Otec prodával zeleninu, syn teď vede největší nestátní armádu světa. Kdo je Hasan Nasralláh?

Hasan Nasralláh vede šiítský Hizballáh, libanonskou politickou a vojenskou frakci, která je zároveň největší a nejlépe vycvičenou nestátní armádou na světě. A která se v současnosti znovu ostřeluje s Izraelem. Nasralláhův otec přitom prodával zeleninu a k víře syna příliš nevedl.

Už tři měsíce je na Blízkém východě pořádné dusno. Teroristický útok Hamásu na Izrael uvrhl již tak křehký region do další spirály násilí. Tel Aviv ale neřeší jen otázku Palestiny, na severní hranici se musí mít na pozoru před libanonským hnutím Hizballáh.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael postupuje v Gaze, musí si ale hlídat záda. Hrozí mu válka s dalším soupeřem

Struktura Hizballáhu je složitá. Jde o sociální, politickou a ozbrojenou složku zároveň. V zahraničním vnímání se především jedná o největší nestátní armádu, která může mít až sto tisíc členů.

Hizballáh je štědře sponzorovaný z Íránu a podle izraelského Ha'arecu má k dispozici 150 tisíc raket, které mohou pohodlně zasáhnout jakýkoli kousek židovské země. Vojenským arzenálem tak libanonská organizace převyšuje mnohé etablované státy.

Lídrem Hizballáhu je 63letý Hasan Nasralláh. A to už od roku 1992. V jeho dětství to přitom nevypadalo, že by se měl stát tak vlivnou osobností islámu. Jeho otec prodával zeleninu a rodina víru nijak zvlášť nepraktikovala, napsal web Hezbollah.org.

Nasralláh se ale o islám odmalička zajímal po vlastní ose a rozhodl se ho studovat v Libanonu, Íráku a Íránu, uvedl list The New York Times. Ještě během studií se v patnácti letech přidal k politické straně a milicím Amal (celým názvem Libanonské pluky odporu). Odsud už to byl jen krok do Hizballáhu, v němž působil už krátce po jeho vzniku v roce 1982.

O deset let později byl izraelskou armádou zabit tehdejší vůdce organizace Abbás al-Músáví. Rakety vrtulníku ho zasáhly, když jel v konvoji aut.

Nasralláh se tak stal novým lídrem organizace. Za jeho vedení se z Hizballáhu stala obávaná frakce, která si vysloužila renomé během bojů s Izraelem, jehož donutila ke stažení z jižního Libanonu v roce 2000.

Aktivita po útoku Hamásu

Hlavním posláním Hizballáhu je zničení židovského státu a Nasralláh tento cíl svou militantní rétorikou sdílí.

Když Hamás zaútočil 7. října minulého roku na Izrael, Nasralláh svého spojence podpořil. Hamás podle něj „neměl jinou možnost“. „Jinou možností by bylo mlčení a smrt,“ řekl Nasralláh podle listu The New York Times.

Nasralláhova rétorika otevírá riziko dalšího střetu Hizballáhu a Izraele. Obě strany se už měsíce ostřelují, zatím se ale bojuje jen na dálku. Napětí ještě zesílilo ve chvíli, kdy dron v libanonském Bejrútu zabil vysokého představitele Hamásu. Útok měl zřejmě na svědomí Izrael.

I když libanonská vláda tvrdí, že eskalaci napětí nevyhledává, Hizballáh by byl ke konfliktu zřejmě svolnější.

„Na stole jsou všechny možnosti. Kdykoli můžeme jít proti nim,“ řekl Nasralláh.

VIDEO: Zlikvidovali jsme Hamás na severu Pásma Gazy, hlásí Izrael

Tagy: