Britský premiér Boris Johnson naplánoval na úterý virtuální konferenci lídrů skupiny G7 (sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa), kde chce s politiky probrat situaci v Afghánistánu. Amerického prezidenta Joea Bidena hodlá přesvědčit, aby ještě ponechal vojáky v regionu a usnadnil tím evakuaci z Kábulu. Mimo to chce Johnson prosadit sankce mířené na Tálibán.
Už podruhé se letos G7 sejde u jednacího stolu. Zatímco v červnu pohostil Johnson ostatní politiky v luxusu v anglickém Cornwallu, v úterý se mítink politiků uskuteční jen v rámci virtuální konference.
Johnson jakožto šéf předsedajícího státu G7 totiž naplánoval videohovor, kde chce probrat třaskavou situaci v Afghánistánu, evakuaci cilivistů i spolupracovníků a vojenskou přítomnost v regionu. Úterní schůzky se krom správce Downing Street zúčastní lídři USA, Kanady, Francie, Německa, Japonska, Itálie a špičky Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters.
Přestřelka na letišti v Kábulu: Neznámí útočníci napadli americké a německé vojáky
Pondělní přestřelka u severní brány kábulského letiště si vyžádala jedno úmrtí. Zemřel afghánský strážce a tři další lidé byli zraněni. Informovalo o tom německé ministerstvo obrany. Na letišti panuje chaos, protože se mnoho lidí snaží dostat ze země kvůli radikálnímu hnutí Tálibán.
A britský premiér chce své funkce organizátora debaty řádně využít. Podle zahraničních agentur je zřejmé, že se Johnson pokusí přesvědčit Bidena, aby ještě své vojáky z Afghánistánu úplně nestahoval. Americká armáda má přitom odletět ze země už za týden 31. srpna. Britský premiér ale míní, že by měli vojáci USA v Afghánistánu ještě zůstat a pomoci na místě organizovat evakuaci civilistů, tlumočníků a dalších spolupracovníků z Kábulu.
Co bude s Afghánistánem dál?
Pro zajištění plynulých evakuačních letů je klíčové ubránit před Tálibánem letiště, o což se v současnosti starají primárně právě američtí vojáci. Ve chvíli, kdy by odletěli ze země, může se celý proces následné evakuace rozsypat. Je pravděpodobné, že radikální hnutí Tálibán, které provedlo v Afghánistánu v půlce srpna převrat, bude chtít okamžitě letiště zabrat.
Také Johnson vyslal do Afghánistánu před časem stovky vojáků, kteří na místě pomáhají při záchraně občanů, čímž si mohl u Bidena zajistit lepší vyjednávací pozici. Britský premiér totiž nehraje jen o pár dní navíc, politici Velké Británie se v posledních dnech daleko více než jiní zajímají o to, jak do budoucna nastavit vojenskou politiku v Afghánistánu.
Londýn by rád nějaké vojáky v regionu ponechal, případně je znovu povolal do zbraně, pokud by se Tálibán až příliš rozpínal. A tuší, že čím déle mu budou v této vizi pomáhat Spojené státy, tím lépe pro všechny.