Pro mnoho sportovců by bylo ideální, kdyby na vrcholu sezony mohli soutěžit s už absolvovaným očkováním proti koronaviru. Přijít o velkou akci totiž vinou nákazy nechce nikdo. Jenže podle plánu vakcinace v České republice by na mladé lidi (tedy i reprezentanty) mělo dojít až v pokročilé fázi léta. Pokud vůbec. Národní sportovní agentura, Český olympijský výbor i Česká unie sportu proto budou usilovat o to, aby profesionálům zajistily vakcínu dříve.
U mistrovství světa v ledním hokeji zatím není jisté, zda se nakonec odehraje v Bělorusku, zemi prezidenta Alexandra Lukašenka s diktátorskými manýry. Termín šampionátu, který spolupořádá Lotyšsko, je však už stanoven na 21. května až 6. června.
Ani ne týden poté začíná odložené fotbalové Euro, které je pořadatelsky rozdrobené po celé Evropě. V červenci pak dojde na další loňskou „oběť“ koronaviru – letní olympijské hry v Tokiu. Zkraje podzimu zase startuje mistrovství Evropy ve volejbale, které se z části odehraje i na českém území.
Na všech těchto akcích nebudou chybět čeští reprezentanti. A těžko mezi nimi hledat někoho, kdo by chtěl absentovat kvůli nákaze koronavirem v nevhodnou dobu. Plán „proočkování“ tuzemské populace ale příliš nenasvědčuje tomu, že by se sportovci měli dočkat vakcíny před svými vrcholy sezony.
„Zdravý čtyřicetiletý sportovec může být očkován až v červenci,“ uvedl v týdnu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Jestli se naočkuje nějaký fotbalista, kterému je 30, až někdy v srpnu, o otevření ekonomiky to nerozhoduje,“ připojil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Je jasné, že absolutní prioritu v očkování mají nejrizikovější skupiny. Přední sportovci by ale nakonec nemuseli čekat na svoji vakcínu až do doby po sezoně. Vybojovat pro sportovce časnější termín očkování se snaží i Národní sportovní agentura (NSA). Je totiž dost možné, že mezinárodní organizace budou trvat na tom, aby všichni účastníci byli v době konání akce už naočkováni. Zatím ale o ničem ani jeden ze sportů nerozhodl, tím pádem vakcinace není povinná pro žádnou sportovní událost.
„Intenzivně to řešíme jak s mezinárodními organizacemi, tak s Českým olympijským výborem i Českou unií sportu. Ale jelikož zatím nemáme konkrétní zprávy, nemůžeme v tuto chvíli vyjednávat s vládou,“ uvádí pro CNN Prima NEWS za NSA její mluvčí Jakub Večerka.
Mezinárodní olympijský výbor nemůže očkování nakázat
Jakmile některý sport přijde s tím, že vakcinace je nutnou podmínkou pro start, je NSA připravena zahájit jednání s ministerstvem zdravotnictví, aby sportovci dostali přednost. Příkaz shora může doputovat od IIHF, která pořádá hokejové mistrovství světa, případně UEFA, pod kterou zase spadá fotbalové Euro.
Samostatnou kategorií jsou olympijské hry pod hlavičkou Mezinárodního olympijského výboru (MOV). „On povinné očkování ani nemůže nakázat,“ zdůrazňuje Večerka. „Podle olympijské charty totiž nelze diskriminovat z náboženských důvodů. A některá náboženství očkování zakazují.“
NSA v tuto chvíli nedokáže říct, v jakém pořadí by případně byli sportovci očkováni. „Ale odhadujeme, že se to týká zhruba tisícovky lidí, do této skupiny spadají jak sportovci, tak realizační týmy. Není to nějaké závratné číslo. Nebude se pak očkovat naráz, aby se neubírala kapacita pro lidi, kteří to potřebují,“ dodává Večerka.
Jasněji bude na konci ledna
Česká unie sportu (ČUS) ústy generálního sekretáře Jana Boháče říká, že na zajištění vakcinace pro sportovce pracuje už od listopadu a monitoruje situaci nejen u sportů, kterých se v roce 2021 týkají vrcholné akce. „Od národních svazů jsme získali informace o zájmu a požadavcích, které jsme poskytli ministerstvu zdravotnictví. Celkový počet osob, pro které jsou poptávány vakcíny, je šest tisíc, z toho v první fázi pro 1 800,“ uvádí Boháč.
MS hokej 2024
Přestože MOV podle vlastních pravidel nemůže pro sportovní svátek v Tokiu uložit povinnost očkovat, Český olympijský výbor (ČOV) momentálně čeká na jeho stanovisko. „Připadají v úvahu čtyři scénáře, přičemž momentálně se pracuje se druhém, čtvrtý je nejhorší,“ podotýká ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi k programu s názvem „Učíme se žít s covidem“. „Detaily ale neznáme, moudřejší budeme na konci ledna.“
Spolu s NSA je tuzemský olympijský výbor připravený usilovat o to, aby se na sportovce dostalo přednostně, ale bez omezení těch, kteří vakcínu potřebují nejvíce. „Očkování bude samozřejmě dobrovolné, ale mělo by sportovcům zajistit volnější režim především z hlediska cestování. Teď je ale všechno ve hvězdách. Každopádně se tomuto tématu věnuje zejména šéflékař olympijské lékařské komise Jiří Neumann,“ doplňuje Alföldi.