Odborníci Joch, Žantovský a Klempíř okomentovali volební kampaně a dění v USA
Kamala Harrisová udělala chybu, která ji může stát volby. Myslí si to politický komentátor Roman Joch. Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS kandidátce na americkou prezidentku vyčetl výběr kandidáta na viceprezidenta. „Nevybrala si Joshe Shapira, centristického, ale velmi oblíbeného guvernéra Pensylvánie. Kvůli této, dle mého, chybě může tento stát ztratit a prohrát volby,“ zdůraznil. Domnívá se, že Harrisová vyslyšela volání levicového křídla demokratů, které označil za „Hamásjugend“.
„Kamala udělala jednu chybu, a to tu, že si za kandidáta na viceprezidenta zvolila v rámci demokratické strany nekontroverzního Tima Walze, guvernéra Minnesoty. Jedná se o silně demokratický stát, ve kterém stejně zvítězí, takže i kdyby si ho nevybrala, stejně by tam vyhrála,“ vysvětloval Joch ve vysílání CNN Prima NEWS.
Za kandidáta na viceprezidenta si měla podle komentátora vybrat Shapira. „Což je centristický, ale velice oblíbený guvernér Pensylvánie. A kvůli této, podle mě, chybě, může ztratit Pensylvánii a pak prohrát volby,“ pokračoval.
Chyba bude v každé učebnici
Jestli Harrisová volby vyhraje, každý podle Jocha bude říkat, že šlo o geniální kampaň. „Pokud ale prohraje volby jen kvůli tomu, že nezíská Pensylvánii, tak v každé učebnici politologie nebo amerických dějin bude, že udělala tu chybu, že si nevybrala populárního židovského guvernéra Pensylvánie,“ zdůraznil.
ČTĚTE TAKÉ: Harrisová je absolutní nula, která je ještě více nalevo od naší Konečné, prohlásil Klaus
Joch se domnívá, že Harrisová vyslyšela volání levicového křídla své strany. „V rámci americké populace je však naprosto minimální. Je to něco jako ‚Hamásjugend‘, abychom to řekli trochu tvrdě. V rámci populace je to však minimální voličský hlas,“ dodal komentátor s odkazem na propalestinskou část demokratů.
Společně s dalšími hosty – odborníkem na politický marketing Otou Klempířem a poradcem prezidenta pro zahraniční politiku Michaelem Žantovským – hodnotili také podporu celebrit a to, zda může Harrisové nebo Donaldu Trumpovi pomoci.
Prostý elitář Trump
„Na kampaních je řada absurdních momentů. Souhlasím s tím, že Harrisová přitahuje hollywoodské hvězdy a tím se vystavuje nebezpečí ‚podezření‘ z elitářství. Faktem ale zůstává, že Harrisová je z přistěhovalecké rodiny. Nikdy ‚nedřela bídu‘, ale vyrůstala v poměrně skromných poměrech,“ připomněl Žantovský.
„Jestli je někdo elitář, newyorský miliardář se zděděným bohatstvím, tak je to Donald Trump. A přitom Trump v těchto volbách vystupuje jako kandidát prostého člověka,“ doplnil Žantovský.
Oba kandidáti se navíc v rámci svých předvolebních kampaní objevovali v nejrůznějších podcastech – zejména pak Trump. „Byl v nich skvělý. Musíme si uvědomit jednu věc, a to je dramatizace a přehánění, které musí kandidáti podstoupit, aby rezistentní dav prostě k něčemu dohnali a dostali ho na svoji stranu,“ přiblížil situaci v USA v souvislosti s volbami.
U obou kandidátů Klempíř přiblížil jejich největší viděné přednosti. „Trump s lidmi umí mluvit. Přehání, dramatizuje, byl střelený – na Harrisovou se nestřílí. Je sofistikovaná, krásně se směje. On je buran a tento buranský nános natřel takovým způsobem, že ten miliardář není vidět,“ dodal s odkazem na slova Žantovského.
Připomeňte si, jaká jsou hlavní témata prezidentských voleb v USA a jak je vnímají voliči: