Jaký bude cenový strop na elektřinu? Vláda i výrobci už mají o konkrétní částce jasno

Přestože ceny elektrické energie i zemního plynu na evropské burze lámou rekordy, tuzemské domácnosti ani firmy se jich nebudou muset bát. Kabinet Petra Fialy (ODS) totiž směřuje k dohodě s výrobci elektřiny na konkrétní výši cenového stropu. Tedy maximální hranici, nad kterou by se cena za kilowatthodinu nesměla dostat. A stát jim možná ani nebude muset ušlý zisk kompenzovat.

„Premiér Fiala si vzal energetickou agendu pod Úřad vlády. Už je to tak závažné, že to má meziresortní přesah,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen poradního týmu předsedy vlády a hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Podle něho tuto skupinu vedle zástupců vlády tvoří klíčoví tuzemští výrobci elektřiny, zástupci Energetického regulačního úřadu, státní společnosti ČEPS, ale také lidé z Hospodářské komory ČR nebo Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Skupina se schází několikrát denně a připravuje národní řešení energetické krize,“ dodal Křeček.

Strop, který umožní vytvořit zisk

Vláda chce být podle premiérova poradce připravena pro případ, že by ministři energetiky jednotlivých zemí Evropské unie nedospěli na pátečním summitu ke shodě, jak s cenami elektřiny a plynu „zatočit“. „Konkrétní opatření v rámci národního řešení by měla být představena ještě v tomto měsíci. Jednání se chýlí k dohodě na zastropování cen elektřiny kolem 200 eur za megawatthodinu,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček. To by odpovídalo v přepočtu necelým pěti tisícům korun, tedy asi pěti korunám za kilowatthodinu.

„Takový strop jim umožní vyrábět se ziskem, který je mírně vyšší, než byl v minulých letech, ale zároveň půjde o cenu, která je přijatelná pro domácnosti i firmy. A když se to doprovodí ostatními opatřeními, jako je úsporný tarif, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje nebo příspěvky na bydlení, vláda dostojí slibu, že nikdo nepadne,“ dodal Křeček.

Nižší ceny namísto windfall tax?

Otázkou samozřejmě je, co stát bude muset za takto vyjednaný cenový strop zaplatit. „Stát částečně přispívat bude. Ve hře ale je i to, že by výrobci nemuseli na oplátku podléhat takzvané windfall tax (daň z neočekávaných zisků, pozn. red.). Respektive i kdyby se na ně tato daň vztahovala, zisk už by nebyl o tolik vyšší. Jde zkrátka o nalezení řešení, kdy by náklady energetické krize nenesl jen stát, domácnosti a firmy, ale i výrobci energie. A ti zřejmě na takovou dohodu přistoupí,“ odhadl premiérův poradce.

Ceny energií v posledních týdnech vystoupaly na nové rekordy. Elektřina se na evropské komoditní burze minulé pondělí obchodovala i za více než tisíc eur za megawatthodinu (v přepočtu asi 25 korun za kilowatthodinu), plyn prolomil 300eurovou hranici. Přestože jde o obchody o velmi malých objemech, ceny děsí celou Evropu. A právě proto česká vláda z titulu předsednictví Česka sedmadvacítce svolala na pátek 9. září mimořádný summit rady ministrů EU pro energetiku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí
Rusko

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:13

Předvolaný ruský velvyslanec Zmejevskij tlumočil náměstkovi ministra zahraničí Kurfürstovi Putinovu pozici k anexi ukrajinských oblastí

17:05

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

16:42

Vyjednávání o připojení Ukrajiny k NATO by měli začít co nejdřív, uvedl litevský ministr obrany

16:35

Evropská unie tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.