Školní jídelny (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vývařovny pro široké okolí anebo také ztichlé kuchyně, kde na strávníka narazíte spíše náhodou. Situace ve školních jídelnách je v době pandemie opravdu různorodá. Daří se těm, které mají výdejní okénka na ulici, a hlavně mohou vařit i pro cizí strávníky. Pak se často stanou nejlevnější a také nejoblíbenější restaurací v okolí.
Když se byla reportérka CNN Prima NEWS podívat do jídelny v pražské Uhříněvsi, servírovalo se 651 jídel pro skutečně různorodé strávníky. „Pro dětičky, pro rodiče, pro seniory,“ sdělila kuchařka.
Situace ve školních jídelnách je v době pandemie opravdu různorodá. (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
Jídelna, která i v běžné době nevaří jen pro děti, se stala během pandemie mimořádně oblíbenou. A mohou za to i zdejší ceny. „Rodiče mají za 35 korun dotovaný oběd a k tomu si mohou za standardní cenu koupit, tuším do devadesáti korun, ještě jednu porci,“ vysvětlil starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka (STAN).
Druhým extrémem je ZŠ Mikulova na Jižním Městě. Navzdory tomu, že je uprostřed jednoho z nejlidnatějších českých sídlišť, je tu naprosto prázdno. Za normálních okolností se tady stravuje 650 strávníků denně, teď 45. „Je to hrozné. Hádáme se, kdo bude pracovat, a bereme si práci pod rukama,“ řekla vedoucí jídelny Helena Trojanová.
Vedoucí jídelny dokonce rodičům telefonuje, že se ve škole vaří. Přesto si sem pro jídlo nechodí ani děti, které ho mají zcela zdarma. „Já se domnívám, že změn je tolik, že se v tom děti ani rodiče, obzvlášť rodiče sociálně slabých žáků, těžko orientují,“ uvedla ředitelka školy Michaela Lipertová.
Nevzdávají to
Dalším důvodem bude i to, že jídelna nemůže vařit cizím strávníkům, tudíž nenasytí celou rodinu. Ale i tak se sem cesta vyplatí. „Baví mě to. Aspoň si provětrám venku hlavu,“ sdělila žákyně Viktorka.
Škola ani jídelna to nevzdává. „Říkám, že budu vyřvávat, jako jezdí to auto a volá: ‚Mléko!‘ tak já budu volat: ‚Obědy!‘“ dodala Trojanová.