Vznik dětských skupin je v ohrožení
Postavte si dětské skupiny, vše zaplatíme, sliboval obcím stát. V září ale náhle projekt stopnul s tím, že peníze došly. Následně sice vypsal nový projekt, v něm ale mohou obce získat méně peněz za horších podmínek. Aktuálně tak hrozí, že především malé obce projekty nedotáhnou a tolik potřebná místa v dětských skupinách, které mají suplovat školky, nevzniknou. Starostové a Piráti apelují na ministry Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a Zbyňka Stanjuru (ODS), ať pro obce najdou 100 milionů a podraz ze strany vlády, jak to nazývají, napraví.
„Přijde mi naprosto šílené, že takovýto podraz na samosprávy a porušení slibu se stane v situaci, kdy všichni mají plnou pusu řečí, jak je rodinná politika a podpora rodin prioritou státu. Kdyby to byla skutečná priorita, tak se to projeví tím, že na to peníze budou, obce projekty dotáhnou a místa pro rodiče a jejich děti se vytvoří,“ reagovala na současný vývoj místopředsedkyně Sněmovny a dnes už opoziční pirátská poslankyně Olga Richterová.
ČTĚTE VÍCE: Jurečka stopnul miliardový projekt na dětské skupiny náhle den po volbách. Obce jsou v šoku
Celý problém je v tom, že stát obcím slíbil stoprocentně zafinancovat výstavbu dětských skupin a to pro všechny projekty, které budou podané do konce roku 2024. Tuto podporu ale v září zastavil. V říjnu pak sice vypsal nový projekt, ten už ale není tak štědrý, a především neproplácí DPH, což znamená, že obce by si měly hradit až pětinu nákladů samy – a peníze na to v rozpočtech jednoduše nemají.
V rámci programu budování kapacit dětských skupin bylo pro žadatele připraveno 1,7 miliardy korun s tím, že systém umožňuje tuto částku o dvojnásobek přečerpat, tedy až na 3,4 miliardy. Ve chvíli, kdy je dosaženo dvojnásobku, může resort rozhodnout o ukončení výzvy a přesně to se stalo v okamžiku, kdy celková částka dosáhla čtyř miliard korun.
Dotace obcím na dětské skupiny byla od začátku ministrem Marianem Jurečkou prezentovaná jako velmi štědrá podpora, kterou musí samosprávy využít, a pokud se tak nestane, ať nečekají další podporu v oblasti předškolního vzdělávání. Přes prvotní váhání se obce – často pod tlakem případných pokut za nevytvoření míst nebo po debatě s koaličními poslanci – rozhodly do zakládání skupin jít a nutno říct, že se nedržely zkrátka.
O konci dotace jsme se dozvěděli až zpětně
„Jsme ve fázi, kdy máme zadanou projektovou dokumentaci, dokončujeme podklady a měli jsme v plánu to do konce října podat. Skutečnost, že výzva končí, jsme se dozvěděli až poté, co skončila. Kompletně s projektem i nákupem pozemku jsme v tom za cca 25 milionů korun s DPH,“ popsala CNN Prima NEWS situaci starostka obce Bohuňov Zdeňka Koudelková s tím, že neví, co dál. Nyní čeká, jak se k celé věci stát postaví.
Právě skutečnost, že projekt 22. září nečekaně skončil, a navíc bez předchozího avíza obcím, je podle poslanců ten nejhorší hřích.
„Problém spočívá v tom, že dotace byla skutečně velkorysá a podmínky se změnily během hry. V době, kdy se téměř nikdo nehlásil, tak jsme i jako STAN vyzývali obce, ať se hlásí a teď jsem tak trochu za blbce,“ zhodnotila celou situaci místopředsedkyně Sněmovny ze STAN Věra Kovářová.
Hledá se 100 milionů
MPSV ale ukončení tohoto projektu hájí a říká, že obce se mohou hlásit do projektu nového, který byl spuštěn v říjnu. „Nová výzva byla vyhlášena 7. 10. 2024 s alokací 1,5 miliardy korun. Kromě neuznatelnosti DPH se podmínky výzvy nemění. V této výzvě evidujeme již 25 projektů za 491 milionů korun,“ řekla redakci tisková mluvčí resortu Kateřina Procházková.
Obce se sice přihlásily, ale reálně neví, zda na zaplacení DPH budou mít vlastní zdroje a zda projekt skutečně dokončí. Jsou ale i takové, které se raději nehlásily vůbec. „Přihlašují se obce, které na to mají. Ty, které na to nemají, se do nového projektu ani nepřihlásily, což je katastrofa, protože vyhodily miliony do koše,“ doplňuje Kovářová a dodává, že by MPSV potřebovalo 100 milionů korun.
„Pan ministr Jurečka mi řekl, že by potřeboval cca 100 milionů korun na dokrytí DPH. Jsme ve fázi schvalování státního rozpočtu a myslím, že bychom se měli snažit peníze pro obce najít, a to buď už ve státním rozpočtu, nebo přímo v rozpočtu MPSV. Určitě na to budeme tlačit,“ dodala Kovářová ze STAN.
Sám Jurečka nechtěl pro CNN Prima NEWS minulý týden věc komentovat s tím, že řešení se hledá. Jedním z nich by mohly být bezúročné půjčky. Podle Pirátů by ale bylo nejlepší, kdyby peníze uvolnilo ministerstvo financí, jelikož stát obcím peníze prostě slíbil.
„Ideálním řešením je najít peníze, protože to bylo slíbeno. Za mě je to ta nejdůležitější věc – stát něco sliboval a najednou ze dne na den, bez oznámení, bez komunikace, bez domluvy se to vše změní a – typicky malá – obec prostě nemá čtyři až pět milionů korun na spoluúčast. Tohle musí vyjednat současné koaliční strany a musí ukázat, že nemají rodiny napsané jen v programech. Je to na velkou otázku na ministra financí, proč zrovna tuto konkrétní věc ODS nechce,“ doplnila pro CNN Prima NEWS Richterová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za vysoké ceny potravin může i Výborný, míní Prouza. Ministr se ohradil