Od 19. února se izolace po nákaze koronavirem prodlouží z pěti na sedm dní. Po rizikovém kontaktu nebude povinná žádná karanténa. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky. V současné době je izolace pětidenní a lidé po rizikovém kontaktu mají nařízenou karanténu také na pět dní.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba jde o další krok ve zmírňování opatření, který souvisí s ukončením plošného testování ve školách a na pracovištích. „Karantény již podle našeho názoru nedávají smysl po rizikovém kontaktu v tomto období,“ sdělil.
Nepodceňujte omikron, varují lékaři. Pro koho je tato varianta covidu nebezpečná?
Zpomalující vlna covidové varianty omikron vyvolává ve společnosti pocit, že již máme pandemii za sebou. Podcenění situace se však děsí především lékaři, kteří před lehkovážným přístupem k nemoci varují. Rizikoví pacienti nejsou podle nich často obezřetní a potíže ignorují, což může mít závažné následky.
Ministerstvo podle něj předpokládá, že se tak COVID-19 postupně stane jedním z běžných onemocnění. „Samozřejmě při případném zhoršování situace jsme připraveni rychle reagovat a přijmout odpovídající opatření,“ doplnil Jakob.
Důvodem prodloužení izolace z pěti na sedm dní je podle něj právě konec testování ve firmách a školách, které by negativitu ověřovalo. „Proto považujeme za vhodnější sedm dní, což je také doba, jakou bývají doma pacienti s běžnými podobnými onemocněními,“ dodal.
Bez příznaků končí izolace automaticky
Izolace u lidí bez příznaků bude podle pokynu končit automaticky po sedmi dnech, u lidí s příznaky pak dva dny po jejich skončení a zároveň nejméně sedm dní. Lidé, kteří budou mít opakovaně pozitivní PCR test za kratší dobu než 30 dní, do izolace nebudou muset.
Za potvrzenou nákazu se bude i nadále považovat pozitivní PCR test nebo antigenní test provedený zdravotníkem u osoby, která má zároveň příznaky. Sedm dní izolace se bude počítat ode dne následujícího po odběru vyšetřeného vzorku.
Na pět dnů se izolace zkracovala od 11. ledna. Kratší doba platila pro nakažené, kteří neměli příznaky covidu nebo u nich měla nemoc mírný průběh. Dříve než po pěti dnech se izolace ukončit nedala, naopak se mohla v případě příznaků ještě prodloužit.
V březnu už jen respirátory?
Vláda na středeční tiskové konferenci oznámila, že se protikoronavirová opatření budou dále rozvolňovat. Už od čtvrtka 10. února se lidé bez očkování dostanou všude – do restaurací a hospod, na kulturní akce či do sportovních zařízeních.
V březnu by pak mohlo zůstat povinné jen nošení respirátorů, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Později svá slova mírnil. „Máme výhled, že to tak bude. Nechci vzbuzovat planou naději. Bude záležet na tom, jak se bude varianta omikron vyvíjet. Ale doufám, že to máme vše za sebou,“ prohlásil.