K VĚCI, Michal Rezek - 5.3. v 12:30
Lék ivermektin se používá jako přípravek proti parazitům, ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně jej před několika měsíci začali podávat také covidovým pacientům. „Nevnímám to jako experiment ani pokusy na lidech. Ivermektin se stejně jako mnoho dalších léků užívá v humánní i veterinární léčbě. Není na tom nic zvláštního,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala v listopadu jako první nemocnice v Česku podávat ivermektin pacientům s koronavirem. Podle primáře nemocnice Michala Rezka je lék bezpečný. „Do velkého rizika jsme nešli, nevnímám to jako experiment ani jako pokusy na lidech. Z mnoha studií je patrné, že se jedná o velice bezpečný lék. Doposud bylo podáno až 3,8 bilionu dávek z důvodů parazitárních nemocí,“ upřesnil Rezek v pořadu K věci s tím, že se jedná o lék s minimálním počtem nežádoucích účinků.
Ivermektin zkracuje léčbu covidu. Mohl by se užívat i preventivně, tvrdí lékařka
Praktická lékařka z bratislavské čtvrti Petržalka Etela Janeková podává lék ivermektin téměř 80 pacientům s onemocněním COVID-19. Údajně vykazuje velmi dobré výsledky. „Lék zjednoduší a zkrátí nemoc, v mnoha případech zabrání hospitalizaci. Neočekáváme, že je na vyléčení, ale pokud bude v dostatečném množství, mohli bychom ho dávat také preventivně,“ řekla lékařka deníku Právo.
Lék byl vyvinut v roce 1970 a dosud se s ním převážně léčily parazitární nemoci. „Jako jeden z mnoha léků se používal jak v humánní, tak veterinární medicíně. Je to zcela běžné a nevidím na tom nic zvláštního,“ doplnil primář Fakultní nemocnice u svaté Anny.
Kromě parazitárních účinků má mít ivermektin také antivirotické účinky, což je hlavní důvod, proč se začal používat u covidových pacientů. „Lék by měl snížit množení replikací virů a virovou nálož. Umožnit člověku, aby se s virózou lépe vyrovnal,“ upřesnil Rezek. Doplnil také, že je podáván v běžných dávkách jako pro léčbu parazitárních nemocí. „Jedná se o tabletový lék, jehož schémata pro užití jsou poměrně jednoduchá. Podává se v jedné dávce jeden až pět dní,“ upřesnil.
Nejedná se o experiment ani pokusy na lidech
V brněnské nemocnici ho dostalo celkem 30 hospitalizovaných pacientů s onemocněním COVID-19. „Většina z nich potřebovala kyslík a nacházeli se ve středně těžkém stadiu nemoci. Ivermektin jsme podávali dohromady s ostatními léky, které jsou doporučené pro toto stadium onemocnění,“ popsal Rezek s tím, že výsledky byly podle něj pozitivní. „Přežilo dvakrát více pacientů. Ale jednalo se o skupinu 30 lidí, což je velmi malá skupina na to, abychom z toho mohli vytvářet závěry,“ podotkl.
Z mnoha studií je patrné, že ivermektin je velice bezpečný lék, zdůrazňuje primář I. interní kardioangiologické kliniky FN u sv. Anny v Brně Michal Rezek. Zdroj: CNN Prima NEWS
Z mnoha studií je patrné, že ivermektin je velice bezpečný lék, zdůrazňuje primář I. interní kardioangiologické kliniky FN u sv. Anny v Brně Michal Rezek. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle něj jim tato zkušenost přinesla hlavně informaci o tom, že se jedná o lék, který nemá nežádoucí účinky a jehož výsledky jsou „celkem slibné“. „Nemyslím si, že jsme šli do velkého rizika. Říká se, že jsme podávali experimentální neregistrovaný lék. Upozorňuji ale, že ve světě je dlouhodobě registrovaný pro humánní užití. Užili jsme lék, o kterém bylo referováno, že je bezpečný. Nevnímám to jako experiment ani jako pokusy na lidech,“ doplnil.
Rezek v pořadu K věci také okomentoval studii, podle které lék není příliš účinný. Opírají se o ni například vakcionolog Roman Chlíbek a imunolog Zdeněk Hel. „Na první pohled je její závěr takový, že lék symptomy u pacientů s lehkou formou covidu nesnížil. Když se ale začtete, zjistíte, že se jedná o studii, ve které není co prokázat,“ řekl primář s tím, že lék byl nasazen až po sedmi dnech nemoci.
Studie zkoumala vzorek 400 pacientů s onemocněním COVID-19, 200 z nich bylo léčeno ivermektinem a 200 placebem. „Byli to lidé s lehkou formu nemoci, jejich průměrný věk činil 36 let. Pacienti nebyli obézní a většina z nich neměla zdravotní komplikace,“ popsal Rezek a dodal, že téměř všichni pacienti byli v době nasazení léku téměř zdraví. Studie podle prokázala alespoň to, že ivermektin neměl větší vedlejší účinky než placebo.