reklama

Hrozivá smrt mladého Afghánce. Po pádu z letadla neměl nohy ani ruce, popsali rodiče

Dva nezletilí bratři se společně rozhodli prchnout před vládou islamistického hnutí Tálibán. V pondělí 16. srpna nad letištěm v afghánské metropoli však jejich cesta do bezpečí skončila. Sedmnáctiletý mladík zemřel po pádu z letadla. Byl jedním z těch, kdo se do bezpečí chtěli dostat na trupu letadla. Jeho šestnáctiletého bratra rodina ještě nenašla, píše web VICE World News.

reklama

Den poté, co Tálibán dobyl Kábul a způsobil totální kolaps afghánské vlády, se bratři rozhodli utéct. Běželi na mezinárodní letiště, kde doufali, že se jim podaří nasednout na některé z letadel převážející diplomaty, tlumočníky a jejich rodiny do bezpečí.

Tam však jejich šance na záchranu skončila. „Jsme velmi smutní z toho, že jsme je ztratili oba. Našli jsme tělo jednoho z nich, to druhé stále hledáme,“ sdělil webu VICE World News jeden z členů rodiny.

Smrt sedmnáctiletého mladíka zachytilo několik lidí při natáčení evakuačních letadel. Děsivé záběry, které se rychle rozšířily po internetu, ukazují pád bezvládných těl z právě vzlétajícího amerického vojenského letounu z letiště v Kábulu. Jedno patřilo právě mladému muži.

„Doufáme, že ho najdeme živého nebo mrtvého, abychom mohli utěšit naši rodinu. Máme obavy, chodili jsme z jedné nemocnice do druhé, ale nedostali jsme žádné informace. Jeho matka je zdrcená, co chvíli omdlévá,“ uvedl příbuzný s odkazem na stále pohřešované tělo šestnáctiletého chlapce.

Nikomu nic neřekli a zmizeli na letiště

Bratři prý slyšeli od sousedů fámu, že na 20 tisíc lidí bude převezeno do Kanady nebo Spojených států, což popohnalo jejich rozhodnutí, že na letišti zkusí štěstí. „Nikomu nic neřekli, vzali si své občanské průkazy a zmizeli na letiště,“ upřesnil zdroj z rodiny.

Starší z bratrů byl jedním z těch, kteří se zoufale snažili vyšplhat na vojenský letoun a zkrátka se ho při vzletu držet. I tyto záběry zachycují videa kolující po sociálních sítích. Nejméně tři lidé údajně zemřeli poté, co z amerického letadla C-17 spadli. V podvozku letadla stejného modelu byly potom nalezeny lidské ostatky.

Není jisté, jestli ostatky patřící Afgháncovi jsou ze stejného letadla jako z toho, ze kterého spadl sedmnáctiletý mladík. „Každý se snaží utéct. Je to proto, že mají strach z Tálibánu, oni zabíjí lidi. Všichni zmizeli na letiště kvůli nedostatku práce i možností. Chtějí jít do zahraničí,“ vysvětlil člen rodiny.

Neměl ruce ani nohy, líčí rodina

V Kábulu po dobytí Tálibánem propukly panika a chaos. Rodinný příslušník uvedl, že se staršímu z bratrů snažili dovolat, ale jeho telefon zvedl někdo cizí. Člověk na druhé straně telefonu rodinu informoval, že telefon našel. Část rodiny se proto v obavách rozhodla jít bratry na letiště hledat.

Tam potom svědci, kteří viděli lidi z letadel padat, dohledávali těla a odnášeli je pryč z letiště. Rodině se podařilo identifikovat rozbité tělo svého chlapce. „Jeho nohy a ruce byly pryč. Sám jsem ho přinesl zpět,“ sdělil člen rodiny.

Rodina se nyní obrací na média s prosbou, aby jim pomohla najít tělo mladšího chlapce. Oba bratři jsou nejstaršími z osmi sourozenců. Jsou součástí mladé generace Afghánců, kteří nikdy nezažili vládu Tálibánu.

Mladí se bojí

Právě mladí Afghánci se nyní bojí, že ztratí svobody, na které jsou zvyklí. Například možnost chodit do školy, na koncerty nebo do kina a říkat, co si myslí. Sedmnáctiletý mladík byl podle webu VICE World News středoškolský student. Měl rád box a hraní s mladšími sourozenci.

Tálibán území Afghánistánu ovládal už mezi roky 1996 až 2001. Tehdy v zemi zavedl totalitní stát založený na radikální verzi islámského práva šaría a vrátil se ke středověkým praktikám v podobě bičování, kamenování, utínání končetin a veřejných poprav.

Když v neděli hnutí dobylo hlavní město a kompletně tak převzalo moc, na mezinárodním letišti v Kábulu se strhl absolutní chaos. Mnozí Afghánci se snažili dostat do letadel, která pospíchala evakuovat své diplomaty a jejich spolupracovníky.

Česko přepravilo z Afghánistánu 170 lidí. Evakuační lety přistály v Praze v pondělí ráno a v úterý a ve středu večer. Do Česka jimi přiletěli zaměstnanci české ambasády, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodiče Maxíka museli sehnat 50 milionů na léčbu. V Ostravě začali testovat děti na SMA

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice začala jako první v Česku nabízet maminkám v porodnici zdarma vyšetření na výskyt spinální svalové atrofie, zkráceně SMA. Pokud se nemoc prokáže, je třeba dítěti podat okamžitě léčbu. SMA trpí například Maxík z Ostravy, u něj se ale na nemoc přišlo poměrně pozdě a jeho rodiče pak na léčbu sháněli 50 milionů korun.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama