Je těžké, když vedle vás leží pacient, který umírá. A nemocní vidí i několik úmrtí na svém pokoji, popsal atmosféru v karlovarské nemocnici krizový intervent policie Tomáš Eisenkolb ve videu ze série Odpovědi od plic. Podle Eisenkolba, který v nemocnici vypomáhá, nebyli ani zdravotníci zvyklí na tak časté umírání. Do své práce dávají vše a negativní komentáře od lidí je štvou a frustrují.
„Je těžké, když vedle leží další pacient, který umírá. Člověk vidí míru stresu, bojí se smrti. Jeho psychický stav se může mnohonásobně zhoršit. Může se stát, že na pokoji jeden člověk zemře a dovezou jiného, který také umře. A nemocný vidí třeba několik úmrtí na jednom pokoji,“ popsal Eisenkolb stres pacientů.
Smrt nás kosí. Pokud se vám někdo nedusí pod rukou, neuvěříte, popsala vrchní sestra
Rozmáchla se tu smrt a velkou kosou předvádí, jak nás tu všechny pokosí, popsala ve videu z cyklu Odpovědi od plic zveřejněném na Twitteru vrchní sestra plicního oddělení Nemocnice Karlovy Vary Lucie Škodáčková. Zároveň vyzvala ty, kteří koronavirovou situaci nevnímají jako závažnou, ať se přijdou přesvědčit, jak strašné je dívat se do očí pozůstalým, kteří se nestihli rozloučit s nemocným.
Zároveň upozornil, že takové situace mohou časem způsobit posttraumatickou stresovou poruchu. „Někdo v nemocnici leží týden, jiný měsíc. Je to zátěž pro tělo, pacient už by chtěl být zdravý, ale vývoj se nelepší, naopak se třeba horší. Pak lidé propadají do těžkých psychických stavů. Představovali by si, že už budou v pořádku, ale nejsou,“ vysvětlil Eisenkolb, který se v nemocnici zabývá krizovou intervenci.
U policie pomáhá především obětem trestných činů nebo těm, kteří jsou zasaženi určitou mimořádnou událostí, jako jsou dopravní nehody, sebevraždy, vraždy. „V listopadu jsme byli požádáni vedením, abychom tuto činnost dělali i v nemocnici,“ popsal policista svoji cestu do zdravotnictví.
Normálně zemřou tři lidé za rok, teď pět za víkend
Ve videu hovořil i o zdravotnících. Největší problém podle něj je fakt, že ani oni nebyli zvyklí na tak časté umírání. „Na oddělení normálně za rok zemřou třeba tři pacienti a najednou jen o víkendu jde o čtyři nebo pět lidí. To je obrovská emocionální zátěž, na kterou nebyli zvyklí,“ popsal Eisenkolb s tím, že nejčastěji si kladou otázku, zda pro pacienty udělali všechno, co šlo, a zda nemohli udělat víc.
Je těžké, když vedle umírá člověk, říká policista, který pomáhá v karlovarské nemocnici (ilustrační foto). Zdroj: Patrik Uhlíř
Je těžké, když vedle umírá člověk, říká policista, který pomáhá v karlovarské nemocnici (ilustrační foto). Zdroj: Patrik Uhlíř
I když by zdravotníci chtěli být doma, upřednostňují práci před rodinou. „Narodili se jako zdravotníci. Obětují tomu všechen svůj čas, i ten volný,“ zdůraznil.
Lékař: Česko je malé covidové peklo. Zdravotníci jsou zničení a nevěří, že to skončí
Doufal jsem v lepší výsledky lockdownu, přiznal v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS přednosta Pneumologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek, který Česko nazval malým covidovým peklem. Jeho nemocnice se dostala na vrchol zátěže před několika týdny a stále se tam drží. Podle Koblížka jsou zdravotníci po půl roce nepřetržité práce zničení a už snad ani nevěří, že pandemie skončí. Obává se, že pak budou lékaři i zdravotní sestry potřebovat psychologickou pomoc ve velkém.
Z negativních komentářů jsou podle Eisenkolba kolegové z nemocnice velmi naštvaní a mají z nich deprese. „Dělají první poslední pro pacienty, a přesto se najde určitá část společnosti, která to bagatelizuje a snaží se dehonestovat jakoukoliv zdravotnickou práci. To pro lékaře a sestry představuje další extrémní psychickou zátěž,“ upozornil policista.
Dodal, že zdravotníci se snaží pacientům jakkoliv pomoci. „Improvizují, dělají věci, které předtím nedělali, jen aby pacientům pomohli. Přesto se najde určitá část lidí, podle níž to dělají špatně. Někde něco četli, mnohdy nemají ověřená fakta a zkouší akorát urážet,“ kroutil hlavou Eisenkolb.
Videa z cyklu Odpovědi od plic natočili hasiči záchranného sboru Karlovarského kraje ve spolupráci s karlovarskou nemocnicí. Několik hasičů totiž od podzimu v nemocnicích pomáhá. Snaží se proto lidem ukázat realitu v nemocnicích a motivovat je, aby během pandemie koronaviru omezili kontakty.