360°, Roman Prymula, Zdeněk Hostomský, Lumír Kantor - 4.6. v 20:14
Je naprosto nezodpovědné dělat z dětí pokusné králíky, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. „To, že jim bylo upřeno vzdělání ve školách, nebo že v nich musí nyní nosit roušky, je naprosto absurdní situace,“ řekl Hostomský.
„Testujeme děti a i přesto, že mají všechny negativní test, nutíme je nosit roušky ve školách po celý den. Brání jim to jak psychologicky, aby se poznaly, tak i fyziologicky, protože mají snížené okysličení. Skutečně si myslím, že je naprosto nezodpovědné dělat z dětí pokusné králíky,“ uvedl v pořadu 360° biochemik Hostomský.
Letní tábory se letos omezovat nebudou. Bude ale povinný negativní test
Počet účastníků pro letní tábory nebude třeba letos nijak omezovat. Všichni budou muset předem doložit negativní test na COVID-19. Roušky se budou nosit při pohybu mimo areál tábora tam, kde to bude podle platných nařízení nutné. Vyplývá to z hygienicko-protiepidemických opatření, která k zajištění sezóny letní dětské rekreace vydalo ministerstvo zdravotnictví. Podle České rady dětí a mládeže (ČRDM) jsou podmínky mírnější než loni, ale ministerstvo je vydalo pozdě, sdělila mluvčí rady Soňa Polak.
Určitou skepsi vyjádřil také směrem k očkování dětí. To se nyní otevírá pro stále mladší ročníky. Od páteční půlnoci se mohou registrovat lidé starší 16 let. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro mládež od 12 let. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se očkování skupiny 12+ mohlo spustit nejpozději ve druhé polovině léta.
Podle Hostomského by tato hranice však klesat neměla. „V tomto věku je imunitní systém na očkování již připraven. Ale neexperimentoval bych s dětmi mladšího věku, kterým v tomto smyslu nic nehrozí, a naopak je oprostil od roušek,“ řekl.
Mutace mohou postihnout dětskou populaci
Pochybnosti o očkování malých dětí má také epidemiolog Roman Prymula. „Už tu máme schválení, které je podmíněno na dvanáctileté a šestnáctileté. Sám mám však určité pochybnosti o tom, kde by tato hranice měla zastavit. Pfizer/BioNTech provádí klinické studie u dětí od 6 měsíců a skutečně ani já si nemyslím, že je třeba očkovat tak mladé jedince,“ komentoval Prymula.
V zápětí však doplnil, že existují dva důvody, proč by se měla dětská populace naočkovat. „Není to tak jednoduché. První je, že chceme, aby tu byla nižší cirkulace viru. Pravdou je, že s přítomností mutací ta dětská populace není kriticky postižena. Ale z epidemického hlediska tu hrozí riziko, že čím dále se bude šířit virus, tím je větší riziko, že tu budou i mutace, které postihnou i dětskou populaci,“ vysvětlil epidemiolog.
Biochemik Zdeněk Hostomský Zdroj: CNN Prima NEWS