Oblíbení plyšáci, kazety s originálními filmy nebo knížky o Harry Potterovi v prvním vydání. Hračky, hry a snímky, které byly populární v devadesátých letech, mohou nyní dosahovat velmi vysokých hodnot, píše britský web Mirror. Podívejte se, co je nejvíce ceněno.
Některé hračky z devadesátých let mohou mít nyní vysokou hodnotu, píše britský web Mirror. Jde například o populární plyšáky či známé knížky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Devadesátky ve filmu. Ohromovali nás Arnold místo Krampola, Pomeje s bazukou i nové světy
Furby
Jednou z hraček, které v 90. letech chtěly snad všechny děti, byl plyšový robot Furby. Každý, kdo vlastní originál, limitovanou edici nebo vzácný kus, si nyní může přijít na pěkné jmění. Na bazaru eBay se některé starší kusy prodávají za 100 až 175 liber, tedy zhruba za tři až pět tisíc korun.
Vzácnější kusy mohou mít pak ještě vyšší hodnotu – prodávají se i za pět tisíc liber, tedy za 150 tisíc korun. Společnost Mental Floss uvedla, že nejvzácnější je Rainbow Furby, který byl vyroben pouze ve třech exemplářích.
Harry Potter
Vydělat lze i na knihách. Například první edice knihy Harry Potter a kámen mudrců, která vyšla v červnu 1997, má nyní velkou hodnotu. První vydání s původní obálkou a překlepy by mohlo v přepočtu vynést 700 tisíc až milion korun.
Vzhledem k tomu, že bylo ale vytištěno pouze 500 výtisků tohoto vydání, je pravděpodobnost, že budete mít jeden z nich, velmi malá.
Hra Mario Bros
V roce 2020 se zapečetěná kopie hry Super Mario Bros 3 prodala v přepočtu za tři a půl milionu korun. O pár měsíců později se ale další kopie prodala za výrazně vyšší částku 46 milionů korun.
Kazety s filmy Disney
V 90. letech byly velmi populární také VHS kazety. Ty s originálními snímky by nyní mohly mít velkou cenu. Některé klasické filmy se prodávají za statisíce. Například vzácná edice 101 dalmatinů, která byla ještě v zapečetěném obalu, se prodala v přepočtu téměř za půl milionu korun.
Ne každá kazeta má ale takovou hodnotu. Záleží na tom, zda je v dobrém stavu, zda se jedná o limitovanou edici a zda byl snímek přehráván.
Plyšáci značky Beanie
Plyšové hračky jsou populární dodnes. V 90. letech ale děti chtěly ty od značky Beanie. V tomto případě se ale cena liší kus od kusu. Zatímco některé by se prodaly jen za pár korun, jiné mohou stát desetitisíce.
Vysokou hodnotu by měl mít například delfín Flash nebo žabák Legs. Šéfkuchař Robuchon a jednorožec Mystic se dříve prodávaly i za více než 200 tisíc korun.
Sběratelské kartičky
Velmi populární byly také sběratelské kartičky. Ať už jde o sportovní či jinou tematiku, mohou mezi nimi být velmi vzácné kusy.
Svědčí o tom například karty Pokémon. V roce 2016 se student Caleb King rozhodl nakoupit množství Pokémon karet v hodnotě čtyř tisíc dolarů (zhruba 85 tisíc korun). O necelých pět let později se mu podařilo karty prodat za 80 tisíc dolarů (přes 1,7 milionu korun).
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Divoké devadesátky Hejmy a Slezáčka. Morálka na nule, na plech opilé děti i „kazetový“ Gott