Ještě budu znovu hrát, řekla Navrátilová k rakovině. I po dvou operacích má dobrou náladu

Původně měla být začátkem roku v Melbourne, aby přidala svůj odborný pohled na dění na Australian Open. Jenže zdraví Martině Navrátilové změnilo plány. Po letech znovu bojuje se zákeřnou chorobou, lékaři legendární tenistce diagnostikovali rakovinu hrtanu a prsu. S překážkou se ale pere statečně, udržuje si dobrou náladu, jak ukázala v rozhovoru pro Tennis Channel.

Navrátilová měla špatné tušení od listopadu, kdy si všimla zduřelé uzliny na krku. Bylo to během Turnaje mistryň, na němž nemohla tenisová ikona, coby čestný host, chybět. Když bulka nezmizela, zamířila na vyšetření. Pak se dozvěděla zprávu, kterou už z minulosti v trochu jiné podobě znala. Zkraje nového roku ji oznámila veřejnosti.

K rakovině hrtanu a prsu uvedla, že je to dvojitá rána – vážná, ale napravitelná. „Pořád doufám v příznivý výsledek. Bude to těžké, ale budu bojovat vším, co mám,“ slíbila bývalá 66letá hráčka, která byla světovou jedničkou celkem 332 týdnů.

O dva týdny později přinesla update ohledně zdravotního stavu. „Jsem připravená to zvládnout. Už mám za sebou dvě operace a čtyři biopsie,“ řekla pro Tennis Channel. „Teď mě čeká radiochemoterapie. A jsem připravená ještě jiným způsobem – znovu hrát,“ smála se vítězka 59 grandslamových titulů v součtu dvouhry a čtyřhry a ukázala posilovač zápěstí i lahev na pití. „Ráda bych byla s vámi ve studiu, tak příště,“ dodala.

Pražské rodačce, jež do Spojených států emigrovala po US Open v roce 1975, byla už před 13 lety diagnostikována neinvazivní forma karcinomu prsu. „Tato zpráva mě opravdu srazila na zadek. Brečela jsem asi 30 sekund, pak jsem se z toho dostala, řekla jsem si: ‚Dobře, tak co budeme dělat dál? Jak to vyřešíme?‘ (...) Jako sportovec si zvyknete na to, že když se zraníte, odpočinete si, máte péči, rehabilitujete a časem to bude v pořádku. Ale to v případě rakoviny prsu neplatí. Jen doufáte, že lékaři a přístroje dělají svou práci nejlépe. Zaťukám to, byla jsem jednou z těch šťastných. Udělala jsem vše, co bylo v mých silách,“ vzpomínala pár měsíců zpátky ve vysílání CNN.

Tagy: