Chyby ve stavebním zákoně (zdroj: CNN Prima NEWS)
Výrazné zrychlení vyřizování stavebního povolení a jeho digitalizace. Právě takové změny by měla přinést chystaná novela stavebního zákona, kterou poslanci projednají již ve středu. Kritici však v novém stavebním zákoně vidí jedno nebezpečí – velká města přijdou o část svých pravomocí.
V polovině 90. let trvalo získání stavebního povolení zhruba 12 měsíců. Podle muže, jenž v současnosti čeká na všechna razítka, a z toho důvodu chtěl zůstat v anonymitě, je dnes situace ještě horší. „Tehdy nám to přišlo jako strašně dlouhá doba. Když to však porovnám, čekání na povolení se až zešestinásobilo,“ uvedl stavitel s tím, že reálné jsou i scénáře, kdy lidé na povolení čekají pět až šest let.
Kasl: Výstavba v Praze se zpomalila. Bém byl hyperaktivní, Krnáčová nepostavila nic
Bývalý pražský primátor za ODS Jan Kasl má za to, že se od dob jeho vlády nad městem velmi zpomalila realizace velkých stavebních projektů. Pavel Bém byl v tomto ohledu sice až hyperaktivní, ale například Adriana Krnáčová podle něj nepostavila zhola nic, pouze otevřela léta budovaný tunel Blanka. Kasl to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Zrychlení a zjednodušení je přesně to, co by měl nový stavební zákon přinést. V současnosti si totiž musí všechna takzvaná kulatá razítka lidé vyběhat u několika různých úřadů. „Vodohospodáři, hasiči, památkáři, hygiena – všechno si dotyčný zajišťuje sám. V budoucnu by to mělo být tak, že z domova o všechno v elektronické podobě požádáte stavební úřad,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Měla by se zrychlit také výstavba bytů
Zjednodušený systém by měl začít fungovat od července 2023. Bývalý pražský primátor za ODS Jan Kasl uznal, že by se s ním odstranily mnohé problémy. „Dnes někdy množíme 15 kopií, někdy i 25 pare, která se roznášejí na dotyčné úřady,“ sdělil. Novela stavebního zákona by měla také zrychlit výstavbu bytů. Zákon tlačí na to, aby úřady dodržovaly lhůty.
„Jejich dodržování ze strany státu, to je alfa a omega. Dále je důležité říci, že se mluví i o jednom razítku pro jeden úřad do roka. To se však týká velkých a složitých staveb,“ doplnila Dostálová. Právě vznik nového Nejvyššího stavebního úřadu má sice na papíře řadu procesů zrychlit, ale kritikům se nelíbí, že bere část pravomocí obcím.
„Říkáme od začátku, že obce by měly mít kompetenci na začátku, tedy územní plány. Tam bohužel zákon vůbec nesměřuje,“ podotkl Kasl. O stavební zákon svedou zákonodárci bitvu ve středu na mimořádné schůzi poslanecké Sněmovny. Definitivní hlasování o stavebním zákoně však Sněmovna odložila už dvakrát.
Novela stavebního zákona by měla zrychlit vyřizování stavebního povolení. Zdroj: CNN Prima NEWS