Jurečka: Až to v politice zabalím, vrátím se na farmu. Děti se doma řídí podle rozpisu

Marian Jurečka

360° Soukromí politiků (719)

Marian Jurečka působí jako ministr práce a sociálních věcí, zároveň vede KDU-ČSL jako předseda. I přesto je duší stále zemědělec. V letním speciálu pořadu 360° se na CNN Prima NEWS rozpovídal o tom, co by chtěl dělat, až s politikou skončí. A prozradil i to, jak manželka a pět synů snáší, že se s ním vidí vesměs pouze o víkendech.

Takřka celý rok se Jurečka pohybuje zejména v hlavním městě, kde řeší politiku. Už od dětství se však upínal k zemědělství. Jak přiznal, narodil se do zemědělské rodiny. Jak tedy bude vypadat jeho léto? „Věřím, že v době čtrnácti dní, kdy máme na vládě prázdniny, se najde chvíle, kterou strávím na traktoru nebo na kombajnu,“ pronesl.

Přesto si dokáže najít čas na cestování s rodinou. „Většinou to máme tak, že nic dlouho dopředu neplánujeme. Je to víceméně dohoda, kdy si řekneme, že daný týden pojedeme na pár dní pryč. Poslední roky to byla především otázka dovolené v Česku. Šlo o čas pod stanem nebo v obytném autě. Předpokládám, že i letos to bude improvizace,“ svěřil se.

Navzdory koronavirové pandemii doufá, že by se letos s manželkou a pěti syny mohl podívat do zahraničí. Právě to, jak dokáže ministr skloubit své pracovní nasazení s rodinou, je mnohdy komplikované. „Času mám nyní méně než v době, kdy jsem byl na ministerstvu zemědělství. Veřejnost očekává, že vše bude rychle, to však není vždy naprosto ideální. Mnohdy se věcí dolaďují až v legislativním procesu,“ přiblížil.

Jurečka jako víkendový otec a manžel

Osobně by byl rád, kdyby měl na řešení novel, zákonů a další agendy více času. „Aby to nebylo tak hektické, jako nyní. Na to se však nechci vymlouvat. Je zde tato situace a my musíme hledat řešení, jak lidem pomoci,“ pokračoval s odkazem na energetickou i uprchlickou krizi. To jsou právě spolu s vysokou inflací faktory, které nejen Jurečkovi práci na ministerstvu ztěžují.

A nejen tu. Rodina Mariana Jurečky si za řadu let musela zvyknout na to, že otce pěti dětí a manžela nevidí tak často, jak by si přála. „Za devět let v Praze si na to rodina do určité míry zvykla. Ale nikdy si vlastně nejde úplně zvyknout na to, že máte tátu a manžela de facto jenom na víkendy doma. Není to něco, co by bylo ideální, ale všichni to tak bereme,“ pokračoval.

Přiblížil i to, jak s rodinou tráví čas. „Snažím se aktivně. A to i ve chvíli, kdy jsem unavený a mám toho plné brýle. Pokaždé se pokouším vymyslet nějaký program,“ podotkl. I přesto, že je zejména v Praze, rodina je na farmě. Spolu s manželkou vedou všechny syny k pracovitosti. „Děcka se snažíme skutečně od čtyř nebo pěti let zapojovat do domácnosti. Takže doma máme jasný rozpis toho, co kdo dělá,“ svěřil se.

I já se ptám, zda mi to za to stojí

Aktivity jako vynášení odpadků, starosti o nádobí, myčku nebo uklízení po drůbeži tak mají jasný řád. „Děti se odmalička zapojí. Přijde mi to naprosto normální a přirozené, aby pomáhaly v rámci farmy,“ sdělil. Na dotaz, zda některý z jeho synů farmu převezme, odpověděl neurčitě.

„Doufám, že až jednou politiku v Praze zabalím, že se vrátím a budu zpátky zemědělcem. Jsem jím odmalička, vzešel jsem z toho. A jestli farmu převezmou děti? To se ukáže. Dva nejstarší zemědělku nestudují, tak uvidíme, co ti tři další,“ zmínil.

I když je jeho práce náročná a někdy na úkor rodiny, stále ho baví. „I já mám někdy pocit, kdy si říkám, zda mi to za to stojí. Na druhou stranu je řada momentů, kdy to má smysl. Jednou z nich je například milostivé léto, na kterém jsme se dokázali shodnout i s opozicí. Tohle má smysl: vysekejme občany z exekucí a dejme jim šanci na návrat do života,“ uzavřel.

Tagy:
Marian Jurečka rodina politik zemědělství politika farma KDU-ČSL pořady CNN Prima NEWS děti Česko Praha statek 360° ministr práce a sociálních věcí Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky Ministerstvo zemědělství České republiky