Latinskoamerický El Salvador před týdnem zavedl bitcoin jako druhou národní měnu. Přes počáteční komplikace a protesty v ulicích se adopce daří. Vláda prezidenta Nayiba Bukeleho mezitím dál bitcoiny nakupuje – už jich má 550 – a navíc láká zahraniční kapitál. Investoři budou v případě bitcoinového profitu osvobozeni od daně.
Sotva se v Salvadoru začalo oficiálně platit bitcoinem, několik stovek lidí vyrazilo do ulic. Pomalovali se válečnými barvami a volali po zákazu nejznámější kryptoměny. Ostatním lidem mezitím nešly zprovoznit platební terminály, cena bitcoinu na burze padala a vládní aplikace Chivo, která měla platbu bitcoinem zprostředkovat, nešla stáhnout. První dny kryptoměnové adopce v Salvadoru byly rozpačité.
Kryptoseriál
K žádnému výraznému problému ale nedošlo. Placení bitcoinem je v zemi stoprocentně dobrovolné a pokud člověk v Salvadoru není podnikatel, změna se ho prakticky vůbec nemusí dotknout. To obchodníci, pokud k tomu mají technické vybavení, museli svou prodejnu k platbě bitcoiny uzpůsobit. Ve finále to ale také nebyla žádná raketová věda.
Kartou, nebo hotově? Bitcoinem
Co se tak bitcoinové komunitě nepodařilo za 12 let, stihlo se v Salvadoru za pár dní. Bitcoinem se začalo platit například v fastfoodovém řetězci McDonald's, kavárenské síti Starbucks či v prodejnách Pizza Hut. Zkrátka všude. Obrovské společnosti tak zkoušejí, jak platby bitcoinem v Salvadoru fungují, což může v budoucnu uspíšit zavádění kryptoměnových plateb i jinde ve světě.
Zatímco při platbě přes terminály MasterCard a Visa musejí obchodníci karetním společnostem odvádět provize z každé transakce, v případě bitcoinu se žádné instituci platit nemusí.
People in 📍San Salvador, El Salvador protest the new #Bitcoin law.
— Radar 2022 (@RadarTelemundo) September 7, 2021
El Salvador became the first country to adopt the cryptocurrency as legal tender today. pic.twitter.com/Gr0aB0vODS
Při transakcích v bitcoinové síti se pravidelně odvádí jen mikropoplatek těžařům, kteří obstarávají bezpečnost a plynulost celého systému. Salvador navíc využívá moderní technologii navázanou na původní bitcoinovou síť, která nese název Lightning Network – ta umožňuje lidem platit bleskovou rychlostí a za ještě menších poplatků. Právě ve vývoji této technologie vidí bitcoinová komunita budoucnost. Pokud se má totiž někdy kryptoměnou platit ve více zemích světa, platby musejí být především rychlé a spolehlivé.
Vláda už nakoupila 550 bitcoinů
Když se bitcoinem začalo v Salvadoru minulé úterý platit, cena kryptoměny začala kolísat. U bitcoinu nejsou výrazné cenové propady ničím výjimečným, mnoho občanů latinskoamerické země ale mohly vylekat.
This is how easy it is to buy Starbucks coffee with #bitcoin in El Salvador#btc #crypto #digitalcurrency #Ethereum pic.twitter.com/FL3mw93X9r
— Elephant Money (@ElephantStatus) September 12, 2021
Ne tak prezidenta Bukeleho, který se rozhodl v moment propadu rozšířit ve státní truhlici sbírku bitcoinů. Vláda Salvadoru nakoupila dalších 150 bitcoinů a celkově jich tak už drží 550. Což při současné ceně odpovídá jmění přes půl miliardy korun.