Láva z islandské sopky překonala bariéry a valí se městem. Některé domy jsou v plamenech

Na Islandu začala druhá sopečná erupce za necelý měsíc. Poblíž pobřežního města Grindavík, které bylo přes noc kompletně evakuováno, se v neděli odpoledne otevřela čerstvá puklina a láva již dosáhla města, několik domů na jeho okraji se ocitlo v plamenech.

Islandský prezident Gudni Johannesson oznámil, že „nikdo není v ohrožení života"“ a potvrdil, že Grindavík byl přes noc úspěšně evakuován. Ohrožena může být některá infrastruktura, ale nebudou přerušena žádná letecká spojení, dodal prezident na ti X. V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 tisíc letů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Raketa Vulcan odstartovala let na Měsíc. Proti „vesmírnému pohřbu“ protestovali indiáni

Na záběrech RÚV je vidět rozžhavenou rudou lávu vyvěrající z dlouhého pruhu země a také pás lávy, který zasahuje domy na okraji Grindavíku, některé již začaly hořet. Na poloostrově Reykjanes jde o pátou erupci od roku 2021. Při loňské předvánoční erupci i české ministerstvo zahraničí občanům doporučilo, aby do tamní oblasti necestovali. Starosta Grindavíku Fannar Jonasson označil výbuch sopky za „velký šok pro obyvatele“ a situaci popisuje jako zlověstnou.

Obyvatelé se města se po první erupci mohli 22. prosince vrátit do svých domovů. V dalších týdnech byly kolem vulkánu postaveny ochranné valy v naději, že se podaří lávu odklonit od města. Stěny bariér severně od Grindaviku však byly prolomeny a láva je nyní v ulicích města.

Islandské město Grindavík leží asi 70 kilometrů jihozápadně od Reykjavíku na poloostrově Reykjanes. Ve městě se nachází také proslulá islandská Modrá laguna, která láká turisty na svou parní geotermální vodu a je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v zemi.

VIDEO: Masivní výbuch sopky na Islandu v prosinci 2023

„Lze předpokládat, že příkaz o evakuaci bude platit po dobu nadcházejících tří týdnů,“ uvedla v sobotním prohlášení Agentura civilní ochrany země a dodala, že jedinou výjimkou budou cesty za účelem úředních záležitostí nebo kvůli záchraně cenností. Informovala o tom CNN.

Příkaz k evakuaci přichází poté, co islandský meteorologický úřad v pátek oznámil, že nebezpečí spojené se sopečnými trhlinami je vyšší než v předchozím hodnocení. „Na základě hodnocení, které vydal odbor civilní ochrany 12. ledna, se nepovažuje za opodstatněné pokračovat v pobytu v Grindavíku s ohledem na veřejnou bezpečnost,“ uvedl vládní úřad. Množství magmatu dosáhlo podobné úrovně jako při erupci v prosinci, uvedla agentura.

Na Islandu se nachází 32 aktivních sopek. Ostrov leží na hranici tektonických desek, které se neustále rozdělují a vzdalují od sebe Severní Ameriku a Eurasii podél linie Středoatlantského hřbetu. Země je proto na sopečné erupce zvyklá, i když k nim často dochází v divočině, daleko od obydlených oblastí. V roce 2014 došlo k erupci sopečného systému Bárðarbunga ve středu země, při níž láva pokryla 84 kilometrů čtverečních, ale nepoškodila žádné obce.

Tagy: