reklama

Hořejší: Může přibývat až 200 tisíc nakažených denně. Vlna omikronu by mohla být poslední

Je reálné, že bude na vrcholu epidemie přibývat až 200 tisíc nakažených denně. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl imunolog Václav Hořejší. Podle něj ale vlna varianty omikron bude mírnější z pohledu vážných stavů a úmrtí a mohla by být poslední. Její vrchol by mohl přijít na konci ledna. Lidé se však podle oborníka mají nechat naočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu, kterou označil za „kriticky důležitou“.

reklama

„Myslím, že to je číslo docela reálné,“ reagoval Václav Hořejší na analýzu jednoho z výrobců PCR testů, že na vrcholu epidemie může přibývat až 200 tisíc nakažených denně. Vrchol epidemie by měl být v Česku koncem ledna.

„Ale něco jiného je počet infekcí, tedy to, co je zjištěno citlivými testy, a něco jiného jsou skutečná onemocnění, obzvláště těžká onemocnění. A zdá se aspoň z dosavadních zkušeností ve Velké Británii, v Dánsku i v dalších zemích, které jsou s omikronem tři nebo čtyři týdny před námi, že to tak zlé není,“ zdůraznil imunolog.

Omikron podle odborníků nezpůsobuje tak těžký průběh nemoci a méně lidí po něm umírá. Podle Hořejšího to může být ale i díky tomu, že populace je už z velké části proočkovaná a promořená.

I přesto ale vlna omikronu podle virologa Jiřího Černého chod státu značně zasáhne. „Protože i když onemocnění bude třeba o několik desítek procent méně nebezpečné, tak čísla se nám projeví do množství pacientů, kteří budou pravděpodobně vyžadovat hospitalizaci nebo nebudou schopni pracovat a budou muset zůstat doma v izolacích a karanténách. Tím se sníží počty lidí, kteří budou moct normálně žít a vykonávat práci, kterou potřebujeme. To nejsou jen lékaři, kteří to pravděpodobně slíznou zase velmi intenzivně, ale jsou to i ostatní lidé, například prodavačky nebo instalatéři,“ zdůraznil odborník ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vlna by mohla být poslední

Podle Hořejšího by ale vlna omikronu mohla být poslední. „Vidím to optimisticky stejně jako většina světových expertů, předpokládám. Tato vlna by mohla být poslední. Došlo by ke kontaktu s virem prakticky u celé populace, která ale bude už dostatečně chráněná i očkováním,“ vysvětlil imunolog.

Podle něj je ale potřeba se nechat očkovat třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. „Podání třetí dávky je kriticky důležité. To je úplně to nejdůležitější, co se dá dělat. Daleko důležitější než třeba nějaká organizační protiepidemická opatření, karantény a tak dále. Může to pomoct relativně rychle. Už po několika dnech se zvýší velice výrazně síla ochranných protilátek, proto by se na třetí dávku mělo soustředit veškeré úsilí,“ apeloval na vládu.

„Kdybychom zítra měli více než devadesát procent populace očkované třetí dávkou, tak bych skoro řekl, že jsme z toho venku a že už žádné karantény dělat nemusíme,“ myslí si Hořejší. Účinnost druhé dávky vakcíny podle něj proti omikronu klesá už po dvou až třech měsících.

Měli bychom se připravit na horší scénáře

Podle imunologa by se koronavirus mohl změnit v epidemii už relativně běžného respiračního onemocnění, se kterým se dá žít. „Možná bude trochu těžší než běžná chřipka,“ podotkl.

Hořejší také uznal, že se však nedá vyloučit varianta, že by se objevila ještě nějaká horší mutace než omikron. „Ale myslím, že už to není příliš pravděpodobné, protože tento virus je tak nakažlivý, že by pro něj bylo obtížné vytvořit nějakou variantu, která by byla ještě infekčnější. Ta jediná by ho mohla vytlačit,“ vysvětlil.

Virolog Černý ale právě před novou mutací varoval. „Tím, jak je omikron nakažlivý a tím, že se tu objeví ohromné množství infikovaných lidí, virus bude mít velmi výraznou možnost, aby se nějakým způsobem vyvinul a posunul,“ připustil.

Pokud by ale přišla ještě infekčnější varianta než omikron, podle Černého by mohla být mírnější. „Budeme muset počkat, jak se situace vyvine, ale na horší scénáře bychom se měli připravovat,“ upozornil virolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama