Zatímco se svět soustředí na boj s pandemií koronaviru, s příchodem chladnějšího období se začínají vracet i sezonní nemoci. Jmenovitě jde o chřipku, kterou se může člověk nakazit souběžně s nemocí COVID-19. Taková kombinace ohrožuje především osoby s oslabenou imunitou. Rozpoznat dvě různé infekce od sebe je kvůli podobným symptomům obtížné, covid ale s sebou nese několik specifických příznaků.
Pojem „flurona“, případně počeštěle „chřipcovid“, je označení stavu, kdy je člověk nakažený jak chřipkou, tak koronavirem. První pacientkou se souběhem dvou nemocí byla neočkovaná těhotná žena ve věku 30 let, kterou ošetřovali v izraelské nemocnici Beilinson v Petach Tikvě.
Ještě nakažlivější než omikron? Ve Francii našli novou variantu koronaviru, má 46 mutací
Francouzští vědci objevili novou variantu koronaviru, která obsahuje celkem 46 mutací. Dostala prozatímní název B.1.640.2 a podle odborníků může pocházet z africké země, informují zahraniční weby. Množí se tak spekulace, že by mohla být nakažlivější než omikron.
„Léčili jsme ji kombinací léků, které působí jak na COVID-19, tak na chřipku,“ uvedl v oficiálním prohlášení Arnon Wiznitzer, ředitel ženského oddělení nemocnice. Čerstvá rodička by měla být již v domácí péči a v dobrém stavu. Odborníci předpokládají, že podobných případů je nejspíše více, jen je potřeba je odhalit.
Ředitel izraelské Školy veřejného zdraví a člen covidového poradního výboru Nadav Davidovitch upozornil, že i kvůli vysoké sezonní aktivitě chřipky a přítomnosti nakažlivých variant koronaviru existuje reálná šance, že se člověk nakazí oběma patogeny. „Nemyslím si, že půjde o běžný jev, je ale potřeba tuto možnost brát v potaz,“ uvedl pro americkou stanici CNN.
Podle něj jde o zajímavý úkaz – během prvního roku pandemie byl výskyt chřipky velice nízký, nejspíše právě kvůli šíření koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními. Nyní se zdá, že jsou lidé vůči chřipce zranitelnější, protože jí nebyli v poslední době vystaveni.
Výjimkou nebylo ani české prostředí. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) české laboratoře v loňské chřipkové sezóně zaznamenaly pouze jediný případ infekce, třebaže oficiálně nemohly vyloučit kombinaci výskytu i nákazy těmito viry. Odborníci nicméně očekávali, že až se vrátí život do „normálu“, vrátí se naplno i chřipková sezona. Pandemie zatím zdaleka neskončila, podle některých expertů je ale načase brát covid jako normální respirační nemoc.
Davidovitch ale nepředpokládá, že by souběh nemocí měl větší vliv na osoby, které netrpí většími zdravotními problémy a nechaly se očkovat jak proti chřipce, tak proti nemoci COVID-19. V opačném případě ovšem problémy hrozí – a to platí dvojnásob u rizikových skupin.
Jak od sebe nemoci rozpoznat?
Chřipka i COVID-19 jsou respirační onemocnění s relativně podobnými hlavními příznaky, mezi něž patří kašel, rýma, bolest v krku, horečka, únava nebo bolest hlavy a svalů. Oba viry se šíří kapénkami a aerosoly, přenos tak zpomaluje ochrana dýchacích cest, dostatečný odstup mezi osobami a větrání.
Koronavirus může v těle přežívat měsíce. Nová fakta pomáhají vysvětlit „dlouhý covid“
Kolem pandemie koronaviru panuje i po dvou letech řada nejasností a záhad. Jednou z nich je takzvaný dlouhý covid, kdy lidé trpí příznaky ještě týdny či dokonce celé měsíce po prodělání nemoci. Lékaři dosud neznají přesnou příčinu tohoto úkazu, vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) přišli nedávno s novým objevem. Koronavirus může napadnout i mozek a srdce, v těchto orgánech následně může přežívat i několik měsíců.
V případě covidu (včetně varianty delta) se ale dají identifikovat specifické příznaky, a to především ztráta čichu a chuti. U omikronu zase převažuje bolest hlavy, uvedl pro CNN americký epidemiolog Abdul El-Sayed. Uznal ale, že definitivní potvrzení přítomnosti té či oné nemoci přinesou až výsledky testů ze vzorku.
První indicie, že by mohlo docházet ke dvojitým nákazám, se objevily už loni na podzim. Tehdy lékařský docent Adrian Burrowes z University of Central Florida řekl, že by souběh covidu a chřipky mohl být „katastrofální pro imunitní systém“. Ohrožení by byli především lidé s oslabenou obranyschopností – zpravidla senioři – kteří by navíc neměli ani jednu z protilátek vůči těmto nemocem. Jejich organismus by nedokázal efektivně bojovat s oběma viry zároveň.
Podle Davidowitche zatím neexistuje dostatek dat, která by naznačovala vyšší úmrtnost nebo míru hospitalizace u osob nakažených chřipkou i covidem zároveň. Potenciální zátěž nemocnic ale zcela vyloučit nemůže, obzvlášť s výskytem nakažlivé a odolné varianty omikron.
Během zimních dnů jsou navíc lidé náchylnější k nemocem, tudíž vyzval veřejnost k opatrnosti. „Prevence je asi nejlepší nápad. Loni jsme měli štěstí, že jsme netrpěli oběma patogeny,“ konstatoval Davidovitch.
Souběžná nákaza už v ČR byla, tvrdí primář
Další případ souběhu covidu a chřipky oznámilo po Izraeli třeba Chorvatsko, lze tedy očekávat, že další země budou brzy následovat. Podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice a předsedy Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavla Dlouhého ale nejde o nic neobvyklého. Podobné případy evidoval na jaře 2020 i loni během podzimu, a to především u kojenců a batolat.
„Zatímco COVID-19 u nich probíhal velmi mírně, do nemocnice je obvykle přivedl těžší průběh RSV (respirační syncytiální virus) s obtížným dýcháním při postižení drobných průdušek,“ přiblížil pro deník Blesk. Jelikož se doposud testovalo hlavně na přítomnost koronaviru, není jisté, kolik případů souběžných onemocnění vlastně proběhlo.