360°, Ondřej Kolář, Jaroslava Pokorná Jermanová,, Jiří Just, Josef Pavlovic, Zdeněk Hostomský - 7.10. v 21:59
Ve čtvrtek proběhl v Praze první summit Evropského politického společenství, kterého se kromě unijních států zúčastnili i zástupci států jako Turecko, Arménie nebo Ázerbájdžán. Moskva vzhledem k událostem posledních měsíců pozvánku nedostala. Podle poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) to byl skvělý vzkaz momentálně frustrovanému Rusku. Podporu Ukrajiny formou přijetí do Severoatlantické aliance ale nevidí jako reálnou.
Ondřej Kolář po uplynulém summitu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS chválil zejména zprávu, kterou setkání vyslalo Rusku. „Jako vzkaz je to dobrý. V poslední době jsme svědky ruské frustrace kvůli neúspěchům na Ukrajině. Samo se dostává do izolace,“ hodnotí aktuální vývoj Kolář a dodává, že je škoda, že se místo nepozvaného Běloruska summitu neúčastnila tamější opozice.
„Rusko čtvrteční Prahu nemůže vnímat dobře, protože si myslelo, že je impérium, které má vliv na své okolí. A teď se na Pražském hradě setkávali prezidenti Arménie a Ázerbájdžánu a řešili vzájemné spory,“ dává konkrétní příklad ruské ztráty vlivu Kolář.
Podle Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) je ale škoda, že se lídři evropských zemí neusnesli alespoň na nějakém konkrétním závěru.
Putin slaví sedmdesátku. Jindy velkolepé oslavy se nekonají, gratulantů výrazně ubylo
Za jiných okolností by to byly pompézní oslavy, možná budou, ale skryty v prezidentově soukromí. Vladimiru Putinovi je sedmdesát let, a jak si lze snadno domyslet, gratulace ze světa se zrovna nehrnou.
„Na summitu se dohodlo pouze to, že za 14 dní se přijmou nějaké další konkrétní závěry, postup ohledně Ukrajiny se vyřeší v Berlíně. Ti, co nejsou zběhlí v diplomatických jednáních, by možná něco čekali. Já ale ne,“ říká bývalá hejtmanka Středočeského kraje a nynější poslankyně.
Co se týče jakéhokoli zapojení Severoatlantické aliance do probíhajícího konfliktu na Ukrajině, je si Pokorná vědoma postavení organizace a účelu, proč vznikla. „Nemyslím si, že NATO by mělo dělat jakékoli preventivní údery. Je to obranný pakt,“ připomíná. Sama je zastánkyní spíše konzervativního postoje západního společenství. „Je třeba intenzivně jednat a snažit se napjatou situaci zklidňovat.“
V případě eskalace konfliktu ruským použitím jaderných zbraní by poté podle Koláře byla nutná společná reakce členů NATO. „Myslím si, že by v tomto případě NATO mělo provést razantní konvenční úder na ukrajinském bojišti a zasáhnout ruské jednotky tak, aby tam nemohly působit.“
Sám ale dodává, že během ruské agrese by Severoatlantická aliance měla být bez Ukrajiny a souhlasí s tvrzením své sněmovní kolegyně Jermanové o tom, že by přijetí Ukrajiny do společného euroatlantického vojenského paktu mohlo mít za následek 3. světovou válku.
Zelenskyj si ale v aktuální situaci podle Koláře jakékoliv vyhlídky na přijetí nedělá.