Rakovina bude zvládnutelná nemoc, věří experti. Zbraněmi jsou prevence i radikální přístup

Hormonálně závislá nádorová onemocnění – například rakovina prsu či prostaty. Právě to bylo tématem druhé konference Onko Pacient, za níž stojí Nadace pro výzkum rakoviny, jež se konala na konci října. Zejména podzim je spojován s prevencí zmíněných typů rakovin: Ať už se jedná o „Růžový říjen“ nebo „Movember“. Odborníci se snaží o problematice informovat veřejnost, vyvracet mýty a navazovat užitečná spojení napříč lékařskými specializacemi. Věří, že díky společnému úsilí se podaří vytvořit budoucnost, v níž bude rakovina zvládnutelnou chorobou.

„Výskyt onkologických onemocnění bohužel stále narůstá a jsou jimi ovlivněni pacienti i jejich blízcí, rodina. Přeji si, abychom se onkologických onemocnění neobávali, ale uměli se jim bránit, nejen na úrovni lékařských, ale i pacientských struktur,“ popsal smysl a zaměření konference v úvodním slově pražský primátor a lékař Bohuslav Svoboda.

ČTĚTE TAKÉ: Nádor mozku můžete mít roky a ani o něm nevíte. Jak rozpoznat příznaky zhoubné nemoci?

Konference Onko Pacient si klade za cíl propojovat odborníky napříč lékařskými specializacemi, vyvracet mýty o diagnostice i léčbě rakoviny a zároveň pacientům a jejich blízkým poskytnout nejaktuálnější informace s pomocí předních českých lékařů a výzkumníků.

„Velmi rád se setkávám s kolegy a kolegyněmi z klinické praxe, stejně jako se zástupci pacientských organizací či jednotlivými pacienty a jejich blízkými. Není to však jediná motivace, proč konferenci pořádáme již podruhé. Bohužel, mezi veřejností stále koluje řada omylů a mýtů, které souvisejí jak s prevencí, diagnostikou či samotnou léčbou rakoviny, tak s jejím výzkumem,“ podotkl Marián Hajdúch, předseda správní rady Nadace pro výzkum rakoviny.

Ta se zavázala přispívat k lepší informovanosti pacientů a jejich rodinných příslušníků, jimž do života vstoupila rakovina. „Chceme především široké veřejnosti nabídnout validní a aktuální informace napříč jednotlivými lékařskými odbornostmi, které se o pacienty s rakovinou starají,“ doplnil.

Jako Angelina Jolie

Tématem aktuálního ročníku byla hormonálně závislá nádorová onemocnění, například rakovina prsu a prostaty. Propojení špičkových odborníků, pacientů a pacientských organizací symbolizuje příběh Alony Řehulkové, lékařky a výzkumnice z Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP, která se v profesním životě zabývá chováním buněk, jež způsobují rakovinu plic nebo kolorekta.

Řehulková současně působí jako chirurg zabývající se léčbou rakoviny prsu, přičemž se sama stala pacientkou. Její příběh připomíná nedávný přístup Angeliny Jolieové, která řešila podobnou diagnózu.

Stejně jako u této filmové hvězdy se také u Řehulkové při preventivním vyšetření objevila mutace genu BRCA, která je mimo jiné častou příčinou rozvoje nádorového onemocnění prsů a vaječníků u žen. Na základě této informace se rozhodla podstoupit oboustrannou preventivní mastektomii, tedy odstranění obou prsních žláz a následně rekonstrukci prsou.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?

„Nejde o jednoduché rozhodnutí, ale lékařské a diagnostické závěry byly jasné. Proto jsem se pro mastektomii rozhodla. Je to velký krok, ale ráda bych apelovala na ženy, aby zvláště při riziku nemoci genetické vyšetření a prevenci nepodceňovaly,“ vysvětlila Řehulková.

Pro efektivnější prevenci

Na problematiku včasné detekce a prevence nádorů je zaměřen i jeden z výzkumných programů Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), za jehož podpory se konference Onko Pacient koná.

„Víme, že včasné odhalení rakoviny umožňuje zahájit cílenou léčbu v době, kdy je onemocnění nejlépe léčitelné – a mnohdy i vyléčitelné, což výrazně zvyšuje šanci pacientů na úplné uzdravení,“ říká Aleksi Šedo, ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Mrtvice nehledí na věk: Zdeňka zasáhla za volantem a ochrnul. Riziko pomůže odhalit test

Ačkoliv počet lidí v České republice, které ročně zasáhne cévní mozková příhoda, v posledních letech klesá, data jsou stále alarmující. Zatímco v roce 2017 postihla dle ÚZIS téměř 30 tisíc lidí, nyní jde o zhruba 6 500 Čechů ročně méně – přičemž se pětina případů týká lidí mladších 55 let. To byl i případ pana Zdeňka, který kvůli mrtvici ve 36 letech ochrnul na všechny končetiny, problémem byla zanedbaná prevence a nezdravý životní styl. Kdy tedy zpozornět? Vyplňte si jednoduchý test.

Posláním NÚVR je kromě jiného vývoj nových metod a technologií pro časnou diagnostiku nádorových onemocnění a identifikaci rizikových faktorů, které by umožnily zefektivnit screeningové programy, zlepšily možnosti prevence, zvýšily úspěšnost léčby a v konečném důsledku snížily úmrtnost pacientů díky záchytu nádorů v časných stadiích.

„Společným úsilím vědců, lékařů a pacientů se přibližujeme k budoucnosti, kde bude rakovina zvládnutelnou chorobou,“ dodal Šedo.

Listopad s knírem

Právě na podzim se prevenci a osvětě obou zmíněných druhů rakovin věnují kampaně „Růžový říjen“ a „Movember“. Ačkoliv první jmenovaná zaměřená na rakovinu prsu je již u konce, druhá je teprve na svém začátku. Movember tradičně běží od 1. do 30. listopadu a muži po celém světě si během něj nechávají narůst knír, aby upozornili na problematiku rakoviny.

Akce je spojena zejména s prevencí rakoviny varlat a prostaty. Jedná se o dvě nejčastější onkologická onemocnění, která muže postihují.

Zhoubnému nádoru úplně předejít nelze, lze se však zaměřit na prevenci. U rakoviny prostaty by měli zpozornět zejména muži po padesátce, kteří jí trpí nejčastěji. Mezi nejobvyklejší příznak patří potíže s močením. Základem pro diagnostiku onemocnění je vyšetření prostaty pohmatem u lékaře.

Varlata si však může zkontrolovat každý sám. Stejně jako u rakoviny prsou se doporučuje, aby si muži samovyšetřením jednou za měsíc varlata prohmatali. V případě, že zjistí změny – například nahmatají bulku – měli by vyhledat lékaře.

Smyslem akce je upozornit na možná rizika zejména mladé muže. Ti sice tabulkově nepatří mezi nejohroženější skupinu, každý rok si však řada z nich nepříznivou diagnózu vyslechne.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zázrak či fatální omyl? Muže připravovali k odběru orgánů, na sále se probudil. Dnes žije

Tagy: