
Mišík byl před natáčením filmu Banger měsíc v nemocnici. Stejné problémy měl i Bieber
V Česku je spropitné v restauracích nedílnou součástí příjmů číšníků a servírek. Peníze od hostů navíc pro ně představují nezanedbatelnou částku k jejich platu. Výše spropitného je v tuzemsku tradičně věcí zákazníka, nemusí je dokonce dávat vůbec. Jsou však i restaurace, které po západním vzoru jdou cestou připisováním sazby na účet.
Zarytou českou zvyklostí v restauracích je, že spropitné či lidově řečeno „dýško“ je věc, kterou má v režii zákazník. Podle toho, jak je spokojen s jídlem, pitím a servisem ze strany číšníka či servírky může při placení přidat jistou finanční částku navrch. Ta je určena právě členům personálu, jejichž oficiální mzdy většinou nejsou valné a spropitné je tak pro ně velmi zajímavým přilepšením.
Zároveň je v tuzemsku ovšem poměrně běžnou věcí, že pokud člověk není v daném podniku příliš spokojen, dá na spropitném méně a někdy dokonce nezaplatí ani korunu navíc, než kolik činí útrata.
Český model se tak liší od těch v zahraničí, zejména ve státech na západě Evropy, kde se mnohdy poplatek za službu uvádí rovnou na účtence. Kdo byl někdy na dovolené v Itálii a zašel do restaurace, určitě viděl na účtence položku nazvanou „coperto“.
Poplatek za službu v restauracích mají rovnou zavedený také ve Španělsku a v severských státech jako Dánsko či Finsko je přímo dáno zákonem, že poplatek za službu musí být rovnou zahrnut na účtence. Podobně zákon funguje i ve Francii a v Německu je pro změnu standardem, že obsluha se souhlasem zákazníka připočítá 10 procent z ceny.
I u nás jsou ale restaurace, které přistupují na model ze zahraničí. Při placení se obsluha dotáže hostů, zda může rovnou připočíst k účtu jako ocenění služby částku navíc. Obvykle operuje právě s 10 procenty, tedy hodnotou, která je běžná v zahraničí. Zákazník v takovém případě může odmítnout, protože v Česku žádný zákon stanovující tuto dodatečnou platbu za službu neexistuje. Nestálo by tedy za to změnit zavedené pořádky v Česku a jít cestou části západních států?
Podle oslovených odborníků a představitelů gastronomického sektoru by se však systém „dýšek“ měnit neměl. „Jsem spíše příznivec toho, že spropitné je dobrovolné. Oceňuje službu a výkon daného číšníka,“ řekl CNN Prima NEWS gastronom a zároveň i představitel Asociace malých a středních podniků či spolku Apron Luboš Kastner.
Podle něj by český systém spropitného měl být i nadále zachován. „Nemyslím si, že bychom měli nastavovat nějaké fixní sazby. Ono by to pak možná zavánělo tím, že by se číšníci nesnažili a tak trochu s tím počítali,“ zmiňuje dále gastronom.
Dalším důvodem je podle něj i rivalita jednotlivých restaurací. „Řekl bych, že by to tak mělo zůstat, aby host ocenil kvalitní zážitek a aby restaurace mezi sebou mohly soutěžit, která je v servisu lepší,“ doplnil Kastner s tím, že česká gastronomie má právě v servisu stále co dohánět oproti jiným zemím.
Připouští ovšem, že některé restaurace západní styl zkouší. „Některé restaurace předem informují o tom, že budou připočítávat spropitné nebo tzv. servis charge. A host toto může vždy odmítnout, pokud servis není kvalitní,“ zdůraznil Kastner.
S názorem, že spropitné v restauracích, případně dalších službách jako třeba v kadeřnictví, má být dobrovolné, souzní i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Je to ohodnocení kvality služby. To, že fungují různé psychologické aspekty, jak postrčit lidi, aby dali více, je součástí byznysu. Ale nutit někoho, aby povinně zaplatil 10 procent, i když třeba není spokojený, mi přijde špatně,“ řekl CNN Prima NEWS Prouza.
Lidé v posledních letech ovšem zpravidla dávají menší spropitné. „Když stál oběd například 120 korun, spousta lidí automaticky řekne: ‚150’. Dnes ale oběd stojí třeba 135 korun, ale lidé jsou pořád zvyklí zaokrouhlit na těch 150. Mají danou mez, na kterou jsou zvyklí,“ dodal pro CNN Prima NEWS Prouza.
