Írán chystá útok na Izrael, hlásí americká rozvědka. Teherán rozčílila smrt pohlavára

Írán zuří po pravděpodobně izraelském útoku.

Útok na Íránským konzulát

Írán může během příštích několika dní zaútočit na Izrael prostřednictvím svých proxy armád. Na riziko upozornily americké i izraelské tajné služby. Teherán totiž zuří kvůli útoku na íránské pozice v Sýrii, za kterým zřejmě stál židovský stát. Informoval o tom web Jerusalem Post.

Izrael tradičně útočí na strategické pozice svých nepřátel v zahraničí. Od začátku války s Hamásem se nesoustředí jen na rozbití sítě teroristického hnutí, ale bombarduje i struktury libanonského Hizballáhu. Na začátku dubna pak Tel Aviv údajně poslal rakety na Damašek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraelský úder zabil tři syny vůdce Hamásu. Od začátku války měl přijít o 60 členů rodiny

Cílem byly íránské budovy v syrském hlavním městě. Oficiálně mělo jít o íránský konzulát, podle expertů se ale v budově připravovaly teroristické útoky na židovský stát. Izrael se k útoku nepřiznal.

Při úderu zemřeli vysocí íránští velitelé, členové elitních jednotek Quds, které spadají pod Revoluční gardy. Nejcitelnější ztrátou byla pro Írán smrt důstojníka Mohammada Rezy Zahedího, uvedl Jerusalem Post.

A právě kvůli němu teď Írán dost možná chystá odvetu.

Rozvědky bijí na poplach

Přímému střetu se Izrael a Írán dlouhodobě vyhýbají. Útočné akce provádějí zpravidla na území cizích států nebo prostřednictvím spřátelených. Odvetný útok Íránu mají proto provést některé proxy armády blízkovýchodní velmoci. Mezi nejznámější patří Hamás, Hizballáh a jemenští Hútiové.

Riziko íránského útoku na Izrael je údajně obrovské, k úderu může dojít během příštích několika dní. Upozornily na to americké a izraelské tajné služby, píše Jerusalem Post.

Rozvědky tvrdí, že by se mělo jednat o raketový nebo dronový útok na vojenskou nebo administrativní budovu v Izraeli.

Americký prezident Joe Biden v týdnu zopakoval, že podpora Izraele je ze strany Washingtonu skálopevná. A navíc do židovského státu poslal amerického generála Michaela Kurilla. Ten má zmírnit napětí a zabránit rozsáhlejší blízkovýchodní válce.

„Americký velitel bude koordinovat s Izraelem přípravu na bezprostřední útok Íránu. Bude také diskutovat o válce proti Hamásu v Gaze a o operacích humanitární pomoci v této oblasti,“ citoval list The New York Times představitele, kteří hovořili pod podmínkou anonymity kvůli citlivosti této záležitosti.

Agentura Reuters informovala, že Írán s největší pravděpodobností nebude chtít zaútočit nijak zvlášť drtivě, aby Izrael a USA příliš nerozdráždil. V Gaze se totiž schyluje k možnému příměří a íránský úder by mohl jednání oddálit.

Izrael si pro příměří vytyčil podmínky spojené s návratem alespoň 40 zajatců, které Hamás při teroristickém útoku 7. října odvlekl. Jenže Hamás odvětil, že je nemůže najít.

V Pásmu Gazy by přitom mělo být ještě asi 100 zajatců, tudíž se rozvířily debaty o tom, kolik z nich je ještě reálně naživu.

VIDEO: Půl roku od útoku na Izrael

Tagy: