CNN Prima News hraniční přechody

hraniční přechody

Výpis příspěvků ke štítku „hraniční přechody“

Mezi slovensko-ukrajinské sousedy postavili Sověti stěnu. Po 77 letech je zase dělí válka

Život v historií rozdělené vsi si klidu dlouho neužil a je dnes znovu složitější. „Do ukrajinské části teď nikdo nechodí, lidé mají strach,“ přiznává starosta slovenské obce Veľké Slemence Ľudovít Tóth. Po druhé světové válce zůstala půlka vesnice v Sovětském svazu a dnes leží na Ukrajině. „Sověti na hranicích napnuli dráty a postavili stěnu z desek, abychom k sousedům vůbec neviděli. Pěší přechod se tady podařilo otevřít až po šedesáti letech, v roce 2005,“ líčí starosta. Od letošního 24. února je ale dědina opět rozdělena. Válkou.

Senioři o berlích a plačící děti. Jak vypadá ukrajinský exodus na hranicích?

Situace na hraničních přechodech mezi Ukrajinou a Polskem či Slovenskem je každým dnem složitější. Na hranicích se postupně koncentruje víc a víc lidí, mimo své domovy jsou další stovky tisíc. Postupně rostou uprchlické tábory, vznikají improvizované stánky s občerstvením i nabíjecí stanice. Pokud se Ukrajincům podaří hranice přejít, často na ně čekají jejich blízcí se jmenovkami, podobně jako na letišti. Část Ukrajinců překonává přechod pěšky. Objevují se i smutné obrázky, kdy desítky kilometrů dlouhou cestu absolvuje seniorka o berlích, vozíčkáři a především malé děti. V noci je přitom na hranicích klidně i -7 °C.

Polsko se chystá na útok tisíců migrantů. Je to taktika běloruských agentů, říká expert

Aktualizováno

V pondělí se stovky migrantů pokusily překonat bělorusko-polské hranice a přejít na polské území. Ministerstvo vnitra následně uvedlo, že polské bezpečnostní služby pokusu o překonání hranic zabránily. Podle mluvčího vlády se ale u hranic srotily tisíce lidí a Poláci očekávají další pokus o zteč. Šéf Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že se k tomuto organizovanému kroku nerozhodli sami uprchlíci, ale Bělorusko a jeho tajné služby.

Překročit slovenské hranice je problém i pro očkované. Vyzkoušeli jsme to v Beskydech

Na Slovensko mohou od pondělí cestovat výhradně osoby s plným očkováním. Ostatní musí do karantény. „Dobrý den, pane řidiči, ukažte nám doklad o očkování,“ žádá nás slovenský policista asi 500 metrů za česko-slovenskou hranicí v Beskydech na Bílé. Vyžaduje digitální certifikát EU COVID, ten ale nemáme. A s národním certifikátem je problém.

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Němcům pro ostrahu hranice s ČR nestačí personál, přechody jsou hodiny nehlídané

Německé policii podle internetového portálu týdeníku Der Spiegel chybí personál i vybavení pro ostrahu hranic s Českem a Tyrolskem. Německo je považuje za oblast s výskytem mutací koronaviru, a proto od neděle uzavřelo společné hranice. Spolkové ministerstvo vnitra podle agentury DPA v úterý uvedlo, že počáteční logistické obtíže nejsou ničím neobvyklým a v příštích dnech se je podaří zvládnout.

Do Saska se dostane více Čechů. Úřady rozšířily výjimku z karantény pro pendlery

Sasko rozšiřuje výjimku z karantény pro české pendlery, týká se to například energetiků, vodohospodářů, informatiků, pracovníků technických služeb či výrobců zařízení pro zdravotnictví. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i resort zdravotnictví a boj s pandemií nemoci COVID-19. Uvedla, že přechodné období, než pendleři získají potřebné potvrzení úřadů, potrvá do konce tohoto týdne.