Podle něj by pomohlo, kdyby se lidem ukázalo na účtenkách, co znamenají procenta. Pak by podle něj mohli číšníkům a servírkám dávat více peněz. „Co by mi dávalo smysl, je ukázat lidem na účtenkách, co znamená 5, 10 či 15 procent, aby si to uměli představit,“ nastínil Prouza.
Spropitné v Česku si tradičně určuje zákazník. Ne vždy tomu tak ale je. Zdroj: Profimedia.cz
Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět. Čtyři osoby už identifikovali rodinní příslušníci, pět dosud ne, oznámil ve středu šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.
Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.
Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.
Sledujeme on-line
Na filmovém festivalu v Karlových Varech měl premiéru film Banger režiséra Adama Sedláka. Hlavní roli v něm ztvárnil zpěvák a herec Adam Mišík. Ten přiznal, že ho měsíc před natáčením trápily vážné problémy. Ve Varech se představil i se svou novou přítelkyní Natálií, dcerou modelky Ivy Kubelkové.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.
Málokterý fotbalový trenér nastoupil do funkce za tak divokých okolností jako Albert Riera ve slovinském celku Olympija Lublaň. Fanoušky natolik naštvalo vyhození předchozího kouče Roberta Prosinečkiho, že vtrhli na Rierovu první tiskovku a bývalého španělského reprezentanta vyhnali.
V italských Dolomitech po nedělním sesuvu ledovce na hoře Marmolada zemřelo nejméně sedm lidí včetně Čechů. Mezi oběťmi jsou zkušení horolezci i mladí rodiče.
Eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, jaký vliv má Evropská unie v pomoci občanům během energetické krize. „V této krizi mohou občané vidět, že EU funguje jako silný celek a nenechá nikoho na holičkách. Pocítíme, jak unii potřebujeme,“ uvedla.
Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla ve středu podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.
Při střelbě v průvodu na Den nezávislosti v americkém městě Highland Park nedaleko Chicaga zemřelo sedm lidí, mezi nimi i manželé McCarthyovi. Kolemjdoucí pak pod tělem Američana našli jejich dvouletého syna. I když snaha uchránit život nebyla marná, chlapec bude muset vyrůstat bez rodičů. Pro sirotka lidé založili sbírku.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci ve Švýcarsku představil plán pro obnovu Ukrajiny. Kromě finanční pomoci by se na rekonstrukci poničeného území měly podílet partnerské země Západu. Na mapě, kterou ukrajinský premiér představil zástupcům jednotlivých zemí, je i rozdělení jednotlivých částí země. Česko si vytáhlo „černého Petra“, a to v podobě Luhanska, které nyní okupuje Rusko.
Britský premiér Boris Johnson, který po rezignaci dvou svých ministrů a dalších vládních úředníků čelí narůstajícímu tlaku, aby se funkce vzdal, odmítl možnost, že by odstoupil. Poslancům v parlamentu řekl, že právě v těchto těžkých časech a v době největší války v Evropě za osm desetiletí musí vláda pokračovat ve své práci.
Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.
Čeští občané se nemusí obávat, že by neměli v zimě čím topit. Už jen proto, že se Česku daří plnit plynové zásobníky. Myslí si to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní je však nutné, aby Evropská unie jednala solidárně, pokud chce minimalizovat dopady energetické krize na své občany. Uvedla to ve speciální debatě Česko v čele EU na CNN Prima NEWS.
Devět cestujících napočítala policejní hlídka v osobním vozidle, které zastavila v úterý večer u Nového Malína na Šumpersku. Kontrolovaný osobní automobil může přitom pojmout maximálně pět cestujících. Jeho početná osádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Jeden cestující se pokusil z automobilu utéct, policisté ho ale zadrželi.
Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.
V pákistánském vězení strávila Tereza Hlůšková téměř čtyři roky. Po návratu do Česka byla obvinění z pašování drog zproštěna a začala si užívat života na svobodě. Změnila image, našla si práci a nyní i partnera. 26letá dívka se stýká se známým zápasníkem MMA Michalem Kotalíkem. Svedla je dohromady podobná minulost. I sportovec byl nedávno propuštěn z vězení.
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.