Zdeněk Hostomský o přírůstkách nakažených
Lidé, kteří prodělali nemoc COVID-19, jsou v Česku i nadále de facto považováni za nebezpečí pro společnost. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj totiž u nás platí, že imunita získaná po prodělání nemoci se v podstatě téměř nebere v úvahu. Hostomský mluvil také o zrušení povinných opatření ve Velké Británii. Tento přístup považuje za velmi dobrý.
Hostomský si ve vysílání CNN Prima NEWS postěžoval na tuzemské specifikum s proděláním nemoci COVID-19. „U nás je taková anomálie. I když jste nemocí prošel, bere se to téměř tak, že se to nepočítá. Musíte mít průkaz o očkování, a pokud ho nemáte, jste nebezpečí pro společnost,“ zmínil biochemik.
Podle něj je na stole otevřená otázka, do jaké míry se má uznávat a jak je silná přirozená imunita, tedy ta, která je získaná právě proděláním nemoci, oproti ochraně po vakcinaci. Hostomský by podle svých slov obě tyto kategorie považoval za vyrovnané, a tudíž stejně odolné.
Biochemik v pořadu Nový den hovořil také o aktuálním uvolňování všech protikoronavirových opatření ve Velké Británii. Odvolání nařízení již před časem avizoval britský ministerský předseda Boris Johnson. Hostomský tento krok kvituje a Johnsonovi za něj připisuje „obrovský kredit“. „Pochopil, o co lidem jde. Jsou hlasy, které říkají, že tady virus pořád je, a jeho vláda si uvědomila, že pokud to neudělá v létě, na podzim nebo v zimě, kdy respirační onemocnění mají ještě větší aktivitu, už bude příliš pozdě,“ řekl ve vysílání Hostomský.
Podle něj se britský ministerský předseda naprostým rozvolněním zachoval z politického hlediska sice nebezpečně, ale i tak to hodnotí kladně. „Já to z politického hlediska hodnotím jako velmi riskantní, ale velmi důležitý krok pro celý svět,“ dodal Hostomský.
Případ Johnson jako Prymula
Sám Johnson je aktuálně v izolaci poté, co se setkal se svým ministrem zdravotnictví Sajidem Javidem, který byl i přes plně zakončené očkování pozitivně testován na přítomnost koronaviru. Zprvu britský premiér karanténu odmítal, ale nakonec do ní, po tlaku médií, veřejnosti a nejspíš i svého okolí, nastoupil.
Biochemik Zdeněk Hostomský v pořadu Nový den. Zdroj: CNN Prima NEWS
Johnsonovo prvotní odmítání může podle Hostomského působit špatně na lidi, kterým jsou opatření diktována. „Lidé jsou velice citliví na to, když činitelé něco nařídí a sami se tím neřídí,“ řekl biochemik a připomněl jeden z řady českých případů, kdy byl v říjnu při nočním odchodu z restaurace přistižen tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Hostomskému se Johnsonův přístup k pandemii líbí. „Britský přístup zdůrazňuje osobní odpovědnost,“ řekl biochemik a připomněl i českou kampaň z loňského roku, kdy lidé šili podomácku vyrobené roušky. „My jsme tu měli ‚Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě’. Zní to dobře, ale není to úplně praktické,“ dodal biochemik v pořadu Nový den.