODS) vysvědčení z předmětu, který bychom mohli nazvat boj s dopady inflace. Naprostá většina z nich se domnívá, že pětikoaliční kabinet tuzemským domácnostem s následky nadměrně rostoucích cen nepomáhá dostatečně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS.
Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady České národní banky, velmi pravděpodobně bankovní rada ještě před letními prázdninami zvýší své úrokové sazby. V takovém případě se dostanou nejvýše od roku 1999. Tehdy ale průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů převyšovala deset procent.
Sledujeme on-line
Vládní Deštník proti drahotě nepředstavuje faktickou pomoc lidem, kteří se potýkají s dopady dvouciferné inflace. „O celé řadě opatření vaše vláda jen mluví. Kde máte podporu rodin? Je to jen politická deklarace,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalá ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.
Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.
Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.
Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.
Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.
Inflaci má na starosti Česká národní banka, ale i vláda může částečně přispět k jejímu snižování. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Inflace by se mohla začít snižovat ve druhé polovině roku a do přijatelných hodnot se dostane příští rok,“ řekl.
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.
Ukrajinci zpomalují ruskou ofenzivu na Donbasu i díky protipancéřovým raketometům. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z dostupných záběrů lze vidět ruský zásobovací vůz. Krátce poté, co do něj nasedl jeden voják, vozidlo zasáhla raketa.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Řada bazénů a koupališť letos otevře se zpožděním. Důvod je prostý – kvůli vysokým cenám energií se provozovatelům zatím nevyplatí spouštět čerpadla a tobogány nebo nahřívat vodu. Vyčkávají tak až na prázdninový nával. Zdražit by se mělo i vstupné, na některých místech až o 30 procent ve srovnání s minulou sezonou.
Škodu za 2,5 milionu korun způsobil v neděli časně ráno požár rodinného domu v Loučce na Vsetínsku. Tři obyvatelé domu před plameny včas utekli, žádný z nich nebyl zraněn. Příčina požáru rodinného domu zatím nebyla stanovena.
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.